Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

SPCleantech aplikuje wspólnie z Bay Zoltan (H), KIC InnoEnergy / CC Polska Plus (PL), CVVI (Czechy), Optimizacija (Cr) i National Innovation Office (H) o środki do Central Interreg – instrumentu współpracy terytorialnej, BOOST+ Project.

Boost+ to projekt Konsorcjum złożony do finansowania do Central Interreg – instrumentu współpracy terytorialnej. Pomyślnie zrealizowany, projekt skupi się na poprawie zdolności akceleracji w regionie poprzez szkolenia i wymiany najlepszych praktyk. Konsekwentny model akceleracji wynikający ze współpracy partnerów wzmocni ekosystem innowacji w perspektywie długoterminowej, jak również akcelerację poszczególnych projektów w zakresie  energii i czystych technologii.

Mocne strony projektu

Główną zaletą projektu jest skupienie się na tematyce dotyczącej dziedziny zrównoważonych energii. Działania zostaną osadzone w szerszym kontekście, ale mimo to będą się koncentrowały na zaspokojeniu potrzeb i rozwiązaniu problemów energetycznych danego regionu. Inną zaletą jest podnoszenie kompetencji partnerów w procesie akceleracji biznesowej, we współpracy z największym akceleratorem energii w Europie (240 przedsięwzięć, 115 partnerów, w tym Total, EDF, ABB, Schneider Electric) oraz rozpowszechnianiu doświadczeń w celu zwiększenia potencjału innowacyjnego regionu. BOOST+ będzie również ściśle współpracował z decydentami w celu opracowania skutecznych ram prawnych stosowanych w zarządzaniu innowacjami.

Cel projektu

Celem BOOST+ Projektu jest wspieranie trwałych powiązań między uczestnikami systemu innowacji. Aby osiągnąć ten cel, umiejętności i kompetencje partnerów biznesowych w procesie akceleracji zostaną wzmocnione, a ich kompetencje łączone w celu ustalenia najskuteczniejszego know-how w dziedzinie wprowadzenia innowacyjnych czystych technologii i usług na rynek w rozsądnych ramach czasowych. Ogólnoeuropejska współpraca w ramach projektu przyczyni się do dzielenia się wiedzą w całym regionie, jak również poruszy kluczowe tematy polityki konkurencyjności sektora energetycznego poprzez innowacje.