SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Udział SPCleantech w SKILLS+

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

SPCleantech uczestniczy w projekcie SKILLS+ zarządzanym przez MARR dotyczącym wsparcia MŚP na obszarach wiejskich w celu wykorzystania pełnych możliwości oferowanych przez jednolity rynek cyfrowy oraz korzyści płynące z gospodarki cyfrowej. Celem projektu SKILLS+ jest rozwijanie publicznych polityk promujących umiejętności ICT i obejmujących nowe, ekscytujące możliwości biznesowe środowiska cyfrowego.

Dnia 1 kwietnia 2016 r. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. rozpoczęła realizację projektu SKILLS+ „Wspieranie zdolności MŚP działających w obszarze technologii komunikacyjno-informacyjnych do rozwoju i innowacji poprzez poprawę polityki regionalnej i infrastruktury” („Supporting knowledge capacity of ICT SME to engage in growth and innovation”) w ramach Międzyregionalnego Programu INTERREG Europe (Europejska Współpraca Terytorialna 2014 – 2020). Projekt uzyskał poparcie Województwa Małopolskiego w drodze uchwały nr 931/15 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 14 lipca 2015 r. i listu poparcia.

Projekt polega na promowaniu rozwiązań, które sprawią, że nowoczesne technologie ICT (komunikacyjno-informacyjne) staną się częścią codziennego życia, zarówno dla regionalnych, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych.

Do głównych zadań projektu zalicza się:

  • wymianę dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie polityk (krajowych, regionalnych lub lokalnych) miedzy regionami uczestniczącymi w projekcie
  • przygotowanie wytycznych i planów wdrożeniowych w celu usprawnienia polityk rozwoju MŚP poprzez stosowanie technologii ICT.

Globalnym celem projektu jest poprawa zasad i polityk (programów wsparcia, planów) publicznych umożliwiająca zmniejszenie różnic między ośrodkami miejskimi a obszarami wiejskimi w wykorzystaniu technologii ICT. Każdy Partner przeprowadzi badania, by ustalić aktualny stan, ograniczenia i wyzwania w wykorzystaniu technologii ICT przez MŚP z obszarów wiejskich, jak i określić rodzaje wsparcia proponowane przez organy publiczne (krajowe lub samorządu terytorialnego) we wspieraniu MŚP w implementacji technologii ICT w codziennej praktyce biznesowej.

W ramach projektu zweryfikowane i ocenione zostaną wszystkie regiony reprezentowane przez partnerów projektu pod kątem polityk wspierania wykorzystania technologii ICT przez MŚP. Kluczowym wynikiem pierwszego etapu projektu będzie publikacja Planu Działania dla każdego regionu. Ma on zawierać identyfikację kilku działań skierowanych na rzecz poprawy polityk wsparcia, by udoskonalić rozwój ICT w MŚP z obszarów wiejskich.

Faza II projektu obejmie implementację rozwiązań wypracowanych w Planie Działania w politykach wsparcia poszczególnych regionów.

Każdy partner zaangażuje w realizację projektu również kilka podmiotów z własnego regionu, tzw. podmiotów wspierających (zainteresowanych), a więc przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie programów wsparcia MŚP, władz lokalnych oraz przedsiębiorców

Okres realizacji :  

  • Faza I : kwiecień 2016 r. – marzec 2019 r.
  • Faza II : kwiecień 2019 r. – marzec 2021 r.

Źródło finansowania: Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG EUROPA.