South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech ma ogromną przyjemność poinformować, że nasza aplikacja, złożona 26 lutego 2020 roku do programu
UE Erasmus + Knowledge Alliance, została wybrana do dofinansowania z UE.
Nasza propozycja otrzymała 82/100 punktów i została wybrana spośród 216 kwalifikujących się wniosków (łącznie 30 wybranych). To naprawdę dobry wynik!

Czas trwania projektu to 01.01.2021 - 31.12.2023. Musimy teraz trzymać kciuki, aby okoliczności pozwoliły nam wszystkim spotkać się osobiście w Lipsku na spotkaniu inauguracyjnym w styczniu.

Tytuł projektu to

“IMPACT / Building values-based innovation cultures for sustainable business impact” 

z wizją przewidywania przyszłości nauczania i szkolenia w zakresie kreatywności, innowacji i przedsiębiorczości.

Więcej informacji na: ERASMUS+ Knowledge Alliance

Po odwiedzinach w Kopenhadze, DK i podpisaniu „Letter of Intent” 06.07.2021 z BLOXHUB, SPCleantech przystąpił do tworzenia pierwszego w Polsce hubu zrównoważonej urbanizacji urban hub.pl. SPCleantech nawiązał współpracę z BLOXHUB, ponieważ wyzwania związane z globalną urbanizacją i zmianami klimatycznymi wymagają partnerstwa i nowych sposobów współpracy.

W oparciu o List Intencyjny, SPCleantech podjął nową inicjatywę stworzenia SIG – urban hub.pl (Special Interest Group) w której strategicznym partnerem jest BLOXHUB w Kopenhadze – wiodąca europejska platforma na rzecz zrównoważonej urbanizacji. Fundatorami BLOXHUB są misto Kopenga, duńskie Ministerstwo Przemysłu, Biznesu i Finansów oraz Realdania. SPCleantech jest jednym z ponad 350 członków BLOXHUB.

Liderem i koordynatorem SIG – urban hub.pl jest SPCleantech. Jeżeli jesteś zainteresowany uczestnictwem w tym innowacyjnym przedsięwzięciu skontaktuj się z j.kahl@spcleantech.com 

Drugim partnerem jest Munich Urban Colab, hub stworzony przez niemiecką organizację UnternehmerTUM i miasto Monachium. To supernowoczesne centrum innowacjI funkcjonujące w kreatywnej dzielnicy Monachium na powierzchni 11.000 m2  jest miejscem w którym korporacje, przedsiębiorcy, naukowcy, architekci, twórcy i talenty łączą się, aby współpracować z władzami miasta Monachium. Instytucja stworzyła wyjątkową okazję do spotkań decydentów ze wspomnianymi podmiotami pod jednym dachem. 

urban hub.pl to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa. Tutaj drzwi są otwarte dla każdego, kto chce doświadczyć, poczuć i zrozumieć życie w miastach- oraz dla każdego, kto chce  uczestniczyć w profesjonalnych  sieciach i głębokich środowiskach  zawodowych, które rozwijają  zrównoważone miasta przyszłości. W urban hub.pl będziemy tworzyć zrównoważone rozwiązania dla nadających się do zamieszkania miast przyszłości

urban hub.pl to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.

W urban hub.pl będziemy m.in. zadawać pytania jak:

  • W jaki sposób innowacje w inżynierii i infrastrukturze mogą pomóc nam w projektowaniu i przeprojektowaniu naszych miast tak, by stały się źródłami zielonych innowacji?
  • W jaki sposób miasta mogą stać się bardziej odporne w przyszłości, w której panuje niepokój klimatyczny?

Celem urban hub.pl jest integracja środowiska poprzez:

CONNECT – interfejs dla interdyscyplinarnych innowacji
SHARE – dzielenie się wiedzą i komunikacja na skalę krajową i międzynarodową
SCALE – wyniki komercyjne dla rynku globalnego
Ułatwianie współtworzenia (co-creation)
Partnerstwo – łączenie ludzi, dzielenie się wiedzą i skalowanie biznesu poprzez programy innowacyjne, działania, przypadkowe spotkania przy ekspresie do kawy  

co – operate, co – create, co – innovate, co – work, co – inspire, co – invent, co – design

“Współpraca międzysektorowa ma kluczowe znaczenie dla tworzenia lepszych miast”

Misją SPCleantech jest wsparcie  zrównoważonego i zielonego wzrostu regionu poprzez uczestniczenie w kreowaniu i realizowaniu włączającej polityki zielonego wzrostu, mogącej  poprawić sytuację społeczną  mieszkańców, promującą  odpowiedzialne gospodarowanie  surowcami naturalnymi i respektującą delikatną równowagę  na naszej planecie.

BLOXHUB-Letter of Intent