Konferencja „Smart City – innowacyjne budownictwo przyszłości”
26 maja 2022, SPCleantech wziął udział konferencji „Smart City – innowacyjne budownictwo przyszłości”. Jednym z kluczowych tematów konferencji było pytanie czy Kraków może być miastem „smart city” i czy Polska, a w szczególności województwo małopolskie, również może pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie budownictwa i zarządzania miastem?
W konferencji oprócz SPCleantech uczestniczyli inni członkowie klastra jak: Horizone Studio oraz 5 z 8 członków Rady krk UrbanHub: Janusz Kahl, Małgorzata Tomczyk, Krzysztof Goerlich, Bartłomiej Kisielewski oraz Tomasz Janowski.
W czasie wydarzenia poruszono tematykę innowacji i nowych technologii a także ochrony środowiska w przestrzeni miejskiej i budownictwie. Zastanawiano się także nad współczesnością i przyszłością przestrzeni i infrastruktury miejskiej. Do dyskusji zaproszone zostały m.in. firmy z Małopolski takie jak Horizone Studio czy Qmodular, które mogą pochwalić się swoim wkładem w kategoriach myślenia o odnawianiu wykorzystywanych zasobów, myślenia o biznesie w kategoriach relacyjnych, a przede wszystkim długofalowego planowania.
Spotkanie otworzył, wprowadzając w temat miasta przyszłości, Maciej Jagaciak, futurysta, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. W czasie pierwszego panelu dyskusyjnego dotyczącego budownictwa ekologicznego zastanowialiśmy się na czym właściwie polega budownictwo ekologiczne? Jakie metody wykorzystywane są w nowych budynkach, aby zaoszczędzić na ich późniejszej eksploatacji? Czy to się opłaca? W gronie zaproszonych ekspertów rozmawialiśmy również o aspekcie społecznym ekobudownictwa, o jego oddziaływaniu na środowisko oraz o płynących z takich rozwiązań oszczędności.
Druga rozmowa w ramach konferencji dotyczyła innowacyjnego miasta. Z każdym rokiem w miastach przybywa innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają wydajność energetyczną budynków oraz ich funkcjonalność. Dopełnieniem nowoczesnych technologii budowlanych powinien być zintegrowany system zarządzania budynkiem. Czym wyróżniają się projekty domów tanich, łatwych w utrzymaniu i nowoczesnych? Czy warto zdecydować się na „inteligentny dom”?
Konferencja skierowana była do przedstawicieli biznesu, szkół wyższych i instytucji publicznych, zainteresowanych innowacjami i rozwijaniem współpracy z Małopolską. Zaproszeni zostali także przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu i samorządów zajmujących się współpracą biznesową.