SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

W domu energia jest wykorzystywana na wiele sposobów, być może na więcej sposobów, niż Ci się wydaje. Aby nowoczesny dom działał efektywnie, każde pomieszczenie w domu musi mieć wystarczającą ilość energii, aby zasilać różnorodne urządzenia i urządzenia elektroniczne.

Nowoczesne gospodarstwa domowe potrzebują znacznie więcej energii, aby zaspokoić potrzeby swoich mieszkańców niż domy w poprzednich latach, a ilość ta stale rośnie. Jako właściciel domu może się okazać, że z każdym kolejnym rokiem będziesz musiał płacić więcej za energię elektryczną. Jeśli jesteś właścicielem starszego domu, możesz zadawać sobie pytanie, czy nadszedł czas, aby wymienić skrzynkę elektryczną, aby uzyskać lepsze usługi elektryczne.

Energia jest nieuniknionym wymogiem życia w nowoczesnym domu. Od klimatyzacji po pralkę i suszarkę, energia jest zużywana przez cały dzień przez cały dzień. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zużycia energii w domu przy jednoczesnym zachowaniu wydajności. Przechodząc na energooszczędne urządzenia, zmniejszając zapotrzebowanie na urządzenia elektryczne i poprawiając efektywność energetyczną w inny sposób, możesz oszczędzać energię i obniżyć rachunki za media w domu.

Co zużywa najwięcej energii w domu?

Mówi się, że średnia roczna kwota wydawana na energię w domach wynosi około 1370 USD, a 35% tej energii jest marnowane. Właściciele domów, którzy zmniejszają zużycie energii, mogą zaoszczędzić setki dolarów rocznie lub tysiące dolarów w ciągu dekady.

Odkrywanie, które urządzenia zużywają najwięcej energii, jest jednym z pierwszych kroków, które możesz podjąć w celu zmniejszenia zużycia energii każdego roku. Kiedy już wiesz, dokąd zmierza energia, łatwiej będzie zarządzać jej przepływem i podejmować decyzje, które pomogą Ci zmniejszyć ogólne zużycie.

Chłodzenie i ogrzewanie

Największym energochłonnym urządzeniem w domu jest system HVAC, a dokładniej klimatyzator. Klimatyzatory są skomplikowane: działają poprzez pompowanie chłodziwa przez rury pod różnymi ciśnieniami, aby pochłaniać lub uwalniać ciepło, w zależności od tego, gdzie znajduje się chłodziwo w cyklu. Cała ta praca wymaga dużej ilości prądu. Korzystanie z klimatyzatora może stanowić nawet 47% rachunków za media w okresie letnim.

Problemy, które mogą spowodować, że klimatyzator zużywa więcej energii niż to konieczne, obejmują:

Ustawiasz klimatyzator na działanie przez całe lato. Jeśli ustawisz klimatyzator na ustawienie „on”, a nie ustawienie „auto”, spowoduje to, że dmuchawa klimatyzatora będzie działać przez cały czas, nawet jeśli nie chłodzi Twojego domu.
Twój klimatyzator ma problem mechaniczny. Niektóre problemy mechaniczne mogą zmniejszyć wydajność klimatyzatora, co z kolei może zmusić go do cięższej i dłuższej pracy, aby nadążyć za potrzebami chłodzenia.
Twój klimatyzator ma 10 lat lub więcej. Najbardziej energooszczędne klimatyzatory zostały opracowane w ostatnich latach; starsze klimatyzatory działają bardzo nieefektywnie.
Twój klimatyzator ma nieprawidłowy rozmiar dla Twojego domu. Klimatyzator, który jest zbyt mały w stosunku do wielkości Twojego domu, może być zmuszony do ciągłego działania, co z kolei może podnieść Twoje rachunki za energię.
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na kosztach klimatyzacji, zacznij od zlecenia oceny klimatyzatora profesjonaliście. Twój specjalista HVAC może udzielić Ci sugestii, które mogą pomóc zmniejszyć zużycie energii. Na przykład specjalista HVAC może zalecić naprawy, które mogą pomóc w wydajniejszej pracy klimatyzatora lub może zasugerować wspólną wymianę jednostki. Jeśli zdecydujesz się wymienić klimatyzator, porozmawiaj ze swoim specjalistą HVAC, aby określić, który energooszczędny model jest dla Ciebie najlepszy.

Produkty z oznaczeniem ENERGY STAR są generalnie najlepsze, ponieważ zostały specjalnie ocenione pod kątem wydajności energetycznej i są uważane za jedne z najlepszych na rynku. Jeśli jesteś w stanie zmieścić produkt z oceną ENERGY STAR w swoim budżecie, dokonanie tego rodzaju zakupu prawdopodobnie przyniesie najlepsze rezultaty.

Podgrzewacz wody

Podgrzewacze wody mogą stanowić nawet 14% rachunku za prąd, jeśli są urządzeniami elektrycznymi. (Nie wszystkie podgrzewacze wody zużywają energię elektryczną; niektóre są zasilane wyłącznie gazem). Jeśli jesteś właścicielem domu do wynajęcia, próbując zdecydować, czy zainstalować gazowy lub elektryczny podgrzewacz wody w swoim nowym domu, sprawdź lokalne ceny gazu i energii elektrycznej w Twojej okolicy, aby zdecyduj, która inwestycja jest bardziej wartościowa.

Podgrzewacze wody zużywają więcej energii, gdy się starzeją i stają się nieefektywne. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że podgrzewacze wody mają tendencję do gromadzenia się osadu, co uniemożliwia elementom grzejnym wystarczające podgrzanie wody. Powoduje to, że podgrzewacz wody działa dłużej niż powinno być konieczne, często bez osiągnięcia celu, jakim jest wystarczające podgrzanie wody.

Problemu tego można uniknąć poprzez rutynowe czyszczenie podgrzewacza wody i spuszczanie osadu z dna. Można to zrobić jako projekt zrób to sam lub z pomocą hydraulika. Podgrzewacze wody działają tylko przez około 10 lat, a kiedy przestają działać, często pojawiają się wycieki, które mogą powodować kosztowne uszkodzenia. Jeśli masz stary podgrzewacz wody, który jest

nieefektywny, możesz zaoszczędzić pieniądze i uniknąć bałaganu, kupując nowy podgrzewacz wody. Kup taki, który ma ocenę ENERGY STAR, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Pralka i suszarka

Zużycie pralki i suszarki stanowi około 13% rachunku za prąd. Wymiana starych urządzeń na nowsze, bardziej wydajne może pomóc zaoszczędzić pieniądze i efektywniej wykorzystywać energię w domu. Jednak przed wymianą dowolnego typu urządzenia w domu należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Suszarka

Podobnie jak podgrzewacze wody, suszarki mogą być zasilane gazem lub elektrycznością, dlatego ostrożnie wybierz typ suszarki do swojego domu. Oceń koszt gazu i energii elektrycznej w Twojej okolicy przed podjęciem decyzji o zakupie suszarki gazowej lub elektrycznej. Myślisz o przejściu z suszarki elektrycznej na gaz? Nie zapomnij, że będziesz musiał zatrudnić profesjonalistę, który zainstaluje dla Ciebie nową linię gazową.

Szukasz jeszcze jednego sposobu, aby Twoja suszarka działała wydajniej? Okresowo czyść otwór wentylacyjny, aby poprawić jego działanie. Zatkany otwór wentylacyjny suszarki może utrudnić suszenie ubrań, co z kolei może wymusić dłuższe działanie suszarki, a tym samym większe zużycie energii. Aby uniknąć tego problemu, należy okresowo czyścić otwór wentylacyjny suszarki.

Inne wskazówki dotyczące oszczędzania energii podczas suszenia ubrań to:

Suszenie na powietrzu, gdy tylko jest to możliwe
Wstawianie kolejnego ładunku, gdy suszarka jest jeszcze ciepła
Nie zapychasz zbytnio suszarki
Używając niższego ustawienia grzania, nawet jeśli oznacza to, że Twoja suszarka będzie działać trochę dłużej
Suszenie lżejszych ubrań oddzielnie od cięższych
Korzystanie z suszarki z pompą ciepła (są o 20% -30% bardziej wydajne)
Użycie czujnika wilgoci do zatrzymania suszarki
Pralka

Kiedy pralka działa na zimnej wodzie, większość zużycia energii pochodzi z mieszania bębna, co wymaga, aby silnik wielokrotnie obracał bęben. Jednak gdy pralka działa na gorącej wodzie, koszt podgrzania wody stanowi 90% kosztu prania tego wsadu. Innymi słowy, możesz zaoszczędzić dużo energii, piorąc więcej prania w cyklu zimnym, kiedy tylko jest to stosowne. Inne sposoby oszczędzania energii poprzez nawyki związane z praniem obejmują:

Kupowanie produktów ENERGY STAR przy wymianie pralki.
Nadążanie za konserwacją pralki.
Pranie pełnego ładunku – Twoja pralka zużywa tę samą energię bez względu na jej pojemność!
Oświetlenie

Oświetlenie stanowi około 12% Twojego rachunku za prąd, ale zależy to od rodzaju używanych żarówek. Wiele lat temu każdy dom używał żarówek do oświetlenia swojego domu. Obecnie większość właścicieli domów używa kombinacji żarówek energooszczędnych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów energooszczędnych żarówek, więc możesz wybrać te, które pasują do Twojego budżetu i najlepiej prezentują się w Twoim domu.

Świetlówki kompaktowe (CFL)

Żarówki te zużywają około 1/4 ilości energii w porównaniu ze standardową żarówką, ale działają 10 razy dłużej. Prawdopodobnie rozpoznajesz te żarówki na widoku, ponieważ są wykonane z kręconego szkła i były jednymi z pierwszych energooszczędnych zamienników żarówek sprzedawanych w sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz.

Diody elektroluminescencyjne (LED)

Diody LED zużywają około jednej czwartej energii zwykłej żarówki, ale działają nawet 25 razy dłużej. Diody LED szybko stają się najpopularniejszą formą żarówek, ponieważ są tak trwałe i energooszczędne. Niektórzy właściciele domów trzymają się z dala od diod LED, ponieważ mogą być wrażliwe. Użycie diody LED w niewłaściwej oprawie może spowodować przedwczesną awarię żarówki.

Inteligentne żarówki

Inteligentne żarówki można włączać i wyłączać zgodnie z zegarem, a także włączać i wyłączać za pomocą aplikacji, nawet jeśli nie ma Cię w domu. Inteligentne żarówki mogą oszczędzać energię, ponieważ można nimi łatwo sterować.

Inne wskazówki

Niezależnie od rodzaju zainstalowanej żarówki istnieje wiele sposobów oszczędzania energii, wykorzystując światło w swoim domu.

Używaj naturalnego światła, gdy tylko jest dostępne.
Nie zamykaj zasłon i zamień ciężkie, ciemne zasłony na jaśniejsze.
Wycinaj krzewy i drzewa, które blokują dostęp naturalnego światła do domu.
Zainstaluj rurę solarną, aby uzyskać naturalne światło w pomieszczeniu.
Nabierz nawyku wyłączania światła zaraz po wyjściu z pokoju.
Urządzenia wampirów

Urządzenia wampirów zużywają energię nawet wtedy, gdy są wyłączone. Obejmuje to komputery, konsole do gier, drukarki, routery i inne. Niektóre źródła podają, że urządzenia wampirów mogą stanowić do 20% twojego rachunku za energię, w zależności od tego, jaki rodzaj elektroniki jest w twoim domu i ile urządzeń elektronicznych jest podłączonych przez cały czas. Typowe urządzenia wampirów obejmują:

Stereo
Drukarki
Komputery osobiste
Otwieracze do drzwi garażowych
Konsole do gier wideo
Niektóre z tych urządzeń zużywają prawie taką samą ilość energii, gdy są w trybie czuwania, jak wtedy, gdy są włączone. Inne urządzenia, które są przez cały czas podłączone do prądu, takie jak kuchenki mikrofalowe i zegary cyfrowe, również przyczyniają się do zużycia energii w Twoim domu.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby powstrzymać marnowanie energii przez urządzenia w domu, na przykład:

Odłączanie urządzeń, gdy ich nie używasz
Podłączanie wielu urządzeń wampirów do listwy zasilającej, a następnie wyłączanie lub odłączanie listwy zasilającej, gdy żadne z urządzeń nie jest używane
Kupowanie urządzeń i urządzeń z oznaczeniem ENERGY STAR
Chociaż odłączanie każdego urządzenia, którego nie używasz, nie zawsze jest praktyczne, odłączenie tych urządzeń, które nie są często używane, to dobry początek.

Jak oszczędzać energię w domu

Istnieje wiele sposobów oszczędzania energii w domu. Możesz zacząć od wdrożenia poniższych 10 sugestii, ale nie ograniczaj się. Prowadząc więcej badań i myśląc kreatywnie, możesz błyskawicznie zmniejszyć zużycie energii w domu.

Oceń i dostosuj swoje codzienne nawyki

Nie tylko urządzenia zużywają energię – Twoje zachowania i sposób korzystania z nich również przyczyniają się do marnotrawstwa energii. Oceń sposób, w jaki wykorzystujesz energię w ciągu dnia i zmień swoje nawyki, gdy zauważysz, że marnujesz energię.

Zgaś światło, kiedy wychodzisz z pokoju, i naucz członków swojego gospodarstwa domowego, jak zrobić to samo.
Zdecyduj, co chcesz, zanim otworzysz lodówkę.
Utrzymuj porządek w lodówce, aby szybko znaleźć potrzebne jedzenie.
Odłącz zamrażarkę skrzyniową, jeśli jest pusta.
Myj naczynia ręcznie.
Powiesić ubrania do wyschnięcia.
Opróżnij zamrażarkę skrzyniową, jeśli jest w większości nieużywana, a następnie odłącz ją.
Są szanse, że istnieją inne zachowania, w które obecnie się angażujesz, a które marnują dużo energii. Oceń całe swoje zużycie energii w ciągu dnia, a także w ciągu tygodnia. Wprowadź potrzebne zmiany.

Wykorzystaj inteligentne listwy zasilające

Inteligentne listwy zasilające są przeznaczone do monitorowania podłączonych urządzeń. Gdy urządzenie jest w trybie czuwania, inteligentna listwa zasilająca odcina zasilanie tego urządzenia, zmniejszając zużycie energii przez urządzenia wampirów.

Jak oni pracują? Wyobraź sobie, że podłączyłeś drukarkę do inteligentnej listwy zasilającej. Po zakończeniu korzystania z drukarki przechodzi ona w tryb gotowości, a jej zużycie energii spada. Listwa zasilająca wykrywa spadek zużycia energii i odcina zasilanie w tym obwodzie, pozostawiając pozostałe obwody dalej.

Inteligentne listwy zasilające są również dostarczane z jednym lub dwoma obwodami, które pozostają włączone przez cały czas. Te obwody są dobre do podłączania czegoś, co musi być włączone przez cały czas, na przykład zegar cyfrowy.

Zaktualizuj do inteligentnego termostatu

Inteligentne termostaty to jedne z najbardziej imponujących „inteligentnych” urządzeń na rynku. Działają, ucząc się preferencji dotyczących ogrzewania i chłodzenia, a następnie dostosowując aktywność ogrzewania i chłodzenia w domu na podstawie tych preferencji.

Inteligentne termostaty są wyposażone w różnorodne narzędzia, które to umożliwiają. Na początek są w pełni programowalne. Mogą również łączyć się z Wi-Fi, co oznacza, że ​​możesz komunikować się z termostatem za pomocą smartfona, tabletu, komputera lub dowolnego urządzenia, które może łączyć się z Internetem.

Inteligentne termostaty oszczędzają pieniądze dla właścicieli domów, dostosowując temperaturę w domu do optymalnej temperatury, aby zaoszczędzić pieniądze i zapewnić wygodę. Niektóre inteligentne termostaty wiedzą nawet, kiedy wracasz do domu, i tuż przed powrotem dostosowują temperaturę w Twoim domu do bardziej komfortowego ustawienia. Korzystanie z inteligentnego termostatu może zaoszczędzić nawet 180 USD rocznie.

Zainwestuj w energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia zwykle mają wyższą cenę, ale mają o 9% -25% niższe koszty operacyjne, więc możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media. Im dłużej posiadasz energooszczędne urządzenia, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz. Nie masz pewności, które urządzenia są najbardziej energooszczędne? Najłatwiejszym sposobem znalezienia energooszczędnego urządzenia jest wyszukanie urządzeń oznaczonych naklejką ENERGY STAR, ale to nie wszystko.

Wyszukaj urządzenia z rabatem. Niektóre energooszczędne urządzenia są objęte rabatami od agencji stanowych lub federalnych, więc kupuj uważnie i porównuj cenę i rabat w tym samym czasie.
Porównaj funkcje. Nie wszystkie energooszczędne urządzenia są sobie równe, więc porównaj cechy każdego urządzenia, zanim zdecydujesz, które z nich jest dla Ciebie odpowiednie.
Przeczytaj etykietę Energy Guide. Żółta etykieta Energy Guide, która jest dołączona do każdego urządzenia, pokazuje, ile możesz spodziewać się, że będziesz jeździć na swoim urządzeniu każdego roku.
Najwięcej energii będziesz w stanie zaoszczędzić, wymieniając najpierw najstarsze urządzenia w domu, ponieważ starsze urządzenia zużywają zwykle więcej energii niż nowsze. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń energochłonnych, takich jak klimatyzator i piec.

Sprawdź wykorzystanie podgrzewacza wody

Elementy grzejne podgrzewacza wody w zbiorniku stale pracują, aby woda w zbiorniku była ciepła. Zbadanie wykorzystania zbiornika ciepłej wody i wprowadzenie zmian w sposobie korzystania z podgrzewacza wody może pomóc w oszczędzaniu energii.

Zmniejsz ilość zużywanej ciepłej wody

Podgrzewacze wody w zbiorniku są napełniane zimną wodą z rury, która dopływa od góry. Gdy podgrzewacz napełnia się wodą, elementy wewnątrz podgrzewacza podgrzewają wodę do odpowiedniej temperatury. Gdy nagrzewnica jest pełna, elementy w zbiorniku utrzymują tę temperaturę.

Twój podgrzewacz wody zużyje mniej energii na ogrzewanie wody, jeśli będziesz używać ciepłej wody rzadziej, ponieważ utrzymanie ciepłej wody wymaga mniej energii niż podgrzanie wody z chłodniejszego stanu.

Zaizoluj swój podgrzewacz wody

Izolator podgrzewacza wody to koc w kształcie podgrzewacza wody, który owija się wokół podgrzewacza wody i utrzymuje wodę w cieple. Izolatory są zaprojektowane specjalnie do podgrzewaczy wody; nie owijaj urządzenia izolacją, chyba że jest to specjalnie przeznaczone do umieszczenia w tym miejscu. Nieprawidłowe owinięcie podgrzewacza wody kocem może spowodować pożar, więc rozważ wykonanie tego projektu przez wykonawcę.

Ulepsz swój podgrzewacz wody

Jeśli Twój podgrzewacz wody jest starszy, możesz zmniejszyć zużycie energii w domu, modernizując podgrzewacz wody. Nie wiesz, jaki podgrzewacz wody jest dla Ciebie odpowiedni? Wypróbuj jednostkę bezzbiornikową. Bezzbiornikowe podgrzewacze wody podgrzewają wodę na żądanie, dzięki czemu zużywają mniej energii w trybie czuwania.

Zadbaj o pogodę w swoim domu

Warunki pogodowe to sposób na zapobieganie utracie energii w domu. Uszczelnienie zapobiega przedostawaniu się gorącego powietrza do domu latem lub ucieczce z domu zimą, umożliwiając ogrzewanie lub chłodzenie domu za mniejsze pieniądze (w zależności od pory roku). Pomoże Ci to zachować większy komfort w porze roku, kiedy temperatura na zewnątrz jest ekstremalna. Uszczelnianie to proces wieloetapowy.

Uszczelnij drzwi

Zamontuj paski gumy lub pianki wokół drzwi, aby zapobiec przeciągom. Te paski można kupić w sklepach dla majsterkowiczów i sklepach z narzędziami.

Uszczelnij okna

Okna można uszczelnić tymi samymi paskami, których można użyć do uszczelnienia drzwi. Innym sposobem uszczelnienia okien jest zawinięcie ich w folię lub zawieszenie okien burzowych w domu.

Jak możesz stwierdzić, czy Twój dom wymaga uszczelnienia?

Przeciągi przy oknach i drzwiach to znak ostrzegawczy, że w Twoim domu występują wycieki energii. Kolejnym sygnałem, że Twój dom wymaga uszczelnienia, jest nierówna temperatura w całym domu. Jeśli jeden pokój jest duszny, a inny chłodny, może to wskazywać, że w Twoim domu występuje wyciek energii, a system HVAC ciężko pracuje, aby to zrekompensować.

Zaizoluj swój dom

Izolacja to kolejny sposób na zapobieganie wyciekom energii w domu. Izolację można znaleźć na strychu i ścianach domu. Twoje okna i drzwi zewnętrzne prawdopodobnie mają również izolację. Podobnie jak w przypadku uszczelniania, będziesz w stanie stwierdzić, czy Twój dom potrzebuje więcej izolacji, ponieważ jest on nierównomiernie ogrzewany przez cały rok. Inne znaki ostrzegawcze, że Twój dom wymaga izolacji, to:

Twój system HVAC działa stale, aby nadążyć za popytem.
Twoje rachunki za media stale rosną.
W Twoim domu jest nienaturalnie zimno zimą i ciepło latem, nawet jeśli korzystasz z klimatyzacji.
Część izolacji można zainstalować w ramach projektu „zrób to sam”, ale wielu właścicieli domów decyduje się na zatrudnienie wykonawcy, który ulepszy ich izolację.

Porady dotyczące sezonowego oszczędzania energii

Zużycie energii w Twoim domu zmienia się w ciągu roku, w zależności od pory roku i zmian w wykonywanych czynnościach. Zrozumienie zużycia energii i tego, jak zmienia się ono z jednego sezonu na następny, może pomóc Ci odkryć możliwości oszczędzania energii.

Lato

Klimatyzatory stanowią około 12% całkowitego zużycia energii w budynkach mieszkalnych w Stanach Zjednoczonych i oczywiście większość tej energii jest zużywana latem. Możesz poświęcić dużo energii na utrzymanie chłodu w domu, uruchamiając klimatyzator – ale są inne sposoby na utrzymanie wygodnego domu.

Weź zimne prysznice.
Zainstaluj (i używaj) wentylatory sufitowe i wentylatory skrzynkowe.
Otwórz okna w nocy, aby wpuścić chłodne powietrze, a następnie zamknij okna w ciągu dnia, aby utrzymać chłodne powietrze.
Zasłoń rolety i zasłony, aby zapobiec przedostawaniu się bezpośredniego światła słonecznego do domu.
Zjedz na mieście, aby kuchnia była chłodna.
Jeśli musisz jeść, przygotuj posiłki, które wymagają niewielkiego lub żadnego gotowania (na przykład: zrobić kanapki i sałatkę).
Jeśli musisz korzystać z klimatyzacji, aby utrzymać chłód w domu, ustaw ją na wyższą temperaturę niż jest to idealne. Wyłącz klimatyzator w nocy, jeśli temperatura powietrza na zewnątrz jest niska wieczorem w miejscu Twojego zamieszkania.

Zimowy

Zima jest mroźna i ciemna, więc dużo więcej energii zużywa się na ogrzewanie i oświetlenie domu zimą. Świąteczne oświetlenie, świąteczne gotowanie i gorące prysznice również mogą prowadzić do zwiększenia produkcji energii. Na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć zużycie energii zimą.

Wymieniaj filtry grzewcze co miesiąc

Twój filtr HVAC oczyszcza powietrze przepływające przez system HVAC w Twoim domu. Brudny filtr może zmusić system HVAC do cięższej pracy, niż jest to konieczne, aby utrzymać komfortową temperaturę w domu. Agencja Ochrony Środowiska zaleca wymianę filtra HVAC co trzy miesiące lub gdy ulegnie zabrudzeniu.

W większości systemów HVAC filtr powietrza znajduje się pomiędzy kanałem powietrza powrotnego a dmuchawą. Wyjmij stary filtr z gniazda i włóż nowy filtr. Filtry zamienne można znaleźć w sklepach z narzędziami i sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz.

Sprawdź pracę kanału

Nieszczelne przewody pozwalają ciepłemu powietrzu dostać się do części domu, które nie wymagają ogrzewania, np. Na strych. Sprawdź kanały pod kątem wycieków i użyj taśmy foliowej, aby je uszczelnić. Jeśli Twoje kanały wymagają większej liczby napraw, niż możesz realistycznie wykonać, porozmawiaj z wykonawcą HVAC o ich wymianie.

Weatherize

Warunki pogodowe zmniejszają obciążenie pieca, umożliwiając domowi bardziej efektywne zatrzymywanie ciepła. Instalowanie uszczelek pogodowych wokół okien i drzwi to jeden ze sposobów na poprawę efektywności energetycznej domu, ale nie jest to jedyna rzecz, jaką możesz zrobić. Możesz również zainstalować okna burzowe w istniejących oknach i zabezpieczenie przed przeciągami na drzwiach zewnętrznych.

Cały rok

Niektóre rzeczy można robić przez cały rok, aby zmniejszyć zużycie energii w domu. Zmieniając swoje nawyki i zachowania, możesz każdego dnia oszczędzać energię i pieniądze.

Użyj kuchenki mikrofalowej zamiast piekarnika

W porównaniu do piekarników, mikrofale zużywają około 80% mniej energii do gotowania żywności. Mikrofale również nie nagrzewają kuchni, tak jak robi to Twój piekarnik, więc w ciepłe dni używanie kuchenki mikrofalowej może zmniejszyć zużycie klimatyzacji, co może również pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze.

Pierz ubrania w zimnej wodzie zamiast gorącej

Wiele osób uważa, że ​​pranie w gorącej wodzie sprawia, że ​​białe ubrania są bielsze, a kolory jaśniejsze. Jednak nie zawsze tak jest. Pranie w zimnej wodzie jest w większości przypadków wystarczające, nawet w celu usunięcia plam. W rzeczywistości niektóre ubrania działają najlepiej, gdy są prane w zimnej wodzie, w tym koronki, jedwab i ciemne, jaskrawe tkaniny. Pranie ubrań w zimnej wodzie zmniejsza również zużycie energii w domu, wymagając rzadszej pracy podgrzewacza wody.

Regularnie sprawdzaj swoją przestrzeń indeksowania

W Twojej przestrzeni indeksowania może się wydarzyć wiele rzeczy, które mogą zwiększyć zużycie energii w Twoim domu. Rury z ciepłą wodą mogą zacząć przeciekać, szkodniki mogą przedrzeć się przez podłogę, może dojść do uszkodzenia izolacji i rozszczelnienia kanałów powietrznych. Sprawdzanie przestrzeni do indeksowania może ujawnić problemy, które z kolei mogą wskazać sposoby oszczędzania energii. Regularnie sprawdzaj swoją przestrzeń do indeksowania, aby odkrywać problemy, które mogą zwiększać zużycie energii w Twoim domu.

Audyt energetyczny domu

Domowe audyty energetyczne to kolejny sposób na identyfikację wycieków energii w domu. Audyty mogą być przeprowadzane przez właściciela domu jako projekt „zrób to sam” lub przez profesjonalistę. Podczas gdy profesjonalny audyt energetyczny może być dokładniejszy, wykonanie własnego może otworzyć oczy. Jeśli masz zamiar wykonać to zadanie samodzielnie, ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać. Bez wcześniejszej wiedzy o tym, jak działa audyt energetyczny lub czego szukasz, możesz przeoczyć krytyczne wycieki energii.

Lista kontrolna DIY

W domu jest wiele systemów i wszystkie w taki czy inny sposób są powiązane z zużyciem energii w Twoim domu. Wiedza na temat tego, na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania każdego systemu, może pomóc w zidentyfikowaniu problemów.

Zlokalizuj i uszczelnij wycieki powietrza

Wycieki powietrza mogą się zdarzyć w wielu miejscach. Przeciągi można znaleźć wzdłuż pęknięć w ścianach, tuż pod listwami przypodłogowymi, wzdłuż uszczelek okiennych i w kanałach wentylacyjnych. Zmniejszenie wycieków i zatrzymanie przeciągów może skutkować oszczędnością energii o 10% lub 20%, w zależności od tego, jak poważny jest wyciek energii. Podczas audytu energetycznego domu zidentyfikuj wycieki i wróć później, aby je uszczelnić lub uszczelnić.

Sprawdź izolację

Izolacja to ważna cecha, która może oszczędzić energię w Twoim domu. Jednak wiele starszych domów nie ma odpowiedniej izolacji, ponieważ przepisy budowlane zmieniły się, aby z biegiem czasu wymagać większej izolacji. Jednym z łatwych sposobów sprawdzenia izolacji jest zajrzenie na strych i poszukanie legarów. Jeśli widzisz szczyty legarów przez izolację, musisz dodać więcej.

Inspekcja sprzętu grzewczego i chłodzącego

Domowe urządzenia grzewcze i chłodzące odgrywają dużą rolę w efektywności energetycznej Twojego domu. Sprawdź swój piec i klimatyzator pod kątem oznak zużycia. Poszukaj sadzy wokół kontrolki, postrzępionych przewodów, brudnych cewek, brudnego filtra powietrza i tak dalej. W razie potrzeby dokonaj napraw.

Oświetlenie

Ulepszenia oświetlenia radykalnie zmieniły ilość energii zużywanej do oświetlenia naszych domów. Jeśli nadal używasz w domu żarówek, przejście na diody LED może zaoszczędzić ponad 1000 USD w ciągu 10 lat.

AGD i elektronika

Możesz radykalnie poprawić efektywność energetyczną swojego domu, wymieniając swoje urządzenia na produkty ENERGY STAR. Jeśli to nie mieści się w Twoim budżecie, sprawdź swoje urządzenia pod kątem ustawień, które mogą zmniejszyć ich zużycie energii. Na przykład możesz kontrolować, ile światła zużywają twoje urządzenia na wyświetlaczu cyfrowym lub zmniejszyć zużycie energii, zmniejszając temperaturę, w której działają. Urządzenia, które nie są używane zbyt często, można odłączyć, gdy nie są używane, aby zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Profesjonalny audyt energetyczny domu

Profesjonalny audyt energetyczny domu to dokładne przeszukanie instalacji w Twoim domu. Po zakończeniu audytu otrzymasz raport z priorytetowymi zaleceniami, których należy przestrzegać. Ułatwia to systematyczne zwiększanie efektywności energetycznej Twojego domu.

Podczas profesjonalnego audytu energetycznego audytor sprawdzi systemy i pomieszczenia takie jak:

Poddasze
Crawlspace lub piwnica
Łazienki
Kuchnia
System HVAC
System oświetleniowy
Płyta betonowa
Dołączony garaż
Drzwi i okna
System wentylacji mechanicznej
Podgrzewacz ciepłej wody
System energii odnawialnej
Twój profesjonalny audytor energetyczny przeprowadzi również testy różnych systemów, takich jak urządzenia i kanały. Testy te powiedzą audytorowi, czy te systemy mają niewidoczny problem, którego nie możesz wykryć, ale powoduje wyciek z systemu lub zużywanie niepotrzebnych ilości energii.

Raport od profesjonalnego audytora energetycznego może kosztować setki dolarów, ale możesz zaoszczędzić znacznie więcej, wprowadzając zmiany, które zaleca audytor energetyczny. Prawdziwą wartością profesjonalnego audytu energetycznego jest jego dokładność. Jest to również konsultacja, podczas której możesz zadać swojemu audytorowi energetycznemu pytania dotyczące sposobu postępowania z wszelkimi aktualizacjami, które zaleca audytor energetyczny.

Dodatkowe wskazówki dotyczące oszczędzania energii

To tylko niektóre z wielu sposobów oszczędzania energii przez właścicieli domów. Rozpoczęcie od audytu energetycznego domu to dobry sposób na zidentyfikowanie najważniejszych zmian, które należy wprowadzić w domu. Pomocne jest również ocenianie swoich nawyków przez cały rok i wprowadzanie niewielkich zmian w stylu życia w razie potrzeby. Pamiętaj, że zużycie energii zmienia się z jednego sezonu na drugi, więc nie wystarczy oszacować zużycia energii tylko o jednej porze roku.

Modernizacja urządzeń energooszczędnych to kolejny sposób na zaoszczędzenie dużej ilości energii. Jeśli w tej chwili nie masz pieniędzy na ulepszenie swoich urządzeń, zacznij budżetować wydatki po trochu na raz, ponieważ warto na nie oszczędzać.

Oszczędzanie energii to proces ciągły. Wraz ze zmianą czasu zmieni się również zużycie energii. Dzisiejsze gospodarstwa domowe często zużywają dwa lub trzy razy więcej energii niż gospodarstwa domowe zaledwie pięćdziesiąt lat temu. Jednocześnie technologia stale się poprawia, a inżynierowie zawsze szukają nowych sposobów korzystania z naszych urządzeń przy mniejszym zużyciu energii. Kupując najnowsze i najnowocześniejsze technologie i urządzenia, możesz zmniejszyć ogólne zużycie energii w domu.

Artykuł jest zamieszczany za zgodą autora akhomeshow.com