SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Przedsiębiorcy na całym świecie – także w Polsce – decydują się na obliczanie śladu węglowego z różnych powodów. Aktualnie to przede wszystkim rynek wymusza na nich tego typu działania. Przedsiębiorcy, współpracując z firmami międzynarodowymi, są wręcz zobligowani do obliczania śladu węglowego dla swojej działalności bądź produktów. Większość polskich firm dowiaduje się o istnieniu tego wskaźnika od swoich zachodnich kontrahentów, którzy wysyłają zapytania ofertowe, zawierające pytanie o ślad węglowy produktu. Polska spółka, chcąc wziąć udział w przetargu, musi zatem policzyć wartość śladu węglowego dla konkretnego produktu. Coraz bardziej zauważalna jest również tendencja w firmach pokazująca, że wartość śladu węglowego danego produktu jest istotniejsza niż cena, za jaką mogą nabyć wyrób.

Drugim, istotnym powodem wyliczania śladu węglowego jest przymus raportowania do Carbon Disclosure Project (CDP). Jest to międzynarodowa organizacja not-for-profit, która stworzyła światowy system dla firm i miast, umożliwiający im obliczanie, ujawnianie, zarządzanie oraz dzielenie się swoją całościową informacją w temacie działań na rzecz ochrony środowiska. CDP działa we wszystkich sektorach, motywując przedsiębiorców do działań prośrodowiskowych oraz dzielenia się osiągnięciami w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

W skład SIG – Carbon Footprint wchodzą następujący członkowie SPCleantech:

  • Carbon Footprint Foundation
  • IT for Carbonfootprint Foundation
  • NordicHouse
  • Onteon

Liderem grupy jest Marta Seweryn z Carbon Footprint Foundation.  
Jeżeli jesteś zainteresowany dołączeniem do grupy skontaktuj się z j.kahl@spcleantech.com .

Ślad węglowy to wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia jednostki funkcjonalnej/podmiotu, którą/którym może być m.in. przedsiębiorstwo, produkt, usługa, wydarzenie np. konferencja, podróż samolotem, itd., miasto, kraj, osoba prywatna.

Każdorazowe liczenie śladu węglowego jest procesem unikalnym. Każde przedsiębiorstwo czy organizacja wyróżnia się unikalną strukturą, procesami czy specyfiką działalności, a liczenie śladu węglowego opiera się właśnie na tej unikalności. Nie jest możliwe stworzenie uniwersalnego kalkulatora, który będzie pasował do każdego typu działalności dlatego stosujemy indywidualne podejście do każdego projektu.

Średni ślad węglowy Polaka to ok. 10 ton rocznie, z czego na CO2 przypada ok. 8 ton, a na inne gazy cieplarniane, takie jak metan czy podtlenek azotu, pozostałe 2 tony. Atmosfera traktowana jest jak otwarty darmowy ściek dla kominów i rur wydechowych. Niestety, są tego konsekwencje. Aby uniknąć katastrofy klimatycznej należy szybko zredukować emisję gazów cieplarnianych.

Carbon Footprint Foundation opracowała własny kalkulator emisji CO2, który można znaleźć na:

1.0 – identyfikujące emisje w codziennym życiu
2.0 – dedykowany dla środowiska biurowego 
 
Co je wyróżnia spośród innych dostępnych na polskim rynku? 
 
Estymacje opierają się na polskich warunkach bytowo – gospodarczych. Czyli wyniki są najbardziej adekwatne do naszego stylu życia. @Emilia Kozikowska  współautorką. 

Warto skorzystać z osobistego kalkulatora emisji CO2, ponieważ pomoże to w inwentaryzacji naszych emisji i pokaże, co można zrobić, by je ograniczyć. Należy ustalić największe zagrożenia i skupić się na ich zmniejszaniu. Ważne jest przede wszystkim, by nie robić 1000 rzeczy, które mają trzeciorzędne znaczenie, ale wziąć się za te, które naprawdę mogą zrobić różnicę.

Trzeba mieć świadomość, że nie zniweluje się swojego śladu węglowego do zera, ale warto zrobić wszystko, co może go jak najbardziej zminimalizować.