Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

11.09.2017 prezes SPCleantech, Janusz Kahl oraz członek klastra Wojciech Stawowczyk z BLOK Architekci spotkali się z Prezydentem Rzeszowa, Tadeuszem Ferencem, dyr. Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej, Marzeną Furtak-Żebracką oraz architektem miejskim. Celem spotkania było nawiązanie współpracy w ramach projektów planowanych przez SPCleantech oraz zaproszenie do członkostwa w klastrze. 

W czasie wizyty zaplanowano konferencję dla architektów i deweloperów promującą najnowsze technologie proponowane przez członków klastra w budownictwie komunalnym, mieszkaniowym oraz biurowym. Uzgodniono także uczestnictwo prezydenta Rzeszowa w warsztatach organizowanych przez SPCleantech dla prezydentów Krakowa, Katowic, Rzeszowa i Kielc w Kopenhadze.

Od jakiegoś czasu Rzeszów promuje się pod hasłem „Rzeszów – Stolica Innowacji”. Rzeczywiście do tej pory Rzeszów lądował wysoko w różnego rodzaju zestawieniach. Znalazł się między innymi na siódmym miejscu w rankingu dotyczącym polskich miast, w których żyje się najlepiej. Wyprzedził wtedy między innymi Wrocław, Gdańsk czy Katowice. Europejskie Zgromadzenie Biznesu oraz Klub Rektorów Europy z siedzibą w Oksfordzie wyróżnił Rzeszów nagrodą „Zjednoczona Europa”. Niejednokrotnie uznawano też Rzeszów za najlepiej zarządzaną jednostkę samorządową. Miasto zajęło w rankingu miast uczących się opublikowanym przez Fundację Schumana 2 miejsce po Warszawie wśród 66 polskich miast na prawach powiatu. W zestawieniu brano pod uwagę infrastrukturę produkcyjną, kapitał ludzki, skłonność do współpracy, a także badano stan infrastruktury podstawowej i komunikacyjnej, a także to, czy dane miasto jest przyjazne biznesowi. Autorzy rankingów doceniają Rzeszów między innymi za konsekwentne rozwijanie nowych technologii.

PGE Nowa Energia podpisała list intencyjny z władzami Rzeszowa na temat projektu „e-Mobility”. Spółka wspólnie z samorządem chce rozwijać infrastrukturę ładowania oraz tworzyć system zachęcający podmioty publiczne i prywatne do korzystania z pojazdów elektrycznych. W ramach tego projektu Grupa nie wyklucza również utworzenia w przyszłości publicznego systemu car-sharingu i bike-sharingu wykorzystującego samochody i rowery zasilane energią elektryczną. 

Dzięki rozwojowi elektromobilności uda się zmniejszyć uzależnienie od importu paliw i ograniczenie emisji zanieczyszczeń z transportu.