Złożoność i tempo zmian, w połączeniu z potrzebą zintegrowanych i systemowych rozwiązań, stwarza dzisiaj główne wyzwania dla władz lokalnych, które tradycyjnie odpowiedały na tego typu potrzeby w sposób „silosowy”. Obecna sytuacja wymaga zmian organizacyjnych, jak i wdrażania nowych innowacyjnych technologii. South Poland Cleantech Cluster stara się zapewnić wsparcie dla miast, proponując bardziej zintegrowane podejście, poprzez stworzenie platformy dla przedsiębiorców regionalnych do rozwijania i wdrażania koniecznych rozwiązań.
Koncepcja Smart City wykracza poza transakcyjne relacje między obywatelem i usługodawcą. Zastosowanie tego modelu jest w zasadzie umożliwieniem i zachęcaniem obywateli do stania się bardziej aktywnymi i odpowiedzialnymi członkami społeczności, np. poprzez dostarczanie informacji zwrotnych na temat jakości usług, stanu dróg i jakości budynków lub prowadzenie bardziej zrównoważonego i zdrowszego stylu życia, wspieranie inicjatyw społecznych na zasadzie wolontariatu oraz wspieranie działalności organizacji pozarządowych. Poza tym obywatele potrzebują pracy i „inteligentne miasta” są często atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku.
Ale koncepcja Smart City nie jest statyczna: nie ma absolutnej definicji inteligentnego miasta, punktu końcowego, ale raczej jest to proces, lub szereg czynności, przez które miasta stają się bardziej „liveable” i sprężyste, a tym samym są w stanie szybciej reagować na nowe wyzwania. Tak więc, Smart City powinno umożliwić każdemu obywatelowi łatwy dostęp do wszystkich oferowanych usług, publicznych jak i prywatnych, w sposób najlepiej odpowiadający jego potrzebom. Działania te obejmują twardą infrastrukturę, kapitał społeczny, w tym wykorzystanie możliwości i dostęp do instytucji lokalnych oraz zastosowanie technologii cyfrowch, które umożliwią zrównoważony rozwój gospodarczy i zapewnią atrakcyjne środowisko dla wszystkich.