Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Co roku, duże ilości zużytej energii są marnowana podczas przesyłu, poprzez straty ciepła i stosowanie nieefektywnych technologii, co kosztuje gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa ogromne sumy pieniędzy i w resultacie prowadzi do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska węglem.

Efektywność energetyczna jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym, zapobiegania skażeniu powietrza, poprawiania konkurencyjności przedsiębiorstw i zmniejszania kosztów energii dla konsumentów. South Poland Cleantech Cluster współpracuje z uniwersytetami, instytutami badawczymi, firmami i miastami w celu opracowania nowych, energooszczędnych technologii przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności obecnych na rynku technologii.

Unia Europejska dąży do 20% redukcji rocznego zużycia energii pierwotnej w Europie do roku 2020. Komisja zaproponowała szereg środków w celu zwiększenia efektywności na wszystkich etapach łańcucha energetycznego: generacji, przekształcania, dystrybucji i konsumpcji. Działania skupiają się na publicznym transporcie i budownictwie użyteczności publicznej, w których potencjał oszczędności jest największy. Inne środki obejmują wprowadzenie inteligentnych liczników (które zachęcają konsumentów do lepszego zarządzania zużycia energii) i wyraźniejsze oznakowanie produktów.

Nowa dyrektywa weszła w życie w dniu 4 grudnia 2012. Większość jej przepisów miała zostać wdrożonych przez państwa członkowskie do dnia 5 czerwca 2014.

Skuteczne wspólne ramy

Dyrektywa ta ustanawia wspólne ramy działań na rzecz promocji efektywności energetycznej w Unii, w celu zapewnienia osiągnięcia w 2020 20%, głównego celu unijnej efektywności energetycznej oraz do stworzenia warunków do dalszego zwiększenia efektywności energetycznej w dłuższej perspektywie.

Wszystkie kraje UE-28, zostały zobowiązane do bardziej efektywnego wykorzystania energii na wszystkich etapach łańcucha energetycznego – od transformacji energii i jej dystrybucji do ostatecznego spożycia. Nowa dyrektywa przyczynia się do usunięcia barier oraz przezwyciężenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku, które utrudniają efektywności dostaw i wykorzystania energii i przewiduje ustanowienia indykatywnych krajowych celów w zakresie efektywności energetycznej na rok 2020.

Efektywności energetycznej w Polsce wciąż rośnie, ale jej wzrost jest wolniejszy, niż kilka lat temu. Polska gospodarka jest nadal bardziej energochłonna niż średnia w UE. Jednocześnie komunikat Komisji Europejskiej (KE) zaproponował nowy cel w zakresie oszczędności energii w wysokości 30% do 2030 i proponuje by efektywność energetyczna stała się integralną częścią ram polityki UE w zakresie klimatu i energii, od 2020 do 2030 roku.

Efektywność energetyczna nie jest oszczędzaniem energii.

Oszczędność energii jest zmniejszaniem lub inną działalnością bez wykonania jakiejkolwiek usługi w celu oszczędzenia energii.

Na przykład: Wyłączenie światła jest oszczędzaniem energii. Wymiana lampy żarowej na kompaktową lampę fluorescencyjną (który wykorzystuje mniej energii do wytworzenia tej samej ilości światła) jest poprawianiem efektywności energetycznj. Zarówno effektywność energetyczna jak i oszczędność powodują zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.