SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Zmiany w projekcie ustawy o OZE

 |  Kategoria: Aktualności przemysłowe
Chodzi nam o wykreślenie przepisu dyskryminującego energetykę wiatrową, ale też fotowoltaikę, czyli ograniczającego wolumeny energii sprzedawanej w aukcjach dla technologii pracujących poniżej 4000 godzin w roku i o zmianę przepisu nakazującego rozliczanie się z produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji w okresach 3-letnich – mówi dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Oczywiście będziemy zabiegać o zmiany projektu ustawy o OZE służące realizacji nowych inwestycji i stabilności tych, które już funkcjonują – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Projekt ustawy o OZE jest wreszcie w Sejmie. Czy na etapie prac parlamentarnych PSEW będzie zabiegał o wprowadzenie poprawek do przedmiotowej ustawy, a jeśli tak to jakich?

Przede wszystkim to dobrze, że w końcu projekt ustawy o OZE jest już w Sejmie, bo w naszej ocenie świadczy to o tym, że rząd jest zdeterminowany, aby szybko wprowadzić zmiany w systemie wsparcia OZE i tym samym przerwać kilkuletni okres niepewności w tej sferze. Liczymy przy tym, że parlamentarzystom prace nad ustawą o OZE pójdą sprawnie na tyle, żeby ustawa mogła wejść w życie w I kwartale 2015.Takie są nasze oczekiwania, bo skoro nowy system wsparcia OZE ma wejść w życie z początkiem 2016 roku to odpowiednio wcześnie trzeba znać ceny referencyjne, czy wolumeny energii sprzedawane w aukcjach. Po prostu, aby aukcyjny system wsparcia OZE mógł zacząć działać z początkiem 2016 roku to ustawa o OZE musi wejść w życie na początku 2015.A oczywiście będziemy zabiegać o zmiany projektu ustawy o OZE służące realizacji nowych inwestycji i stabilności tych, które już funkcjonują.W odniesieniu do systemu zielonych certyfikatów dla nas cały czas kluczowe są jego korekty w zakresie proporcji popytu i podaży, co odbija się na cenach świadectw.

W ramach projektu ustawy o OZE widzimy dwa kluczowe narzędzia naprawy tego systemu, czyli zdjęcia z rynku nadwyżki zielonych certyfikatów, a mianowicie podniesie obowiązku umorzenia do 20 proc., o czym mówi art. 59 projektu ustawy o OZE, ale na dłużej niż rok oraz redukcję wsparcia dla współspalania i likwidację wsparcia dla energetyki wodnej o mocy powyżej 5 MW.

Uważamy, że należy się zastanowić, czy te regulacje nie powinny wejść w życie szybciej niż cały rozdział 4 ustawy, gdzie są zapisane, który ma zacząć obowiązywać od 2016 roku. Pracujemy teraz nad scenariuszami rozwoju sytuacji na rynku zielonych certyfikatów zakładającymi różne warianty regulacji, między innymi w zależności od momentu ograniczania i wygaszania wsparcia dla wskazanych wcześniej technologii.

Wyniki analiz przedstawimy w Sejmie. Za bardzo ważne uważamy też przywrócenie indeksacji opłaty zastępczej, czego projekt ustawy o OZE nie przewiduje. Nie zapominamy o tym.