Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Małopolska to dynamicznie rozwijające się województwo o znacznym potencjale ekonomicznym, dającym szansę na trwały wzrost gospodarczy. Dla przedsiębiorców oznacza to przyjazne, konkurencyjne i atrakcyjne środowisko działania.
Region zamieszkuje 3,33 miliona osób (NSP 2011, 8,7% ludności Polski, 4 miejsce w kraju) i charakteryzuje się stałym wysokim poziomem przyrostu naturalnego. Także tutaj ściągają osoby z innych regionów. Tylko w roku 2011 przybyło 4,3 tysiąca nowych mieszkańców.

Malopolska1

Obejmująca obszar 15 200 km2 Małopolska i jej stolica Kraków, należą do najpiękniejszych obszarów Europy Środkowej. Potwierdza to liczba 8-10 mln turystów rocznie, poznających zabytki dawnej stolicy Polski, wspaniałe pejzaże Tatr, Podhala i Pienin, tradycje kopalni soli w Wieliczce, dramatyczne wydarzenia historii XX wieku w Oświęcimiu, dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, zamki, zabytki architektury drewnianej, parki narodowe i rezerwaty.

Małopolska posiada największą ilość obiektów Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego wpisanych na Listę UNESCO. 14 polskich obiektów znajduje się w Małopolsce: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni (1978, 2013), KL Auschwitz-Birkenau, klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej , drewniane kościoły południowej Małopolski  – Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa oraz obiekty z grupy drewnianych zespołów cerkiewnych (od 2013)

Region graniczy z Republiką Słowacką (982 km granicy). Obok Krakowa do ważnych ośrodków miejskich Małopolski należą: Tarnów (118 tys.), Nowy Sącz (85 tys.), Oświęcim (43 tys.), Chrzanów (40 tys.), Nowy Targ (33 tys.), Zakopane (27 tys.).
Region należy do najlepiej rozwijających się gospodarczo, co potwierdzają wysokie miejsca w rankingach  m.in. „European Cities & Regions of the Future 2012/2013 (fDi Intelligence), „Atrakcyjność inwestycyjna polskich regionów 2012” (Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową), Top 10 Emerging Outsourcing Cities List (Global Services, 2012) oraz trwałe zainteresowanie inwestycjami ze strony największych światowych firm z branży przemysłowej, nowoczesnych usług biznesowych, przetwórczej, motoryzacyjnej, handlowej i naukowo-badawczej.

Poziom Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w latach 1989-2012 wyniósł ok. 15 miliardów USD, Wartość małopolskiego eksportu w tym okresie to ok. 6 miliardów euro.
W nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 Małopolska będzie miała do dyspozycji prawie 3 miliardy euro, przeznaczone na rozwój Infrastruktury, wsparcie przedsiębiorczości, nowe technologie i poprawę jakości środowiska naturalnego.

Do najwiażniejszych atutów regionu należą:

•    silny ośrodek akademicki i badawczo-rozwojowy w oparciu o 33 szkoły wyższe w regionie,
•    jeden z najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie i w skali światowej (Kraków, Wieliczka, Tatry, Wadowice, Oświęcim) przyciągający ok. 8 mln turystów rocznie,
•    wysoka jakość i dostępność wykwalifikowanych pracowników,
•    dogodne położenie geograficzne na trasach tranzytowych w kierunkach wschodnim (Ukraina), zachodnim (Niemcy), południowym (Słowacja, Czechy) i północnym (Polska Północna, Bałtyk),
•    infrastruktura inwestycyjna (specjalna strefa ekonomiczna, strefy aktywności gospodarczej, instytucje otoczenia biznesu i obsługi inwestora),
•    wysoka kultura ekonomiczna, przedsiębiorczość i otwarcie na kontakty międzynarodowe.