W środę 19.10.2016 o godz. 15.00 Pre Acceleration Point w SPCleantech zorganizował we współpracy z NordicHouse oraz KIC InnoEnergy warsztaty dla początkujących start-upowców „Czy chcesz być Start-upem?”. Warsztaty organizowane w ramach Małopolskiego Tygodnia Innowacji miały miejsce w NordicHouse, ul. św. Anny 5.
SPCleantech buduje i wspiera rozwój aktywnego środowiska start-upowego w Polsce, zwłaszcza dla start-upów we wczesnej fazie pomysłu i wypracowywania modelu biznesowego. Celem warsztatów organizowanych przez SPCleantech jest przekazanie doświadczeń polskich i skandynawskich mentorów do polskich start-upów oraz coachów. SPCleantech współpracuje z grupą doświadczonych mentorów z Danii, Szwecji i Finlandii.
Celem programów Pre-Accelerator jest wzmocnienie pozycji młodych innowatorów poprzez przekazanie im cennych narzędzi oraz informacji, potrzebnych do wdrożenia innowacyjnych pomysłów. Programy te są również efektywną metodą podnoszenia świadomości lokalnej społeczności w zakresie przedsiębiorczości i promowania przedsiębiorczego sposobu myślenia.
O olbrzymiej roli, jaką odgrywają innowacje we współczesnym świecie, nikogo nie trzeba przekonywać, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że innowacje kreować może każdy z nas – tu i teraz. Pamiętając o tym, Województwo Małopolskie po raz szósty zaprosiło małopolskie firmy i instytucje do współorganizacji tygodniowego święta nowoczesnych rozwiązań – Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Województwo nawiązało współpracę z 40 partnerami. A kto wśród ich?
Oczywiście małopolskie uczelnie i instytuty badawcze, które są fundamentem małopolskich innowacji. Kolejną grupą partnerów są firmy, zarówno duże międzynarodowe podmioty, jak i małe lokalne przedsiębiorstwa. W MFI angażują się także klastry, fundacje, stowarzyszenia, agencje rozwoju, inkubatory i inni kreatorzy innowacji. Województwo wspólnie z partnerami zorganizuje kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń w wielu miastach Małopolski, w tym w tych największych – Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.
Tegoroczna edycja MFI to także świetna okazja do pogłębienia wiedzy na temat małopolskich inteligentnych specjalizacji, czyli obszarów wyznaczających kierunki rozwoju regionu. Do kierunków tych zostały zaliczone: nauki o życiu (life sciences), energia zrównoważona , technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz przemysły kreatywne i czasu wolnego. W obszarze tych specjalizacji będą kumulowane środki finansowe przeznaczone na badania i innowacje w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Jednym z warunków korzystania z tych środków jest właśnie prowadzenie działalności, projektu lub prac badawczych zgodnych z założeniami inteligentnych specjalizacji.
Pełen program dostępny jest na stronie internetowej Małopolskiego Festiwalu Innowacji:
www.festiwalinnowacji.malopolska.pl