Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Innowacje i przedsiębiorczość

South Poland Cleantech Cluster katalizuje innowacyjność w południowej Polsce poprzez zwiększenie komercjalizacji nowych produktów i technologii, wspieranie przedsiębiorczości i start-upów oraz stymulowanie dostępu do kapitału podwyższonego ryzyka dla przedsiębiorstw we wczesnej fazie ich działalności.

SPCleantech łączy istniejące zasoby oraz integruje aktualne zasoby społeczne na wszystkich poziomach, w celu stworzenia solidnego środowiska innowacyjnego. Dzięki integracji stwarzamy możliwości rozwoju współpracy początkujących przedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw, naukowców i wynalazców oraz niwelujemy luki wynikające z różnych programów pomocowych i i alternatywnych źródeł finansowania. Usuwamy blokady wynikające z niedoskonałości rynku i funkcjonujących systemów wsparcia. Dzięki wsparciu naszych partnerów i członków przyspieszamy transformację regionu Polski Południowej w kierunku gospodarki opartej na wiedzy.

Małe firmy zależne są od przedsiębiorców – osób, które mają pomysły i są skłonne do podejmowania ryzyka koniecznego w pierwszej fazie rozwoju działainości firmy. Południowa Polska potrzebuje większej ilości przedsiębiorców i dlatego nasz klaster nieprzerwanie próbuje znalęźć nowe rozwiązania zachęcające do tworzenia nowych przedsiębiorstw.

Po pierwsze, istnieją czynniki kulturowe, które zniechęcają zbyt wielu ludzi, do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Naszym zadaniem jest promowanie pojęcia przedsiębiorczości, poczynając od młodzieży i edukacji szkolnej.

Innym czynnikiem zniechęcającym jest obawa przed porażką. Po drugie, wymogi i przeszkody administracyjne – są często głównymi czynnikamizniechęcającym potencjalnych przedsiębiorców. Po trzecie, trzeba zapewnić przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych.