SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Dane stały się kluczowym atutem dla gospodarki i społeczeństw podobnym do klasycznych kategorii zasobów ludzkich i finansowych. Czy to informacje geograficzne, statystyki, dane pogodowe, dane naukowe, dane transportowe, dane o zużyciu energii, lub dane dotyczące zdrowia, potrzeba sensownego wykorzystania  „Big Data” prowadzi do innowacji technologicznych, rozwoju nowych narzędzi i umiejętności.

Big Data dotyczy dużych ilości danych produkowanych bardzo szybko, za pomocą dużej liczby różnych źródeł. Dane mogą być tworzone przez ludzi lub generowane przez urządzenia, takie jak czujniki gromadzące informacje o klimacie, zdjęcia satelitarne, cyfrowe zdjęcia i filmy, historie transakcji kupna, sygnały GPS, itp. Obejmują one wiele sektorów, od opieki zdrowotnej, transportu i energii.

Generowanie wartości na różnych etapach łańcucha wartości danych będzie w centrum przyszłej gospodarki opartej na wiedzy. Dobre wykorzystanie danych może przynieść korzyści również bardziej tradycyjnym sektorom takim jak transport, ochrona zdrowia i produkcja. Ulepszone analityka i przetwarzania danych, w szczególności Big Data, pozwoli na:

■ transformację branż usługowych w Europie poprzez tworzenie szerokiej gamy innowacyjnych produktów i usług
informacyjnych;
■ zwiększenie produktywności wszystkich sektorów gospodarki poprzez poprawę metod zbierania danych
biznesowych;
■ lepsze rozwiązywanie wielu wyzwań przed jakimi stoją nasze społeczeństwa;
■ poprawę jakości badań i przyspieszenie innowacji;
■ redukcję kosztów poprzez bardziej spersonalizowane usługi
■ zwiększenie efektywności w sektorze publicznym.

Strategia UE

W lipcu 2014, Komisja przedstawiła nową strategię Big Data w celu wsparcia i przyspieszenia przejścia do gospodarki opartej na danych w Unii Europejskiej. Gospodarka oparta na danych będzie stymulowała badania i innowacje w zakresie wykorzystania danych prowadząc do stworzenia większej ilości możliwości biznesowych i zwiększenia dostępu do wiedzy i kapitału, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw w całej Europie.