SPCleantech uczestniczył 31.01.2017 w kolejnej już 5. Międzyregionalnej Wymianie Doświadczeń – Warsztatach dla Lokalnej Grupy Interesariuszy. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu REBUS współfinansowanego ze środków programu Interreg EUROPE (http://pnec.org.pl/pl/rebus).
Celem projektu, którego pełna nazwa brzmi „Poprawa efektywności energetycznej na drodze renowacji”, jest pomoc samorządom lokalnym w poprawie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej poprzez zaprojektowanie modelowej „ścieżki renowacji energetycznej budynków” (ŚREB), obejmującej wzorcowe rozwiązania w zakresie planowania, realizacji i monitorowania prac renowacyjnych prowadzonych w budynkach należących do miasta/gminy, a także angażowania w ten proces kluczowych interesariuszy.
Spotkanie poświęcone było dobrym praktykom w zakresie renowacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i Planowi Działań określającemu środki poprawy i usprawnienia wybranych instrumentów wsparcia tego typu inwestycji. W popołudniowej części spotkania zaplanowano wizytę studyjną do Niepołomic, która była okazją do zapoznania się z działaniami gminy w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
Grupa ekspercka ds. efektywności energetycznej w budynkach
Grupa ekspercka ds. efektywności energetycznej w budynkach gromadzi kluczowych interesariuszy mogących wnieść wkład w dialog na temat inwestycji pronergetycznych realizowanych w budynkach użyteczności publicznej oraz możliwości podniesienia ich efektywności w przyszłości. W skład grupy wchodzą przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, uczelni wyższych, instytutów badawczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się tematem energii.
Zadania grupy
Do zadań grupy eksperckiej należy:
- udział w analizie dotychczasowych doświadczeń w obszarze realizacji przedsięwzięć z zakresu renowacji energetycznej budynków użyteczności publicznej (w tym identyfikacja najważniejszych potrzeb samorządów lokalnych, napotykanych barier, możliwych rozwiązań/usprawnień itd.)
- udział w identyfikacji dobrych praktyk w obszarze modernizacji energetycznej budynków
- udział w analizie RPO dla Województwa Małopolskiego pod kątem efektywności wydatkowania środków na projekty z zakresu efektywności energetycznej w budynkach, dopasowania do potrzeb samorządów, ewentualnych możliwości usprawnienia itd.
- pomoc w opracowaniu modelowej „Ścieżki renowacji energetycznej budynków użyteczności publicznej”
- pomoc w opracowaniu i monitorowaniu wdrażania Planu Działań określającego środki poprawy i usprawnienia instrumentów wsparcia projektów z zakresu efektywności energetycznej w budynkach (w tym przede wszystkim RPO dla Województwa Małopolskiego)