SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Członek South Poland Cleantech Cluster, firma ASPEN z Jarocina planuje wybudowanie zakładu produkującego spirytus odwodniony tzw. bioetanol oraz spirytus rektyfikowany. Na lokalizację wybrano miejscowość Witaszyce koło Jarocina.

Inwestor zakupił tutaj działkę o powierzchni 49.200 m2, sąsiadującą z Cukrownią i Rafinerią „Witaszyce” Spółką Akcyjną. Wybór miejsca lokalizacji zakładu podyktowany był kilkoma aspektami:

Zakład produkcji alkoholi będzie posiadać zdolność do produkcji alkoholu 125.000.000 litrów na rok przeliczonego na alkohol 100%. Produkcja będzie prowadzona 340-350 dni w roku, co odpowiada produkcji 3676 hl/24h alkoholu w przeliczeniu na 100%.

Firma Aspen zakupiła licencje firmy R. Katzen Associates International Inc., w technologii której będzie prowadzona produkcja spirytusu. Należy podkreślić, że Katzen Inc., na podstawie Gwarancji Wydajności będącej załącznikiem A do Umowy Licencyjnej zawartej pomiędzy Aspen a Katzen Inc. gwarantuje zdolność produkcyjną Zakładu Aspen:

125.000.000 litrów/rocznie alkoholu bezwodnego,
w tym  20.000.000 litrów/rocznie alkoholu rektyfikowanego

W pierwszej kolejności zakład będzie produkował surowy alkohol o stężeniu 92% co stanowi 3676 hl/24h alkoholu przeliczonego na 100 procentowy, z którego zostaną wytworzone:

  • alkohol odwodniony w ilości 105.000.000 litrów rocznie,
  • alkohol rektyfikowany w ilości 20.000.000 litrów rocznie.

Technologia Katzena, według której będzie prowadzona produkcja spirytusu, przewiduje wytwarzanie spirytusu z kukurydzy oraz żyta.

Proporcje udziału surowców w spirytusie będą uzależnione od pory roku, zbiorów oraz wielkości posiadanych magazynów. Przyjmuje się jednak, iż zasadniczy udział w produkcji, z uwagi na wydajność, posiadać będzie kukurydza, żyto natomiast, z uwag na swoje właściwości będzie głównym składnikiem produktu spirytusu rektyfikowanego.

W szacowaniu kosztów produkcji i wielkości sprzedaży, założono udział obydwóch surowców w proporcjach tj. 10% stanowić będzie żyto i 90% udziału stanowić będzie kukurydza.

Zapotrzebowanie surowców do wytworzenia 1 litra spirytusu:

  • 2,62 kg/l żyta
  • 2,49 kg/l kukurydzy.

 Przy założeniu proporcji udziału surowców 90% kukurydza i 10% żyto – dobowe zapotrzebowanie na surowiec wyniesie 2,50 kg / l alkoholu surowego.

Dobowe zapotrzebowanie surowców wynosi:

  • 96,3 ton żyta
  • 823,8 ton kukurydzy.

Przy założeniu proporcji udziału surowców 90% kukurydza i 10% żyto – dobowe zapotrzebowanie na zboże wyniesie około 950ton.

Przewiduje się:

  • 340-350 dni przerobu surowców.

Roczne zapotrzebowanie surowców wynosi:

  • 96,3 ton żyta x 340 dni = 32.742 ton
  • 823,8 ton kukurydzy x 340 dni = 280.092 ton.

Przy założeniu proporcji udziału surowców 90% kukurydza i 10% żyto – roczne zapotrzebowanie na zboże wyniesie 312.834 ton.

Przewiduje się dostawy surowców do zakładu:

  • 50% koleją
  • 50% samochodami

Ważenie surowców na istniejących wagach kolejowych i samochodowych.

Spółka Aspen celem zapewnienia samowystarczalności dostaw surowca, a także podniesienia  wartości majątku zamierza zakupić grunty o łącznej powierzchni ok. 60 000 ha. Mają to być grunty z zasobów Państwowej Agencji Rolnej,  jak również pozyskane na rynku wtórnym. Inwestycja ta pozwoli znacząco zmniejszyć koszt zakupu surowca o około 25% – dla przypomnienia surowiec jest to około 62 % kosztów ogólnych – a także będzie dobrą inwestycją. Szacunki pokazują, że cena gruntów w Polsce ma wzrosnąć jeszcze o 50 do 60 % za hektar.

Licząc w dzisiejszych cenach tj. około 15 000,00 $ za hektar, koszt tej inwestycji to suma około 1 miliard $.

Należy dodać, ze w ramach środków unijnych do każdego ha. gruntu Firma uzyskałaby dotację w wysokości 300 $, (przy tym areale – 18 000 000 $) co roku, co znacząco ułatwi obsługę finansową.

Aspen Biznes Plan