Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

SPCleantech współpracuje w ramach platformy „Efektywność energetyczna” z największymi graczami na rynku polskim w zakresie ciepłownictwa, EDF Polska oraz PGE Energia Ciepła. W dniach 12-16.11.2017, SPCleantech zorganizował wizytę studyjną dla Zarządu oraz menagerów EDF Polska bezpośrednio zajmujących się rozwojem usług zewnętrznych w koncernie – „Dobre praktyki zarządzania energią w miastach skandynawskich”.

Podczas wizyty w Kopenhadze prezes EDF Polska podpisał umowę sprzedaży firmy, w wyniku czego została stworzona największa firma ciepłownicza w Polsce, PGE Energia Ciepła. Wszyscy byli pracownicy EDF Polska, także uczestnicy wizyty studyjnej w Kopenhadze zostali zatrudnieni w nowo powstałej spółce. 

W miastach skandynawskich, gdzie w wytwarzaniu energii od lat promuje się i stosuje wysokosprawna kogeneracje oraz źródła odnawialne, zgromadzono wiedzę i dobre praktyki w zakresie zarządzania energią pochodzącą z wielu źródeł. Jednocześnie odbywa się to we współpracy
z lokalnym samorządem i władzami oraz przedsiębiorcami i organizacjami proekologicznymi, w oparciu o model biznesowy z poszanowaniem preferencji i potrzeb lokalnej społeczności.

Celem wizyty studyjnej było poznanie dobrych praktyk:

  • zarządzania energią z wielu źródeł uwzględniającego: wytwarzanie, dostarczanie i rozliczanie, planowanie długo i średnioterminowe, systemy IT wspomagające zarządzanie, modele biznesowe,
  • współpracy z lokalnym samorządem i władzami,
  • formuły współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami proekologicznymi    

Grupa EDF jest największą na świecie firmą elektroenergetyczną z mocną pozycją w Europie. Grupie zaufało 38 mln klientów na całym świecie. W 2014 roku cała Grupa EDF wypracowała przychody na poziomie 73,9 mld euro, a aż 650 mln przeznaczyła na działalność rozwojowo-badawczą.

EDF w Polsce posiada blisko 10% udziału w rynku energii i 15% w rynku ciepła sieciowego.