SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Janusz Kahl, CEO w SPCleantech odwiedził 20.09.2017 Västerås Science Park, Expectrum, klaster robotów, Robotdalen oraz główną siedzibę koncernu ABB w Västerås w celu nawiązania kontaktów i rozpoczęcia współpracy w zakresie Przemysł 4.0, a zwłaszcza wykorzystania automatyzacji i robotów w procesie produkcji w inteligentnych fabrykach – smart factory. 

Od jakiegoś czasu wkraczamy w Przemysł 4.0, w którym komputery i automatyka zaczynają współpracować w zupełnie nowy sposób, gdzie roboty połączone są zdalnie z komputerowymi systemami wyposażonymi w algorytmy uczenia maszyn, które mogą uczyć się i kontrolować roboty przy bardzo małym zaangażowaniu ludzkich operatorów.

Przemysł 4.0 wprowadza tzw. „Inteligentną fabrykę – smart factory”, w której systemy cyberfizyczne monitorują procesy fizyczne fabryki i podejmują zdecentralizowane decyzje. Fizyczne systemy stają się Internetem Rzeczy (Internet of Things), komunikującym się i współpracującym zarówno między sobą, jak i z ludźmi w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.

Klaster Robotdalen, wspiera innowatorów, przedsiębiorców, badaczy i przedsiębiorstwa w opracowywaniu i komercjalizacji swoich innowacji robota. Oferuje kompetencje w zakresie rozwoju produktu, analizy technicznej, symulacji, rozwoju biznesu i rozwoju rynku. Partnerzy i sieć współpracy dają dostęp do np. finansowania, twórców prototypów, wczesnych klientów i inkubatorów. W ramach Robotdalen (Dolina Robotów) współpraca odbywa się pomiędzy przemysłem, środowiskiem akademickim a operatorami publicznymi w okręgach Södermanland, Västmanland i Örebro.  Współpraca ta ma na celu umocnienie regionu jako światowego lidera w procesie produkcji, badań i rozwoju robotyki.

W Robotdalen nawiązaliśmy osobisty kontakt z Adamem Hagman, inżynierem polskiego pochodzenia odpowiedzialnym w klastrze za roboty przemysłowe oraz roboty działające w służbie zdrowia i szpitalnictwie.

ABB z główną siedzibą w Västerås (S) jest pionierem technologii, który współdecyduje o przyszłości digitalizacji przemysłowej. Od ponad czterdziestu lat koncern jest na czele innowatorów wprowadzających cyfrowo połączone i zintegrowane urządzenia i systemy przemysłowe. Corocznie zwiększa efektywność, bezpieczeństwo i wydajność w przemyśle, transporcie i infrastrukturze na całym świecie. Firma ABB działa od ponad 130 lat i jest obecna w w ponad 100 krajach i zatrudnia około 136 000 osób.

Firma ABB inwestuje w elektromobilność od przełomu wieków. Od 2010 roku grupa oferuje szybkie rozwiązania ładowania samochodów elektrycznych. Na całym świecie zainstalowano ponad 5000 sieciowych systemów dla samochodów osobowych i dostawczych.

ABB jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych i oprogramowania robota, sprzętu i kompletnych rozwiązań aplikacyjnych. Koncern jest obecny w 53 krajach i zainstalował ponad 300 000 robotów, wspieranych przez najszerszą sieć usług oferowanych w branży.