SPCleantech uczestniczył 31.07.2019 w pierwszym spotkaniu jako stakeholder w projekcie unijnym ECOS4IN z uczestnictwem członka klastra Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR). Innymi partnerami projektu ECOS4IN są Ústecký kraj – lider (Czechy), Università Cà Foscari Venezia (Włochy), Pannon Novum Nyugat-duná ntúli Regionális Innovációs Nonprofit Kft. (Wegry), Business Upper Austria – OÖ Wirtschaftsa gentur GmbH (Austria), Koprivnički poduzetnik d.o.o. (Chorwacja) oraz Fondazion E Giacomo Brodolini (Włochy).
Cyfryzacja i przemysł 4.0 wywierają głęboki wpływ na modele biznesowe i całe otoczenie, w którym obecnie działają przedsiębiorstwa. Żaden europejski kraj samodzielnie nie jest w stanie z powodzeniem korzystać ze wszystkich możliwości dostępnych w erze cyfrowej. Jest to możliwe dopiero w skali całej Europy.
Celem projektu jest poprawa regionalnych zdolności innowacyjnych poprzez bliską współpracę transnarodową w Europie Środkowej pomiędzy podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem idei Przemysłu 4.0. Głównymi partnerami na szczeblu lokalnym są:
- instytucje działającą na rzecz rozwoju regionalnego
- partnerzy w kształtowaniu polityki innowacyjnego rozwoju regionu
- podmiot wspierający rozwój przedsiębiorstw
Główną grupą docelową projektu ECOS4IN są przedstawiciele poczwórnej helisy, a więc przedstawiciele biznesu, organów publicznych, świata nauki oraz organizacji pozarządowych. W ramach projektu każdy partner powoła ekspertów, którzy będą odpowiadać za „warstwę merytoryczną” projektu, a także spotykać się w ramach TEG. Jednym z takich ekspertów jest właśnie SPCleantech.
Spodziewane rezultaty projektu to
- poprawa regionalnych zdolności innowacyjnych do wdrożenia idei Przemysłu 4.0
- wzmocnienie współpracy między zainteresowanymi stronami
Projekt rozpoczął się w kwietniu 2019, potrwa do marca 2022 i składa się z 7 faz określonych jako „Work packages”, w tym:
- 3 fazy „techniczne”
- 4 fazy „merytoryczne” (7 spotkań SG)
Faza T1: zbieranie informacji na temat istniejącej infrastruktury i najlepszych praktyk w zakresie wdrażania Przemysłu 4.0 w Europie Środkowej i Wschodniej w ramach dwóch baz danych:
- Struktura gospodarcza regionu
- „Gatunki” występujące w ekosystemie
Baza danych ma na celu uchwycenie najbardziej odpowiednich instytucji / podmiotów i organizacji zaangażowanych w działania i inicjatywy związane z dziedziną zainteresowania (Przemysł 4.0, transformacja cyfrowa, digitalizacja struktury przemysłowej regionu itp.). Wybór instytucji i podmiotów, zależy od istotności każdej jednostki i od czynników związanych z rzeczywistym wpływem każdego podmiotu / instytucji / firmy na procesy przyjmowania i rozpowszechniania Przemysłu 4.0. W bazie danych będą uwzględnione:
- uniwersytety
- uczelnie policealne
- centra / instytucje / laboratoria badawcze, zarówno prywatne, jak i publiczne
- jednostki transferu technologii
- prywatne firmy doradcze
- dostawcy technologii
- lokalne startupy, związane z technologią
- Instytucje / podmioty publiczne posiadające udziały w i prowadzące działalność związaną z przemysłem 4.0 na poziomie lokalnym
Lista obecności na spotkaniu Stakeholders Group projektu ECOS4IN