SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Członek SPCleantech, Palettenwerk otrzymał wsparcie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 na opracowanie technologii budowy drewnianych niskoemisyjnych lub pasywnych budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Projekt realizowany jest przez Palettenwerk we współpracy z członkiem założycielem klastra, Politechniką Krakowską reprezentowaną przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (MCBE) oraz SPCleantech – „Opracowanie innowacyjnej technologii budownictwa modułowego, prefabrykowanego na bazie drewna przez PalettenWerk Kozik Spółka Jawna”. SPCleantech jest odpowiedzialny w ramach tego projektu za promocję, marketing oraz sprzedaż na rynkach zagranicznych, a zwłaszcza skandynawskich.

Celem projektu jest opracowanie technologii budowy drewnianych niskoemisyjnych lub pasywnych budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

 

Projekt otrzymał wsparcie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, Oś priorytetowa I. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa, działanie 1.1 Projekty B+R dla przedsiębiorstw Poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.

W ramach działalności badawczo – rozwojowej, we współpracy z ekspertami i inżynierami budownictwa z Politechniki Krakowskej, koordynowanej przez MCBE, firma tworzy innowacyjną technologię prefabrykacji na bazie udoskonalonych płyt z drewna klejonego warstwowo poprzecznie CLT (Cross Laminated Timber). SPCleantech jest odpowiedzialny za promocję i udostępnienie produktu za granicami Polski, zwłaszcza na rynkach skandynawskich.

Nowa technologia charakteryzuje się właściwościami znacząco przewyższającymi dostępne aktualnie technologie:

  • budynki wykonane według własnej technologii z drewna klejonego warstwowo poprzecznie: wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna, czysta-sucha technologia wznoszenia obiektów, wysoka energooszczędność, szczelność, rekordowo niskie koszty użytkowania budynku, znaczna pojemność cieplna i wilgotnościowa
  • zastosowanie złączy podatnych w konstrukcjach drewnianych: możliwość redukcji pików koncentracji, bezpieczne przenoszenie obciążeń, odporność na działanie wilgoci, nowa jakość konstrukcji drewnianych i rozszerzenie możliwości eksploatacyjnych poza dotychczasowe ograniczenia, eliminacja łączników stalowych
  • prefabrykacja drewna klejonego warstwowo poprzecznie: idealna jakość dzięki produkcji w fabryce – trwałość, naturalność i estetyka. Szybka produkcja i montaż: produkcja w ciągu 4 tygodni, montaż w ciągu 10 dni
  • budynki oferowane modułowo

Ponadto w ramach projektu opracowane są innowacyjne materiały z użyciem złączy podatnych, które zostaną opatentowane wraz z uzyskaniem dla nich certyfikatów dopuszczających do użycia.

Osiągnięcie powyższych cech innowacyjnej technologii jest możliwe poprzez przeprowadzenie prac B+R w dwóch etapach:

  • etap 1: przeprowadzenie szeregu symulacji dynamicznych, symulacje komputerowe mające na celu wyznaczenie optymalnych rozwiązań materiałowych oraz geometrycznych z uwzględnieniem założonych warunków klimatycznych, prace nad opracowaniem węzłów konstrukcyjnych z wykorzystaniem innowacyjnych materiałów
  • etap 2: Opracowanie w pełni funkcjonalnych prototypów innowacyjnej technologii budownictwa modułowego, prefabrykowanego na bazie drewna