SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Województwo świętokrzyskie położone jest w środkowo-południowej części Polski. Graniczy z województwem mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i łódzkim. Odległości od stolicy regionu Kielc do innych aglomeracji kraju takich jak warszawska, krakowska, katowicka i łódzka wynoszą od 120 do 180 km.

świętokrzyskie swiętokrzyskie1

Powierzchnia Świętokrzyskiego wynosi 11 708 km2, co stanowi 3,7% obszaru kraju i plasuje je pod tym względem na 15 (przedostatnim) miejscu w Polsce. Region zamieszkuje 1 268,2 tys. osób (31.12.2013), co z kolei stanowi 3,3% ludności kraju i daje 13 miejsce. Gęstość zaludnienia – 108 osób/km2 jest niższa od przeciętnej w kraju (122 osoby/km2), a w miastach mieszka 45,2 % ludności. Rolę administracyjnego, kulturalnego i gospodarczego centrum regionu pełnią Kielce.

Region Świętokrzyski zajmuje szczególne miejsce na mapie geograficznej, historycznej i gospodarczej Polski. Położenie województwa na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych kraju, w niewielkiej odległości od największych polskich aglomeracji oraz bliskości granicy ze Słowacją i Ukrainą sprawia, że jest ono bardzo atrakcyjne pod względem inwestycyjnym.Świętokrzyskie zakłady przemysłowe produkują wyroby na światowym poziomie, o czym świadczą liczne certyfikaty jakości, listy renomowanych światowych odbiorców, nagrody na międzynarodowych wystawach i targach.

Świętokrzyskie ma charakter przemysłowo-rolniczy, przy czym istnieje wyraźny podział na przemysłową północ i rolnicze południe.W regionie dominują tradycyjne działy przemysłu, związane z produkcją i obróbką metali, wydobyciem i przetwórstwem surowców skalnych i mineralnych (gipsu, wapieni, rud żelaza, miedzi, ołowiu) koncentrujące się na obszarze dawnego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Siłą regionalnej gospodarki jest przemysł materiałów budowlanych, bazujący na własnych surowcach. Świętokrzyskie firmy budowlane należą do największych i najbardziej dynamicznych w kraju. Ważnym działem gospodarki jest także przemysł metalurgiczny, maszynowy i precyzyjny, a także spożywczy i tekstylny. Wysoka jakość towarów i usług sprawia , że oferta firm regionu znajduje nabywców w kilkudziesięciu krajach świata. Głównymi partnerami wymiany handlowej są: Niemcy, Wielka Brytania, Ukraina, Włochy i Francja. Duża atrakcyjność gospodarcza województwa połączona z dogodnym klimatem, jaki stwarzają władze lokalne znajduje swoje odzwierciedlenie w tworzonych coraz liczniej spółkach z udziałem kapitału zagranicznego.

Do największych inwestorów zagranicznych w regionie należą firmy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii, Belgii USA. Mamy im do zaoferowania oprócz bogactw naturalnych i atrakcyjnej lokalizacji, dobrze przygotowaną i wykwalifikowaną kadrę pracowniczą.

Region należy do najczystszych ekologicznie obszarów Polski. Występują tu bardzo bogate, zróżnicowane gatunkowo i często unikatowe stanowiska fauny i flory. Stąd znaczna część województwa (66% powierzchni) objęta jest różnego rodzaju formami ochrony przyrodniczej. Jest to niewątpliwie powodem do dumy, ale bywa też przeszkodą w realizacji zamierzeń inwestycyjnych.

Bogactwo i unikalność form krajobrazu naturalnego, doskonały stan środowiska, walory historyczne i zabytki oraz obszary wiejskie o zachowanym, harmonijnym krajobrazie kulturowym, stwarzają warunki do rozwoju turystyki.

Województwo świętokrzyskie jest więc regionem o nieprzeciętnych walorach historycznych, przyrodniczych i doskonałym położeniu geograficznym. Charakteryzuje go bogactwo i różnorodność zasobów mineralnych oraz wieloletnie tradycje przemysłowe. Wszystkie te walory budują jego wyjątkowy potencjał społeczno-gospodarczy.

W województwie świętokrzyskim kapitał zagraniczny zaangażowany jest w średnio w ok. 600 spółkach handlowych, z których tylko 16 jest spółkami osobowymi, a wszystkie pozostałe stanowią spółki kapitałowe.

Wizytówką gospodarczą województwa są Targi Kielce, drugi co do wielkości ośrodek targowy w Polsce, oraz jedno z największych centrów wystawienniczych w Europie Środkowo-Wschodniej, usytuowany na skrzyżowaniu największych dróg krajowych i międzynarodowych. W poprzednim roku odwiedziło je aż 6 tysięcy firm oraz 217 tys. zwiedzających.

Centrum spotkań biznesowych, miejsce odwiedzane przez znakomitości z kraju i zagranicy. Od ponad 17 lat działa na polskim rynku wystawienniczym gwarantując gościom komfortowe warunki i niezapomniane wrażenia. Znajduje się tu jedyny w kraju teren pokazowy, umożliwiający prezentację dynamiczną ciężkiego sprzętu budowlanego, transportowego i wojskowego. Targi Kielce słyną z organizowanego co roku Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, trzecie największe targi militarne w Europie, po Londynie i Paryżu.