Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

24.10.2017 odbyła się konferencja zorganizowana przez „Rzeczpospolitą” – „VR & AR Tech Summit” w Gremi Park pod Krakowem.  Celem organizatorów było zastanowienie się na jakim etapie rozwoju jest technologia VR/AR i jakie są możliwości jej zastosowania w kluczowych gałęziach przemysłu i gospodarki.

Członek grupy VR & AR, firma Berrylife Sp.zo.o. była odpowiedzialna za oprawę audio-wizualną wydarzenia (scena, oświetlenie, monitory, nagłośnienie, efekty laserowe oraz światło architektoniczne). Justyna Janicka z 1000 realities Sp. z o.o. przedstawiła podczas prezentacji możliwości wykorzystania VR i AR w przemyśle.

W panelach konferencji uczestniczyli członkowie grupy VR & AR działającej w ramach SPCleantech (zalążka nowo powstającego klastra).

W „Bloku Technologicznym” uczestniczył Adrian Łapczyński z Epik VR.

W panelu „Polskie Startup’y VR” uczestniczyli Konrad Szczypczyk z Berrylife, Piotr Wójcik z 1000 realities oraz współpracujący z nami Jacek Mleczko.

Podczas dyskusji panelowej Konrad stwierdził że – ” branża już teraz stara się integrować. Mamy już w Krakowie zalążek klastra VR & AR. To dziesięć firm. Pracując z nimi widzę, że jest to specyficzna grupa, a ta specyfika objawia się wielką pasją i zaangażowaniem oraz niesłabnącą wiarą w to, że są to technologie, które będą zmieniały świat. Czeka nas szybki postęp. Będą to technologie coraz bardziej dostępne.”. Z kolei Piotr mówił że – „Barierą rozwoju VR jest niewątpliwie tzw. choroba symulatorowa. To rodzaj choroby lokomocyjnej, objawiającej się m.in. mdłościami, kiedy organizm źle reaguje na niespójne sygnały płynące ze zmysłu wzrokowego i równowagi. Ocenia się, że 5 do 10% populacji jest na nią bardzo podatne, ale może ona wystąpić nawet u 90% osób podczas korzystania z niewłaściwie zaprojektowanej aplikacji VR. Dlatego uważam, że standardy opracowywania doświadczeń VR są nie do przecenienia, gdyż dobrze zaprojektowana aplikacja pozwala w pełni uniknąć objawów tej choroby.”

Konferencja zorganizowana została: 

  • dla wszystkich zainteresowanych technologią VR/AR i jej rozwojem
  • dla przedstawicieli branż, w których VR/AR jest już obecny: marketing, reklama, film, kultura, nauka,
    gry video, medycyna
  • dla przedstawicieli branż, w których VR/AR będzie się rozwijał: przemysł, produkcja
  • dla specjalistów i inżynierów zainteresowanych tematyką VR/AR
  • dla biznesu, który chce korzystać z technologii VR/AR
VR (virtual reality – wirtualna rzeczywistość) oraz AR (augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) to technologie przeżywające swój czas największego rozwoju. Technologie te mają zastosowanie nie tylko w rozrywce, ale przede wszystkim w biznesie, marketingu, komunikacji, kulturze, nauce i medycynie.

W czasie konferencji uczestnicy spotkali się z ekspertami i specjalistami, którzy spróbowali odpowiedzieć na nurtujące pytania: Czy VR/AR jest tylko chwilową modą, czy technologią, która zrewolucjonizuje nasze życie? Jakie są najsilniejsze trendy w rozwoju tych technologii? Które branże i sektory czeka VR’owa ewolucja?