Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Członek SPCleantech, Palettenwerk otrzymał wsparcie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 na opracowanie technologii budowy drewnianych niskoemisyjnych lub pasywnych budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Projekt realizowany jest przez Palettenwerk we współpracy z członkiem założycielem klastra, Politechniką Krakowską reprezentowaną przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (MCBE) oraz SPCleantech – „Opracowanie innowacyjnej technologii budownictwa modułowego, prefabrykowanego na bazie drewna przez PalettenWerk Kozik Spółka Jawna”. SPCleantech jest odpowiedzialny w ramach tego projektu za promocję, marketing oraz sprzedaż na rynkach zagranicznych, a zwłaszcza skandynawskich.

Celem projektu jest opracowanie technologii budowy drewnianych niskoemisyjnych lub pasywnych budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

 

Projekt otrzymał wsparcie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, Oś priorytetowa I. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa, działanie 1.1 Projekty B+R dla przedsiębiorstw Poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.

W ramach działalności badawczo – rozwojowej, we współpracy z ekspertami i inżynierami budownictwa z Politechniki Krakowskej, koordynowanej przez MCBE, firma tworzy innowacyjną technologię prefabrykacji na bazie udoskonalonych płyt z drewna klejonego warstwowo poprzecznie CLT (Cross Laminated Timber). SPCleantech jest odpowiedzialny za promocję i udostępnienie produktu za granicami Polski, zwłaszcza na rynkach skandynawskich.

Nowa technologia charakteryzuje się właściwościami znacząco przewyższającymi dostępne aktualnie technologie:

  • budynki wykonane według własnej technologii z drewna klejonego warstwowo poprzecznie: wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna, czysta-sucha technologia wznoszenia obiektów, wysoka energooszczędność, szczelność, rekordowo niskie koszty użytkowania budynku, znaczna pojemność cieplna i wilgotnościowa
  • zastosowanie złączy podatnych w konstrukcjach drewnianych: możliwość redukcji pików koncentracji, bezpieczne przenoszenie obciążeń, odporność na działanie wilgoci, nowa jakość konstrukcji drewnianych i rozszerzenie możliwości eksploatacyjnych poza dotychczasowe ograniczenia, eliminacja łączników stalowych
  • prefabrykacja drewna klejonego warstwowo poprzecznie: idealna jakość dzięki produkcji w fabryce – trwałość, naturalność i estetyka. Szybka produkcja i montaż: produkcja w ciągu 4 tygodni, montaż w ciągu 10 dni
  • budynki oferowane modułowo

Ponadto w ramach projektu opracowane są innowacyjne materiały z użyciem złączy podatnych, które zostaną opatentowane wraz z uzyskaniem dla nich certyfikatów dopuszczających do użycia.

Osiągnięcie powyższych cech innowacyjnej technologii jest możliwe poprzez przeprowadzenie prac B+R w dwóch etapach:

  • etap 1: przeprowadzenie szeregu symulacji dynamicznych, symulacje komputerowe mające na celu wyznaczenie optymalnych rozwiązań materiałowych oraz geometrycznych z uwzględnieniem założonych warunków klimatycznych, prace nad opracowaniem węzłów konstrukcyjnych z wykorzystaniem innowacyjnych materiałów
  • etap 2: Opracowanie w pełni funkcjonalnych prototypów innowacyjnej technologii budownictwa modułowego, prefabrykowanego na bazie drewna