Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Seminarium dla MŚP

 |  Kategoria: Wydarzenia

SPCleantech uczestniczył w Letniej Akademii Biznesu 2016 Enterprise Europe Network: spotkanie IV „Weryfikacja technologii środowiskowych (EU ETV) jako wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w efektywnym wprowadzaniu na rynek innowacyjnych rozwiązań”, 21.07.2016 w Katowicach.

Spotkanie odbyło się 21.07.2016 w Centrum Konferencyjnym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. Jordana 18 w Katowicach w godzinach od 12.00 do 15.30.

Wdrażanie ekoinnowacyjnych technologii stanowi wyzwanie zarówno dla ich dostawców, jak i nabywców. Oprócz kryterium cenowego, inwestorzy, w obawie przed zbyt dużym ryzykiem inwestycyjnym, biorą pod uwagę przede wszystkim wiarygodność rozwiązania. Może ona być potwierdzona wcześniejszymi wdrożeniami technologii. Jednak w przypadku innowacyjnych rozwiązań, znajdujących w fazie przed wprowadzeniem na rynek, spełnienie drugiego warunku może być poważną przeszkodą rynkową.

Celem spotkania było przekazanie praktycznej wiedzy na temat możliwości uzyskania Świadectwa Weryfikacji w Polsce w ramach Pilotażowego Programu Weryfikacji Technologii Środowiskowych Unii Europejskiej (EU ETV) oraz uzyskania informacji na temat dofinansowania na działalność innowacyjną, w tym weryfikacje ETV.

Adresatami spotkania byli:

  • MŚP szukające skutecznego wsparcia dla wdrożenia ekoinnowacyjnej technologii, produktu lub procesu z obszaru gospodarki wodno-ściekowej, technologii energetycznych, gospodarki odpadami
  • MŚP  nastawione na internacjonalizację działalności gospodarczej, budowanie marki i/lub budowanie przewagi konkurencyjnej, które dysponują rozwiązaniami ekoinnowacyjnymi z ww. obszarów technologicznych
  • konsorcja realizujące  projekty w ramach np. „Demonstratora” lub „Szybkiej ścieżki” zainteresowane działaniami wspierającymi wdrożenie ekoinnowacyjnej technologii