SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

W dniu 20.06.2018, SPCleantech zorganizował we współpracy z AGH i Zielonym Podhalem konferencję “Gminy samowystarczalne energetycznie?”. Konferencja miała miejsce w Centrum Informatyki, AGH, w Krakowie. Patronem konferencji jest Ministerstwo Energii, a partnerem Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (SGPM).
 
Podczas konferencji „Gminy samowystarczalne energetycznie?” dowiedzieliśmy się o najnowszych planach Ministerstwa Energii, certyfikatach pilotażowych klastrów energii, możliwościach finansowania działalności klastrów energii oraz czy otoczenie prawne sprzyja rozwojowi klastrów energii? Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem ME, NFOŚiGW, klastrów i specjalistów. 
 
Konferencja “Gminy samowystarczalne energetycznie?”
 

Klastry energii to pomysł pionierski, nie tylko w polskiej skali. Zadaniem ich jest pobudzenie lokalnych społeczności do współdziałania i wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby. Według wstępnych założeń klaster ma współtworzyć kilka podmiotów na określonym terenie, które będą wspólnie wytwarzać i gospodarować energią elektryczną. W skład klastra mogliby wchodzić mieszkańcy, przedsiębiorcy, samorząd, jednostki naukowe czy organizacje pozarządowe. Każdy z klastrów reprezentowałby koordynator. Tą funkcję może pełnić fundacja, spółdzielnia albo wybrany do tego celu członek klastra.

Klastry mają się przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego lokalnym społecznościom niezależnie od zewnętrznych dostaw surowców oraz do pobudzenia energetyki prokonsumenckiej. Mają się przełożyć też na obniżenie kosztów energii dla odbiorców końcowych. Na słabo rozwiniętych obszarach klastry energii mogą natomiast podnieć konkurencyjność gospodarki lokalnej i przyczynić się do restrukturyzacji obszarów wiejskich. Nie bez znaczenia jest też aspekt ochrony środowiska.