Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Internet rzeczy (IoT) jest to rozwój technologii i rynku w oparciu o wzajemne połączenia między przedmiotami codziennego użytku pomiędzy sobą i zastosowań tej technologii. Internet przedmiotów umożliwi ekosystem inteligentnych aplikacji i usług, które przyczynią się do poprawy i uproszczenia życia obywateli UE.

Podczas gdy w pierwszym okresie Internetu rzeczy, chodziło raczej o zastosowanie kodów kreskowych i identyfikacji radiowej (FID), przyczyniając się do automatyzacji zapasów, śledzenia i identyfikacji podstawowej, druga obecna fala Internetu rzeczy skupia się na   podłączaniu czujników, obiektów, urządzeń, danych i aplikacji. Kolejna fala może być nazywana „poznawczym Internetem rzeczy” (“cognitive IoT”), który ułatwi ponowne wykorzystanie obiektów i danych między domenami aplikacji, wykorzystując hiper-łączność, rozwiązania interoperacyjne i wzbogaconą dystrybucję informacji semantycznych, wprowadzenie inteligencji na różnych poziomach do  obiektów, urządzeń, sieci, systemów i w aplikacjach umożliwiających podejmowanie decyzji opartych na faktach i ustalania priorytetów.

Ekonomicznie, IoT będzie generować miliardy euro, co przełoży się na wzrost gospodarczy i zatrudnienie, pod warunkiem że zapewni się zaufanie i bezpieczeństwo europejskich obywateli i przedsiębiorstw. Jednocześnie, Internet rzeczy zapewni hiper-łączność dla społeczeństwa globalnego, przy użyciu wzbogaconych i bogatych interfejsów. To globalne społeczeństwo będzie również charakteryzować się większym semi-automatycznym zachowaniem się systemów, niż to ma miejsce obecnie.

Inteligentne miasta są oczywistym użytkownikiem Internetu rzeczy jako horyzontalny integrator, co zostanie wykorzystane w  zrównoważonych inteligentnych sieciach przesyłowych, inteligentnej mobilności i inteligentnym zdrowiu.