Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

SPCleantech wdrożył strategią działania na korzyść członków i partnerów klastra, poprzez tworzenie SIG Grup specjalnego zainteresowania (Special Interest Groups). Celem nowej strategii jest integracja działań członków klastra, którzy są zainteresowani wspólnym wysiłkiem polegającym na identyfikacji kluczowych wyzwań, wymiany wiedzy i rozwijania strategicznych partnerstw z innymi członkami klastra lub innymi kluczowymi interesariuszami w celu przyspieszenia zielonej transformacji w południowej Polsce. Metoda polega na stworzeniu grupy w ramach SPCleantech, która ma wspólny interes w rozwijaniu określonego obszaru wiedzy, nauki lub technologii, w której członkowie współpracują, aby wpływać lub tworzyć rozwiązania w swojej konkretnej dziedzinie i mogą komunikować się, spotykać, organizować, warsztaty, konferencje i komercjalizować swoje pomysły.

Celem SIG jest znalezienie wspólnego tematu (wyzwania – challange), który jest na tyle aktualny i atrakcyjny dla grupy członków SPCleantech, że będą chcieli poświęcić mu czas i energię. Po znalezieniu wystarczającej liczby członków zainteresowanych zbudowaniem spójnej grupy, grupa wybiera swojego lidera (właściciel wyzwania – challange owner), który wraz z SPCleantech będzie odpowiedzialny za koordynację dalszych prac. Docelowo każdy SIG musi opracować własny możliwy pomysł na projekt (possible project idea) business model, innowacyjną technologię lub usługę poprzez zainicjowanie procesu rozwoju projektu (project development processes) oraz podjąć decyzję na temat finansowania wypracowanych rozwiązań, a na koniec opracować aplikację o ośrodki regionalne lub unijne w celu sfinansowania tych działań.

SPCleantech ma odpowiednią wiedzę na temat dostępnych źródeł finansowania projektów jak -NCBiR, Regionalny Program Operacyjny, Horizon Europe, COSME, Erasmus+ itp.

South Poland Cleantech Cluster i sieci w których uczestniczymy odgrywają ważną rolę jako generatory wzrostu i innowacji w regionie. W projektach i konsorcjach SPCleantech jako klaster może odgrywać różne role w zależności od rodzaju projektów i obszaru ich zainteresowania.

Driver         SPCleantech napędza procesy i organizacja klastra odgrywa aktywną rolę wykonawczą w inicjatywach i projektach. Klaster jest odpowiedzialny za utworzenie konsorcjum, przygotowanie wniosku o dofinansowanie, realizację i rozliczanie projektu. Klaster działa jako kierownik projektu i jego sekretariat, organizuje spotkania Komitetu Sterującego, spotkania partnerskie i sesje planowania.

Partner        SPCleantech uczestniczy w procesie tworzenia projektu i może także uczestniczyć jako partner w konsorcjum i inicjatywach w ramach projektu, ale organizacja klastra nie jest podstawowym i głównym partnerem w projekcie.

Facilitator    SPCleantech ułatwia kontakt między potencjalnymi partnerami, ale organizacja klastera nie bierze aktywnego udziału w realizowanych inicjatywach / projektach. Członkowie klastra mogą uzyskać pomoc key-account menedżera z klastra, który może reagować na potrzeby członków, organizować spotkania partnerskie, match-making i spotkań projektowych sieci, w celu stworzenia nowych możliwości biznesowych pomiędzy członkami i rozwój nowych projektów pomiędzy i dla członków.

W celu wzięcia udziału w projektach trzeba być członkiem South Poland Cleantech Cluster.