Internet rzeczy (IoT) jest to rozwój technologii i rynku w oparciu o wzajemne połączenia między przedmiotami codziennego użytku pomiędzy sobą i zastosowań tej technologii. Internet przedmiotów umożliwi ekosystem inteligentnych aplikacji i usług, które przyczynią się do poprawy i uproszczenia życia obywateli UE.
Podczas gdy w pierwszym okresie Internetu rzeczy, chodziło raczej o zastosowanie kodów kreskowych i identyfikacji radiowej (FID), przyczyniając się do automatyzacji zapasów, śledzenia i identyfikacji podstawowej, druga obecna fala Internetu rzeczy skupia się na podłączaniu czujników, obiektów, urządzeń, danych i aplikacji. Kolejna fala może być nazywana „poznawczym Internetem rzeczy” (“cognitive IoT”), który ułatwi ponowne wykorzystanie obiektów i danych między domenami aplikacji, wykorzystując hiper-łączność, rozwiązania interoperacyjne i wzbogaconą dystrybucję informacji semantycznych, wprowadzenie inteligencji na różnych poziomach do obiektów, urządzeń, sieci, systemów i w aplikacjach umożliwiających podejmowanie decyzji opartych na faktach i ustalania priorytetów.
Ekonomicznie, IoT będzie generować miliardy euro, co przełoży się na wzrost gospodarczy i zatrudnienie, pod warunkiem że zapewni się zaufanie i bezpieczeństwo europejskich obywateli i przedsiębiorstw. Jednocześnie, Internet rzeczy zapewni hiper-łączność dla społeczeństwa globalnego, przy użyciu wzbogaconych i bogatych interfejsów. To globalne społeczeństwo będzie również charakteryzować się większym semi-automatycznym zachowaniem się systemów, niż to ma miejsce obecnie.
Inteligentne miasta są oczywistym użytkownikiem Internetu rzeczy jako horyzontalny integrator, co zostanie wykorzystane w zrównoważonych inteligentnych sieciach przesyłowych, inteligentnej mobilności i inteligentnym zdrowiu.