Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

środę 19.10.2016 o godz. 15.00 Pre Acceleration Point w SPCleantech zorganizował we współpracy z NordicHouse oraz KIC InnoEnergy warsztaty dla początkujących start-upowców „Czy chcesz być Start-upem?”. Warsztaty organizowane w ramach Małopolskiego Tygodnia Innowacji miały  miejsce w NordicHouse, ul. św. Anny 5.

SPCleantech buduje i wspiera rozwój aktywnego środowiska start-upowego w Polsce, zwłaszcza dla start-upów we wczesnej fazie pomysłu i wypracowywania modelu biznesowego. Celem warsztatów organizowanych przez SPCleantech jest przekazanie doświadczeń polskich i skandynawskich mentorów do polskich start-upów oraz coachów. SPCleantech współpracuje z grupą doświadczonych mentorów z Danii, Szwecji i Finlandii.

Celem programów Pre-Accelerator jest wzmocnienie pozycji młodych innowatorów poprzez przekazanie im cennych narzędzi oraz informacji, potrzebnych do wdrożenia innowacyjnych pomysłów. Programy te są również efektywną metodą podnoszenia świadomości lokalnej społeczności w zakresie przedsiębiorczości i promowania przedsiębiorczego sposobu myślenia.

festiwal_inn_db_750x200_rtb

O olbrzymiej roli, jaką odgrywają innowacje we współczesnym świecie, nikogo nie trzeba przekonywać, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że innowacje kreować może każdy z nas – tu i teraz. Pamiętając o tym, Województwo Małopolskie po raz szósty zaprosiło małopolskie firmy i instytucje do współorganizacji tygodniowego święta nowoczesnych rozwiązań – Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Województwo nawiązało współpracę z 40 partnerami. A kto wśród ich?

Oczywiście małopolskie uczelnie i instytuty badawcze, które są fundamentem małopolskich innowacji. Kolejną grupą partnerów są firmy, zarówno duże międzynarodowe podmioty, jak i małe lokalne przedsiębiorstwa. W MFI angażują się także klastry, fundacje, stowarzyszenia, agencje rozwoju, inkubatory i inni kreatorzy innowacji. Województwo wspólnie z partnerami zorganizuje kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń w wielu miastach Małopolski, w tym w tych największych – Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Tegoroczna edycja MFI to także świetna okazja do pogłębienia wiedzy na temat małopolskich inteligentnych specjalizacji, czyli obszarów wyznaczających kierunki rozwoju regionu. Do kierunków tych zostały zaliczone: nauki o życiu (life sciences), energia zrównoważona , technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz przemysły kreatywne i czasu wolnego. W obszarze tych specjalizacji będą kumulowane środki finansowe przeznaczone na badania i innowacje w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Jednym z warunków korzystania z tych środków jest właśnie prowadzenie działalności, projektu lub prac badawczych zgodnych z założeniami inteligentnych specjalizacji.

Pełen program dostępny jest na stronie internetowej Małopolskiego Festiwalu Innowacji:

www.festiwalinnowacji.malopolska.pl