Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

SPCleantech uczestniczył 31.01.2017 w kolejnej już 5. Międzyregionalnej Wymianie Doświadczeń – Warsztatach dla Lokalnej Grupy Interesariuszy. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu REBUS współfinansowanego ze środków programu Interreg EUROPE (http://pnec.org.pl/pl/rebus). 

Celem projektu, którego pełna nazwa brzmi „Poprawa efektywności energetycznej na drodze renowacji”, jest pomoc samorządom lokalnym w poprawie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej poprzez zaprojektowanie modelowej „ścieżki renowacji energetycznej budynków” (ŚREB), obejmującej wzorcowe rozwiązania w zakresie planowania, realizacji i monitorowania prac renowacyjnych prowadzonych w budynkach należących do miasta/gminy, a także angażowania w ten proces kluczowych interesariuszy.

Spotkanie poświęcone było dobrym praktykom w zakresie renowacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i Planowi Działań określającemu środki poprawy i usprawnienia wybranych instrumentów wsparcia tego typu inwestycji. W popołudniowej części spotkania zaplanowano wizytę studyjną do Niepołomic, która była okazją do zapoznania się z działaniami gminy w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. 

Grupa ekspercka ds. efektywności energetycznej w budynkach

Grupa ekspercka ds. efektywności energetycznej w budynkach gromadzi kluczowych interesariuszy mogących wnieść wkład w dialog na temat inwestycji pronergetycznych realizowanych w budynkach użyteczności publicznej oraz możliwości podniesienia ich efektywności w przyszłości. W skład grupy wchodzą przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, uczelni wyższych, instytutów badawczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się tematem energii.

Zadania grupy

Do zadań grupy eksperckiej należy:

  • udział w analizie dotychczasowych doświadczeń w obszarze realizacji przedsięwzięć z zakresu renowacji energetycznej budynków użyteczności publicznej (w tym identyfikacja najważniejszych potrzeb samorządów lokalnych, napotykanych barier, możliwych rozwiązań/usprawnień itd.)
  • udział w identyfikacji dobrych praktyk w obszarze modernizacji energetycznej budynków
  • udział w analizie RPO dla Województwa Małopolskiego pod kątem efektywności wydatkowania środków na projekty z zakresu efektywności energetycznej w budynkach, dopasowania do potrzeb samorządów, ewentualnych możliwości usprawnienia itd.
  • pomoc w opracowaniu modelowej „Ścieżki renowacji energetycznej budynków użyteczności publicznej”
  • pomoc w opracowaniu i monitorowaniu wdrażania Planu Działań określającego środki poprawy i usprawnienia instrumentów wsparcia projektów z zakresu efektywności energetycznej w budynkach (w tym przede wszystkim RPO dla Województwa Małopolskiego)

REBUS_AGENDA_5th-ExchangeEvent