Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Złożoność i tempo zmian, w połączeniu z potrzebą zintegrowanych i systemowych rozwiązań, stwarza dzisiaj główne wyzwania dla władz lokalnych, które tradycyjnie odpowiedały na tego typu potrzeby w sposób „silosowy”. Obecna sytuacja wymaga zmian organizacyjnych, jak i wdrażania nowych innowacyjnych technologii. South Poland Cleantech Cluster stara się zapewnić wsparcie dla miast, proponując bardziej zintegrowane podejście, poprzez stworzenie platformy dla przedsiębiorców regionalnych do rozwijania i wdrażania koniecznych rozwiązań.

Koncepcja Smart City wykracza poza transakcyjne relacje między obywatelem i usługodawcą. Zastosowanie tego modelu jest w zasadzie umożliwieniem i zachęcaniem obywateli do stania się bardziej aktywnymi i odpowiedzialnymi członkami społeczności, np. poprzez dostarczanie informacji zwrotnych na temat jakości usług, stanu dróg i jakości budynków lub prowadzenie bardziej zrównoważonego i zdrowszego stylu życia, wspieranie inicjatyw społecznych na zasadzie wolontariatu oraz wspieranie działalności organizacji pozarządowych. Poza tym obywatele potrzebują pracy i „inteligentne miasta” są często atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku.

Ale koncepcja Smart City nie jest statyczna: nie ma absolutnej definicji inteligentnego miasta, punktu końcowego, ale raczej jest to proces, lub szereg czynności, przez które miasta stają się bardziej „liveable” i sprężyste, a tym samym są w stanie szybciej reagować na nowe wyzwania. Tak więc, Smart City powinno umożliwić każdemu obywatelowi łatwy dostęp do wszystkich oferowanych usług, publicznych jak i prywatnych, w sposób najlepiej odpowiadający jego potrzebom. Działania te obejmują twardą infrastrukturę, kapitał społeczny, w tym wykorzystanie możliwości i dostęp do instytucji lokalnych oraz zastosowanie technologii cyfrowch, które  umożliwią zrównoważony rozwój gospodarczy i zapewnią atrakcyjne środowisko dla wszystkich.