SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Co roku, duże ilości zużytej energii są marnowana podczas przesyłu, poprzez straty ciepła i stosowanie nieefektywnych technologii, co kosztuje gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa ogromne sumy pieniędzy i w resultacie prowadzi do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska węglem.

Efektywność energetyczna jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym, zapobiegania skażeniu powietrza, poprawiania konkurencyjności przedsiębiorstw i zmniejszania kosztów energii dla konsumentów. South Poland Cleantech Cluster współpracuje z uniwersytetami, instytutami badawczymi, firmami i miastami w celu opracowania nowych, energooszczędnych technologii przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności obecnych na rynku technologii.

Unia Europejska dąży do 20% redukcji rocznego zużycia energii pierwotnej w Europie do roku 2020. Komisja zaproponowała szereg środków w celu zwiększenia efektywności na wszystkich etapach łańcucha energetycznego: generacji, przekształcania, dystrybucji i konsumpcji. Działania skupiają się na publicznym transporcie i budownictwie użyteczności publicznej, w których potencjał oszczędności jest największy. Inne środki obejmują wprowadzenie inteligentnych liczników (które zachęcają konsumentów do lepszego zarządzania zużycia energii) i wyraźniejsze oznakowanie produktów.

Nowa dyrektywa weszła w życie w dniu 4 grudnia 2012. Większość jej przepisów miała zostać wdrożonych przez państwa członkowskie do dnia 5 czerwca 2014.

Skuteczne wspólne ramy

Dyrektywa ta ustanawia wspólne ramy działań na rzecz promocji efektywności energetycznej w Unii, w celu zapewnienia osiągnięcia w 2020 20%, głównego celu unijnej efektywności energetycznej oraz do stworzenia warunków do dalszego zwiększenia efektywności energetycznej w dłuższej perspektywie.

Wszystkie kraje UE-28, zostały zobowiązane do bardziej efektywnego wykorzystania energii na wszystkich etapach łańcucha energetycznego – od transformacji energii i jej dystrybucji do ostatecznego spożycia. Nowa dyrektywa przyczynia się do usunięcia barier oraz przezwyciężenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku, które utrudniają efektywności dostaw i wykorzystania energii i przewiduje ustanowienia indykatywnych krajowych celów w zakresie efektywności energetycznej na rok 2020.

Efektywności energetycznej w Polsce wciąż rośnie, ale jej wzrost jest wolniejszy, niż kilka lat temu. Polska gospodarka jest nadal bardziej energochłonna niż średnia w UE. Jednocześnie komunikat Komisji Europejskiej (KE) zaproponował nowy cel w zakresie oszczędności energii w wysokości 30% do 2030 i proponuje by efektywność energetyczna stała się integralną częścią ram polityki UE w zakresie klimatu i energii, od 2020 do 2030 roku.

Efektywność energetyczna nie jest oszczędzaniem energii.

Oszczędność energii jest zmniejszaniem lub inną działalnością bez wykonania jakiejkolwiek usługi w celu oszczędzenia energii.

Na przykład: Wyłączenie światła jest oszczędzaniem energii. Wymiana lampy żarowej na kompaktową lampę fluorescencyjną (który wykorzystuje mniej energii do wytworzenia tej samej ilości światła) jest poprawianiem efektywności energetycznj. Zarówno effektywność energetyczna jak i oszczędność powodują zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.