SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

SPCleantech współpracuje w ramach platformy „Efektywność energetyczna” z największymi graczami na rynku polskim w zakresie ciepłownictwa, EDF Polska oraz PGE Energia Ciepła. W dniach 12-16.11.2017, SPCleantech zorganizował wizytę studyjną dla Zarządu oraz menagerów EDF Polska bezpośrednio zajmujących się rozwojem usług zewnętrznych w koncernie – „Dobre praktyki zarządzania energią w miastach skandynawskich”.

Podczas wizyty w Kopenhadze prezes EDF Polska podpisał umowę sprzedaży firmy, w wyniku czego została stworzona największa firma ciepłownicza w Polsce, PGE Energia Ciepła. Wszyscy byli pracownicy EDF Polska, także uczestnicy wizyty studyjnej w Kopenhadze zostali zatrudnieni w nowo powstałej spółce. 

W miastach skandynawskich, gdzie w wytwarzaniu energii od lat promuje się i stosuje wysokosprawna kogeneracje oraz źródła odnawialne, zgromadzono wiedzę i dobre praktyki w zakresie zarządzania energią pochodzącą z wielu źródeł. Jednocześnie odbywa się to we współpracy
z lokalnym samorządem i władzami oraz przedsiębiorcami i organizacjami proekologicznymi, w oparciu o model biznesowy z poszanowaniem preferencji i potrzeb lokalnej społeczności.

Celem wizyty studyjnej było poznanie dobrych praktyk:

  • zarządzania energią z wielu źródeł uwzględniającego: wytwarzanie, dostarczanie i rozliczanie, planowanie długo i średnioterminowe, systemy IT wspomagające zarządzanie, modele biznesowe,
  • współpracy z lokalnym samorządem i władzami,
  • formuły współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami proekologicznymi    

Grupa EDF jest największą na świecie firmą elektroenergetyczną z mocną pozycją w Europie. Grupie zaufało 38 mln klientów na całym świecie. W 2014 roku cała Grupa EDF wypracowała przychody na poziomie 73,9 mld euro, a aż 650 mln przeznaczyła na działalność rozwojowo-badawczą.

EDF w Polsce posiada blisko 10% udziału w rynku energii i 15% w rynku ciepła sieciowego.