Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Zmiany w projekcie ustawy o OZE

 |  Kategoria: Aktualności przemysłowe
Chodzi nam o wykreślenie przepisu dyskryminującego energetykę wiatrową, ale też fotowoltaikę, czyli ograniczającego wolumeny energii sprzedawanej w aukcjach dla technologii pracujących poniżej 4000 godzin w roku i o zmianę przepisu nakazującego rozliczanie się z produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji w okresach 3-letnich – mówi dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Oczywiście będziemy zabiegać o zmiany projektu ustawy o OZE służące realizacji nowych inwestycji i stabilności tych, które już funkcjonują – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Projekt ustawy o OZE jest wreszcie w Sejmie. Czy na etapie prac parlamentarnych PSEW będzie zabiegał o wprowadzenie poprawek do przedmiotowej ustawy, a jeśli tak to jakich?

Przede wszystkim to dobrze, że w końcu projekt ustawy o OZE jest już w Sejmie, bo w naszej ocenie świadczy to o tym, że rząd jest zdeterminowany, aby szybko wprowadzić zmiany w systemie wsparcia OZE i tym samym przerwać kilkuletni okres niepewności w tej sferze. Liczymy przy tym, że parlamentarzystom prace nad ustawą o OZE pójdą sprawnie na tyle, żeby ustawa mogła wejść w życie w I kwartale 2015.Takie są nasze oczekiwania, bo skoro nowy system wsparcia OZE ma wejść w życie z początkiem 2016 roku to odpowiednio wcześnie trzeba znać ceny referencyjne, czy wolumeny energii sprzedawane w aukcjach. Po prostu, aby aukcyjny system wsparcia OZE mógł zacząć działać z początkiem 2016 roku to ustawa o OZE musi wejść w życie na początku 2015.A oczywiście będziemy zabiegać o zmiany projektu ustawy o OZE służące realizacji nowych inwestycji i stabilności tych, które już funkcjonują.W odniesieniu do systemu zielonych certyfikatów dla nas cały czas kluczowe są jego korekty w zakresie proporcji popytu i podaży, co odbija się na cenach świadectw.

W ramach projektu ustawy o OZE widzimy dwa kluczowe narzędzia naprawy tego systemu, czyli zdjęcia z rynku nadwyżki zielonych certyfikatów, a mianowicie podniesie obowiązku umorzenia do 20 proc., o czym mówi art. 59 projektu ustawy o OZE, ale na dłużej niż rok oraz redukcję wsparcia dla współspalania i likwidację wsparcia dla energetyki wodnej o mocy powyżej 5 MW.

Uważamy, że należy się zastanowić, czy te regulacje nie powinny wejść w życie szybciej niż cały rozdział 4 ustawy, gdzie są zapisane, który ma zacząć obowiązywać od 2016 roku. Pracujemy teraz nad scenariuszami rozwoju sytuacji na rynku zielonych certyfikatów zakładającymi różne warianty regulacji, między innymi w zależności od momentu ograniczania i wygaszania wsparcia dla wskazanych wcześniej technologii.

Wyniki analiz przedstawimy w Sejmie. Za bardzo ważne uważamy też przywrócenie indeksacji opłaty zastępczej, czego projekt ustawy o OZE nie przewiduje. Nie zapominamy o tym.