Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Członkowie platformy XR (VR, AR i MR):

 • NordicHouse
 • 11th Dimension
 • 1000 realities
 • EPIC VR/Creative Studio
 • Na Niby Studio
 • Horizon Studio
 • Habitat
 • Rexton Digital
 • Reality Games
 • Alvernia Planet
 • Instytut Wirtualnej Rzeczywistości

Partnerzy:

 • Berrylife
 • Mofables
 • ART-Tech
 • Riot Agency
 • Head Trip
 • Shapespark

Rzeczywistość Wirtualna (VR)

Rzeczywistość wirtualna to technologia (technologie), które pozwalają użytkownikowi na interakcję z symulowanym komputerowo środowiskiem. Technologie VR mają charakter przede wszystkim wizualny – dźwiękowy i oparte są na projektowaniu trójmywmiarowego obrazu na ekran komputera, lub na specjalnie przygotowane ekrany okalające, które potęgują efekt immersji, zanurzenia się wygenerownym komputerowo świecie, czy też – bycia „we wnętrzu danych”. Otoczony przez nie użytkownik, dzięki stereoskopicznym okularom i – często – specjalnym rękawicom (data-gloves) może wchodzić w interakcję i przemieszczać się w obrębie tak stworzonego środowiska. Perspektywa trójwymiarowa jest tu na bieżąco aktualizowana, zgodnie z aktualnym punktem widzenia użytkownika. Symulacja rzeczywistośc w środowiskach VR stosowana jest obecnie przede wszystkim w celach militarnych i naukowych, od zawsze jednak związana jest także ze sztuką.

Najbardziej znanym i najczęściej stosowanym systemem środowiska Rzeczywistości Wirtualnej jest CAVE (C – Automatic Virtual Environment) stworzony w Laboratorum Elektronicznej Wizualizacji Uniwersytetu Illinois w Chicago i zaprezentowany w 1992 roku. Za ojca wirtualnej rzeczywistości uznaje się Myrona W. Kruegera, naukowca i artyste, który od roku 1969 wdrażał projekty Środowiska Responsywnego i Sztucznych Rzeczywistości. Sam termin wirtualna rzeczywistość ukuł Jaron Lanier – informatyk, muzyk i artysta, główny propagator idei wirtualnych rzeczywistości w latach 90-tych, nie mający jednak wiele wspólnego z konkretnymi implementacjami technologii wirtualnej rzeczywistości.

Rzeczywistość Rozszerzona (AR) 

Rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality) to system łączący w sobie obraz prawdziwego świata z generowanymi za pomocą komputera obiektami. Nakładanie dodatkowych elementów na obraz z kamery odbywać musi się w czasie rzeczywistym, być interaktywne oraz umożliwiać swobodne ruchy użytkownika w trzech wymiarach. Aplikacji na smartfony i tablety korzystających z Augmented Reality jest już całkiem sporo, ale ograniczenie tematu wyłącznie do generowania obrazu na wyświetlaczach urządzeń mobilnych w celach informacyjnych lub rozrywkowych byłoby jego sporym spłyceniem.

Rzeczywistość rozszerzona nie musi ograniczać się bowiem wyłącznie do obrazu. W teorii prawdziwy świat może zostać wzbogacony przez komputery także o dźwięk, a nawet… zapach. Jest wiele obszarów, gdzie taka rozszerzona rzeczywistość przybierająca bardzo wiele form może zostać zastosowana. Wymienić można tutaj medycynę, gdzie cyfrowy obraz może być pomocny dla lekarza podczas zabiegu. Dzięki odpowiedniej technologii piloci pojazdów lotniczych mogliby za pomocą nakładanych na szybę kokpitu danych “widzieć” ukształtowanie terenu nawet podczas mgły.

Wśród bardziej przyziemnych obszarów można wymienić edukację, gdzie materiały Augmented Reality mogłyby zachęcić najmłodszych do aktywności podczas nauki, a dla osób starszych stać się źródłem dodatkowych materiałów wykraczających poza klasyczny tekst i grafiki. Z rzeczywistości rozszerzonej korzystać mogą też turyści poruszający się po obcym mieście szukający wskazówek dojazdu na miejscu przeznaczenia lub osoby zwiedzające muzea, którym rzeczywistość rozszerzona może serwować dodatkowe materiały multimedialne dla każdego z eksponatów.

Jak działa technologia augmented reality?

Działanie technologii  polega na wprowadzeniu w pole widzenia kamery i podłączonego do niej komputera, wcześniej zakodowanego w pamięci specyficznego i unikalnego kształtu nazywanego markerem. Kamera śledzi ruch markera w swoim polu widzenia, a komputer w jego miejsce wyświetla generowany w czasie rzeczywistym obiekt 3D. Jest on widoczny w miejscu wyświetlenia obrazu tzn. na plazmie, obrazie projektora, dowolnym medium projekcyjnym.

Rzeczywistość rozszerzona to hardware i software

Na rzeczywistość rozszerzoną składa się zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt. W tym drugim przypadku za podstawowe urządzenie pozwalające uzyskać dostęp do Augmented Reality można uznać wszelkiej maści smartfony i tablety. Mobilne gadżety mają dotykowe ekrany, kamery o wysokiej rozdzielczości oraz wszelkiej maści czujniki, w tym odbiorniki GPS, akcelerometry, kompasy. Dzięki połączeniu tych wszystkich danych specjalne oprogramowanie może zająć się generacją treści.

Historia rzeczywistości rozszerzonej jest znacznie dłuższa, niż nowoczesnych mobilnych sprzętów, a temat nie ogranicza się wyłącznie do urządzeń z własnym ekranem i kamerą mieszczących się w dłoni. Równie dobrze mogą być to zakładane na głowę wizjery i półprzezroczyste okulary, lub nawet projektory generujące obraz na dowolnej powierzchni. Cała dziedzina stale się rozwija, chociaż jak na razie większość najciekawszych pomysłów to tylko koncepty i prototypy.

Mixed Reality (MR) – The next big paradigm shift

A hybrid of both AR and VR, Mixed Reality (MR) is far more advanced than Virtual Reality because it combines the use of several types of technologies including sensors, advanced optics and next gen computing power. All of this technology bundled into a single device will provide the user with the capability to overlay augmented holographic digital content into your real-time space, creating scenarios that are unbelievably realistic and mind-blowing.

How does it work?

Mixed Reality works by scanning your physical environment and creating a 3D map of your surroundings so the device will know exactly where and how to place digital content into that space – realistically – while allowing you to interact with it using gestures. Much different than Virtual Reality where the user is immersed in a totally different world, Mixed Reality experiences invite digital content into your real-time surroundings, allowing you to interact with them.

The use of transparent lenses, spatial sound and an understanding of your physical environment will allow holograms to look, sound and behave like real objects that are able to interact with the environment around them and also with each other. Take for example the video below of Robots crashing through the walls and firing weapons at the Microsoft Hololens user. Not only mind-blowing but truly a magical experience!

What can Mixed Reality do?

Mixed Reality will not just be another advanced gaming console to play the latest version of Halo or Madden NFL. Instead, it will add a whole new world of interactions, apps, games and experiences we have yet to imagine. The world around you will become an entirely new canvas for you to play, learn, communicate and interact with.