KOKOS – konkurs konstrukcji studenckich
Prezezs SPCleantech, Janusz Kahl uczestniczył 13.05.2023 jako juror w Komisji konkursu KOKOS, czyli Konkursie Konstrukcji Studenckich. KOKOS to ogólnopolski projekt, realizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów w tym roku na AGH.
Celem konkursu KOKOS jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, skonfrontowanie ich prac z wymagającym światem biznesu oraz pomoc w komercjalizacji projektów oraz pozyskaniu inwestorów.
Dodatkowo Konkurs Konstrukcji Studenckich wspiera merytorycznie młodych konstruktorów poprzez realizację wydarzeń towarzyszących- certyfikowanych szkoleń i warsztatów z zakresu sztuki autoprezentacji, kompetencji miękkich, czy strategii biznesowych.
KOKOS to również możliwość integracji studentów z przedstawicielami świata biznesu, nauki i techniki, a także popularyzacja idei innowacyjności i wynalazczości.
W tym roku obrady Komisji zostały podzielone na dwie grupy:
- Komisja I– kategorie Smart Robots, Ecology, Life Upgrade
- Komisja II– kategorie Railway, Joker, Vehicle, Sky
Do konkursu można było zgłaszać prototypy urządzeń, kwalifikujące się do następujących kategorii
- Vehicle – wszelkie pojazdy lądowe, statki wodne i powietrzne oraz ich kombinacje
- Smart robots – roboty bez względu na rodzaj
- Life upgrade – konstrukcje, które przyczyniają się do ułatwienia codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych, a także posiadają zastosowanie w medycynie lub przemyśle farmaceutycznym
- Ecology – prototypy urządzeń korzystnie wpływające na środowisko, wykorzystujące np. nowoczesne rozwiązania odnawialnych źródeł energii lub ekologiczne paliwa
- Joker – konstrukcje nietypowe i trudne do sklasyfikowania
- Sky – wszelkiego rodzaju maszyny latające – od mniejszych, jak np. drony, po te dalekiego zasięgu, tj. samoloty i rakiety;
- Railway (kategoria specjalna) – projekty i koncepcje mogące wpłynąć na usprawnienie kolei, poprawić jakość infrastruktury czy komfort podróży.
Ważne informacje dotyczące konkursu:
- Lider zgłaszał zespół składający się z maksymalnie 4 członków (włącznie z Liderem).
- Konkursowi podlegają konstrukcje (wyjątek stanowi kategoria Railway), czyli działające prototypy urządzeń mechanicznych.
- Zespół mógł zgłosić swoją konstrukcję w nie więcej niż w jednej kategorii konkursowej.
- Konstrukcje musoały być w całości wykonane przez studentów.
Konstruktorzy prezentowali się według ustalonego harmonogramu. Uczestnicy mieli 6 minut na prezentację konstrukcji oraz 3 minuty na pytania od Komisji. Po zakończeniu wszystkich prezentacji nastąpiło wyłonienie zwycięzców zgodnie z kryteriami oceny, które dla każdej kategorii było nieco inne. Ponadto zostały przyznane 2 nagrody specjalne – Heros Konstrukcji oraz Mistrz Innowacji. Nagrody były przyznawane na podstawie ocen Komisji Konkursowej ujętych w formularzu w konkretnych kryteriach. W kwestiach spornych decyzję podejmowała Wstępna Komisja Konkursowa w porozumieniu z Partnerami wydarzenia.