Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Najpierw pojawiła się para i pierwsze maszyny, które zmechanizowały część pracy wykonywanej przez naszych przodków. Następna była energia elektryczna, linie produkcyjne i narodziny masowej produkcji. Trzeci okres przemysłu pojawił się wraz z pojawieniem się komputerów i początków automatyzacji, gdy roboty i maszyny zaczęły zastępować pracowników na tych liniach montażowych.

A teraz wkraczamy w Przemysł 4.0, w którym komputery i automatyka zaczynają współpracować w zupełnie nowy sposób, gdzie roboty połączone są zdalnie z komputerowymi systemami wyposażonymi w algorytmy uczenia maszyn, które mogą uczyć się i kontrolować roboty przy bardzo małym zaangażowaniu ludzkich operatorów.

Przemysł 4.0 wprowadza tzw. „Inteligentną fabrykę – smart factory”, w której systemy cyberfizyczne monitorują procesy fizyczne fabryki i podejmują  zdecentralizowane decyzje. Fizyczne systemy stają się Internetem Rzeczy (Internet of Things), komunikującym się i współpracującym zarówno między  sobą, jak i z ludźmi w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.

Fabryka lub system, który można uznać za Przemysł 4.0, musi zawierać:

  • Interoperacyjność (interoperability) – maszyny, urządzenia, czujniki i osoby, które łączą się i komunikują ze sobą
  • Przejrzystość informacji (information transparency) – systemy tworzą wirtualną kopię świata fizycznego poprzez dane z czujników w celu kontekstowania informacji
  • Pomoc techniczna (technical assistence) – zarówno zdolność systemów do wspierania ludzi w podejmowaniu decyzji, rozwiązywania problemów, jak i umiejętność pomocy ludziom w zadaniach, które są zbyt trudne lub niebezpieczne dla ludzi
  • Zdecentralizowane procesy decyzyjne (decentralized decision making) – zdolność systemów cyber-fizycznych do podejmowania prostych decyzji samodzielnie i stawania się jak to tylko możliwe autonomicznymi

Ale jak w przypadku każdej poważnej zmiany, istnieją wyzwania związane z przyjęciem modelu Industry 4.0:

  • Problemy z bezpieczeństwem danych są znacznie zwiększone poprzez integrację nowych systemów i większy dostęp do tych systemów. Dodatkowo zastrzeżona wiedza dotycząca produkcji staje się również problemem związanym z bezpieczeństwem IT
  • Wysoka niezawodność i stabilność są potrzebne do skutecznej komunikacji cyber-fizycznej, która może być trudna do osiągnięcia i utrzymania
  • Utrzymanie integralności procesu produkcyjnego przy mniejszym nadzorze człowieka może stać się barierą
  • Utrata wysokopłatnych miejsc pracy dla ludzi jest zawsze problemem, gdy wprowadzane są nowe automaty
  • Unikanie problemów technicznych, które mogłyby powodować kosztowne przerwy w produkcji, jest zawsze przedmiotem obaw

Dodatkowo istnieje systemowy brak doświadczenia i siły roboczej w tworzeniu i wdrażaniu tych systemów – nie mówiąc już o ogólnej niechęci zainteresowanych stron i inwestorów do inwestowania w nowe technologie.

Jednak korzyści wynikające z modelu Industry 4.0 mogą przewyższyć obawy wielu zakładów produkcyjnych. W bardzo niebezpiecznych środowiskach pracy można znacznie zwiększyć dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Łańcuchy dostaw można łatwiej kontrolować, gdy istnieją dane na każdym etapie procesu produkcyjnego i dostawy. Kontrola komputerowa może zapewnić większą wiarygodność i spójność produkcji i wydajności. Wynikiem tych działań dla wielu firm mogłyby być większe przychody, udział w rynku i zyski.

Raporty nawet sugerują, że rynki wschodzące, takie jak Indie, mogłyby odnieść znaczne korzyści z praktyk w branży z 4.0, a miasto Cincinnati, Ohio ogłosiło się „miastem demonstracyjnym w sektorze 4.0”, aby zachęcić do inwestycji i innowacji w sektorze produkcyjnym.

Pytaniem nie jest zatem czy Przemysł 4.0 się pojawi, ale jak szybko. Podobnie jak w przypadku Big Data i innych trendów biznesowych, można podejrzewać, że wcześni adopterzy (early adopters) zostaną nagrodzeni za odwagę we włączeniu się w trend stosowania nowej technologii, a ci, którzy unikają ryzyka zmiany, staną się nieistotnymi i pozostawionymi sobie.

Źródło: Forbes, Bernard Marr