SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Innowacje i przedsiębiorczość

South Poland Cleantech Cluster katalizuje innowacyjność w południowej Polsce poprzez zwiększenie komercjalizacji nowych produktów i technologii, wspieranie przedsiębiorczości i start-upów oraz stymulowanie dostępu do kapitału podwyższonego ryzyka dla przedsiębiorstw we wczesnej fazie ich działalności.

SPCleantech łączy istniejące zasoby oraz integruje aktualne zasoby społeczne na wszystkich poziomach, w celu stworzenia solidnego środowiska innowacyjnego. Dzięki integracji stwarzamy możliwości rozwoju współpracy początkujących przedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw, naukowców i wynalazców oraz niwelujemy luki wynikające z różnych programów pomocowych i i alternatywnych źródeł finansowania. Usuwamy blokady wynikające z niedoskonałości rynku i funkcjonujących systemów wsparcia. Dzięki wsparciu naszych partnerów i członków przyspieszamy transformację regionu Polski Południowej w kierunku gospodarki opartej na wiedzy.

Małe firmy zależne są od przedsiębiorców – osób, które mają pomysły i są skłonne do podejmowania ryzyka koniecznego w pierwszej fazie rozwoju działainości firmy. Południowa Polska potrzebuje większej ilości przedsiębiorców i dlatego nasz klaster nieprzerwanie próbuje znalęźć nowe rozwiązania zachęcające do tworzenia nowych przedsiębiorstw.

Po pierwsze, istnieją czynniki kulturowe, które zniechęcają zbyt wielu ludzi, do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Naszym zadaniem jest promowanie pojęcia przedsiębiorczości, poczynając od młodzieży i edukacji szkolnej.

Innym czynnikiem zniechęcającym jest obawa przed porażką. Po drugie, wymogi i przeszkody administracyjne – są często głównymi czynnikamizniechęcającym potencjalnych przedsiębiorców. Po trzecie, trzeba zapewnić przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych.