Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Wsparcie dla OZE

 |  Kategoria: Aktualności przemysłowe
Komisja Europejska przyjęła w tym roku nowe zasady, które mają ograniczyć pomoc państwową dla produkcji energii z OZE, energii solarnej, wiatrowej i z biomasy. Nowe zasady będą obowiązywać we wszystkich państwach Unii. Jednak w Polsce to wsparcie będzie i tak duże. O wsparciu dla OZE w Radiowej Jedynce mówiła Aleksandra Malarz z Ministerstwa Środowiska.
Na jakie działania można otrzymać dofinansowanie?
Dysponujemy środkami na wsparcie OZE, ale także działań związanych z oszczędzaniem energii, czyli np. termomodernizację. Jest to również obszar, w którym system finansowania ochrony środowiska jest aktywny i ze środków krajowych, czy to w ramach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, czy np. Banku Ochrony Środowiska, można otrzymać pieniądze bądź to na budowę efektywnego energetycznie domu, bądź też na modernizację mającą na celu podniesienie efektywności energetycznej czy wyposażenie go w odnawialne źródła energii – wyjaśnia Aleksandra Malarz z Ministerstwa Środowiska.Wysokość dofinansowania zależy od samej inwestycji, dodaje Malarz.

Racjonalne wykorzystanie unijnych środków

W latach 2014 – 2020 Unia Europejska ma znacząco wspierać polską gospodarkę, właśnie finansami przeznaczonymi na inwestycje w ochronę środowiska.

– To są spore pieniądze. Możemy mówić o budżecie porównywalnym z perspektywą 2007 – 2013, o kilkudziesięciu miliardach euro – mówi Malarz.

Te pieniądze na razie są na papierze, ale już można myśleć o ich racjonalnym i jak najlepszym wykorzystaniu.

– Trzeba inwestować w rozwój inteligentnych i efektywnych ekonomicznie systemów produkcji energii, a także ograniczyć zapotrzebowanie na nią – dodaje Malarz.

Ograniczenie dotacji nie dotyczy energetyki prosumenckiej, takiej jak panele słoneczne na dachach domów mieszkalnych. Znacząco będą wspierane także działania kooperacyjne o znaczeniu ponadregionalnym.