Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

SPCleantech jako Punkt Pre-Accelerator dla polskich start-upów zorganizował 18.04.2016 pierwsze warsztaty „Business models – start-up strategy” z cyklu 6 warsztatów i 2 konferencji. Celem warsztatów było przekazanie doświadczeń polskich i skandynawskich mentorów polskim start-upom i coachom. SPCleantech współpracuje z grupą doświadczonych mentorów z Danii, Finlandii i Szwecji.

Podczas warsztatów młodzi start-upowcy i innowatorzy dowiedzieli się co jest potrzebne do stworzenia nowej firmy. Zwłaszcza we wczesnym etapie działalności ważne jest zapoznanie się, co oznacza bycie przedsiębiorcą oraz skorzystanie z doświadczenia i porad doświadczonych mentorów zarówno polskich jak i zagranicznych na temat niektórych przeszkód, którym będą musieli stawić czoła w przyszłości.

W warsztatach wzięło udział 9 start-upów z całej Polski oraz coachowie z KIC InnoEnergy, którzy są konsultantami w różnych częściach kraju.

Mentorzy skupili się na pomocy uczestnikom w dokładnym zidentyfikowaniu, na czym polega problem i opracowaniu jego rozwiązania. Jest to jeden z najważniejszych etapów w odniesieniu do wszystkich pierwszorazowych przedsiębiorców. Podczas warsztatów mentorzy nie tylko przekazali potencjalnym przedsiębiorcom różnego rodzaju techniczne umiejętności, ale także wzmocnili ich przedsiębiorczy sposób myślenia.

Kontakt z doświadczonymi mentorami i inspirującymi przedsiębiorcami z kraju i Skandynawii pomoże uczestnikom w tworzeniu nowych firm, które staną się częścią ekosystemu i wspomogą lokalną gospodarkę. Każdy zna różnice w lokalnym ekosystemie, gdy społeczność start-upowa jest częścią tego systemu i współpracuje z nim.

Specjalnymi gośćmi warsztatów byli Rafał Szczepanik (PL) oraz Peter Nilsson (S)

Rafał Szczepanik-CV       CV-Peter Nilsson.se

Leaflet

Workshop leaflet-invite