Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Dane stały się kluczowym atutem dla gospodarki i społeczeństw podobnym do klasycznych kategorii zasobów ludzkich i finansowych. Czy to informacje geograficzne, statystyki, dane pogodowe, dane naukowe, dane transportowe, dane o zużyciu energii, lub dane dotyczące zdrowia, potrzeba sensownego wykorzystania  „Big Data” prowadzi do innowacji technologicznych, rozwoju nowych narzędzi i umiejętności.

Big Data dotyczy dużych ilości danych produkowanych bardzo szybko, za pomocą dużej liczby różnych źródeł. Dane mogą być tworzone przez ludzi lub generowane przez urządzenia, takie jak czujniki gromadzące informacje o klimacie, zdjęcia satelitarne, cyfrowe zdjęcia i filmy, historie transakcji kupna, sygnały GPS, itp. Obejmują one wiele sektorów, od opieki zdrowotnej, transportu i energii.

Generowanie wartości na różnych etapach łańcucha wartości danych będzie w centrum przyszłej gospodarki opartej na wiedzy. Dobre wykorzystanie danych może przynieść korzyści również bardziej tradycyjnym sektorom takim jak transport, ochrona zdrowia i produkcja. Ulepszone analityka i przetwarzania danych, w szczególności Big Data, pozwoli na:

■ transformację branż usługowych w Europie poprzez tworzenie szerokiej gamy innowacyjnych produktów i usług
informacyjnych;
■ zwiększenie produktywności wszystkich sektorów gospodarki poprzez poprawę metod zbierania danych
biznesowych;
■ lepsze rozwiązywanie wielu wyzwań przed jakimi stoją nasze społeczeństwa;
■ poprawę jakości badań i przyspieszenie innowacji;
■ redukcję kosztów poprzez bardziej spersonalizowane usługi
■ zwiększenie efektywności w sektorze publicznym.

Strategia UE

W lipcu 2014, Komisja przedstawiła nową strategię Big Data w celu wsparcia i przyspieszenia przejścia do gospodarki opartej na danych w Unii Europejskiej. Gospodarka oparta na danych będzie stymulowała badania i innowacje w zakresie wykorzystania danych prowadząc do stworzenia większej ilości możliwości biznesowych i zwiększenia dostępu do wiedzy i kapitału, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw w całej Europie.