Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

08.01.2018, Dominik Darasz przekazał w imieniu członka SPCleantech firmy architektonicznej Horizone Studio oraz SPCleantech trójwymiarowy model nowo powstałej siedziby BLOXHUB, której SPCleantech jest członkiem. Budynek BLOX, usytuowany w samym centrum Kopenhagi nad głównym kanałem zostanie uroczyście wzięty do użytku 01.05.2018 i będzie także siedzibą SPCleantech w Kopenhadze.

Po przemierzeniu ponad 1000 km i blisko 12 godzinach podróży makieta centralnego fragmentu stolicy Danii, z podświetlonym budynkiem nowej siedziby BLOXHUB w Kopenhadze dotarła do celu.

Makieta to wkład HORIZONE, członka South Poland Cleantech Cluster, w międzynarodową współpracę pomiędzy firmami z sektora nowych technologii. Model – na stałe – wystawiony będzie w hallu wejściowym nowopowstałego budynku BLOX zaprojektowanego przez Rem’a Koolhaas’a i OMA (to widoczny w centralnym miejscu makiety, rozświetlony budynek).

Horizone najpierw opracował cyfrowy model, następnie zbudował makietę centralnego fragmentu Kopenhagi o wymiarach 110×110 cm w skali 1:1000. Model wycięty został w drewnie na maszynach CNC, a następnie bielony laserunkowo.

Makietę dostarczył osobiście Dominik Darasz, przekazując ją dyrektorowi BLOXHUB-u Torbenowi Klitgaardenowi w obecności Martina Kahla, przedstawiciela Cleantech Cluster w Kopenhadze.

Makieta w skali 1:1000 o wielkości 110 x 110 cm wykonana z drewna klonowego powstała w pracowni makiet Horizone Graphics w Krakowie.

Projektantem budynku Blox (40 tys. m2) jest światowej sławy holenderski architekt, Rem Koolhaas oraz jego firma OMA.


Moment przekazania modelu budynku BLOX wykonanego przez członka klastra, Horizone Sp. z o.o.
Na zdjęciach Dominik Darasz, Horizone Sp. z o.o., Torben Klitgaard, dyr. BLOXHUB oraz Martin Kahl, przedstawiciel SPCleantech w Kopenhadze.

BLOXHUB dąży do budowy architektury, projektowania, budowy i digitalizacji, a także do łączenia firm, naukowców i organizacji pomagających stworzyć rozwiązania dla dobrego życia w mieście w celu ostatecznego osiągnięcia celu rozwoju ONZ nr 11: aby miasta stały się bezpieczne, sprężyste i trwałe. Poprzez utworzenie ekosystemu zainteresowanych stron w ramach urbanizacji BLOXHUB zapewnia  najlepsze warunki łączenia, dzielenia się i skalowania firm tworzących miasta dla ludzi.

BLOXHUB wkrótce przeniesie się do nowej siedziby w BLOX z miejscem co-workingowym dla setek start-upów. BLOX to ogromny budynek mający wiele kreatywnych i kulturalnych instytucji. Po otwarciu w maju 2018 stanie się centrum wielu nowych inicjatyw w zakresie zrównoważonego zielonego budownictwa oraz Smart City, zrównoważonego rozwoju miast. BLOX wnosi nowy wymiar w planowaniu popularnej przestrzeni miejskiej, placów zabaw, mieszkań i kawiarni.

Firma BLOXHUB została założona 3 czerwca 2016 roku przez Realdania, miasto Kopenhaga i Ministerstwo Przemysłu, Biznesu i Finansów. Jest stowarzyszeniem non-profit dla firm, instytucji badawczych, organizacji i gmin.
Stowarzyszenie BLOXHUB jest zwinne i obejmuje zarząd, sekretariat i dwie kategorie członków: zamieszkujących tutaj i członków społecznościowych.

Otwarcie BLOXHUB czerwiec 2016: Minister Przemysłu, Biznesu i Finansów Troels Lund Poulsen, Prezes Realdania Jesper Nygård, BLOXHUB Dyrektor Torben Klitgaard i Prezydent Kopenhagi, Frank Jensen.