Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Janusz Kahl, CEO w SPCleantech odwiedził 20.09.2017 Västerås Science Park, Expectrum, klaster robotów, Robotdalen oraz główną siedzibę koncernu ABB w Västerås w celu nawiązania kontaktów i rozpoczęcia współpracy w zakresie Przemysł 4.0, a zwłaszcza wykorzystania automatyzacji i robotów w procesie produkcji w inteligentnych fabrykach – smart factory. 

Od jakiegoś czasu wkraczamy w Przemysł 4.0, w którym komputery i automatyka zaczynają współpracować w zupełnie nowy sposób, gdzie roboty połączone są zdalnie z komputerowymi systemami wyposażonymi w algorytmy uczenia maszyn, które mogą uczyć się i kontrolować roboty przy bardzo małym zaangażowaniu ludzkich operatorów.

Przemysł 4.0 wprowadza tzw. „Inteligentną fabrykę – smart factory”, w której systemy cyberfizyczne monitorują procesy fizyczne fabryki i podejmują zdecentralizowane decyzje. Fizyczne systemy stają się Internetem Rzeczy (Internet of Things), komunikującym się i współpracującym zarówno między sobą, jak i z ludźmi w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.

Klaster Robotdalen, wspiera innowatorów, przedsiębiorców, badaczy i przedsiębiorstwa w opracowywaniu i komercjalizacji swoich innowacji robota. Oferuje kompetencje w zakresie rozwoju produktu, analizy technicznej, symulacji, rozwoju biznesu i rozwoju rynku. Partnerzy i sieć współpracy dają dostęp do np. finansowania, twórców prototypów, wczesnych klientów i inkubatorów. W ramach Robotdalen (Dolina Robotów) współpraca odbywa się pomiędzy przemysłem, środowiskiem akademickim a operatorami publicznymi w okręgach Södermanland, Västmanland i Örebro.  Współpraca ta ma na celu umocnienie regionu jako światowego lidera w procesie produkcji, badań i rozwoju robotyki.

W Robotdalen nawiązaliśmy osobisty kontakt z Adamem Hagman, inżynierem polskiego pochodzenia odpowiedzialnym w klastrze za roboty przemysłowe oraz roboty działające w służbie zdrowia i szpitalnictwie.

ABB z główną siedzibą w Västerås (S) jest pionierem technologii, który współdecyduje o przyszłości digitalizacji przemysłowej. Od ponad czterdziestu lat koncern jest na czele innowatorów wprowadzających cyfrowo połączone i zintegrowane urządzenia i systemy przemysłowe. Corocznie zwiększa efektywność, bezpieczeństwo i wydajność w przemyśle, transporcie i infrastrukturze na całym świecie. Firma ABB działa od ponad 130 lat i jest obecna w w ponad 100 krajach i zatrudnia około 136 000 osób.

Firma ABB inwestuje w elektromobilność od przełomu wieków. Od 2010 roku grupa oferuje szybkie rozwiązania ładowania samochodów elektrycznych. Na całym świecie zainstalowano ponad 5000 sieciowych systemów dla samochodów osobowych i dostawczych.

ABB jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych i oprogramowania robota, sprzętu i kompletnych rozwiązań aplikacyjnych. Koncern jest obecny w 53 krajach i zainstalował ponad 300 000 robotów, wspieranych przez najszerszą sieć usług oferowanych w branży.