Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Międzynarodowe wyróżnienie dla członka SPCleantech

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że projekt architektoniczny członka SPCleantech, Horizone Studio, Textorial Park II w Łodzi został w ramach kampanii BREEAM Christmas 2018 umieszczony przez BRE Global wśród 10 najciekawszych projektów na świecie, które zostały poddane w 2018 roku certyfikacji ekologicznej BREEAM.

SPCleantech w ramach działalności platform: „Inteligentne budynki/BMS/ekologiczne materiały budowlane” oraz „Smart City/zrównoważony rozwój miast/e-mobility” promuje poprzez spotkania, warsztaty, seminaria, konferencje, misje gospodarcze odpowiedzialne zarządzanie przestrzenią miejską oraz najnowsze technologie stosowane w zielonym budownictwie zrównoważonym.

SPCleantech zorganizował m.in. w zeszłym roku konferencję „Zielone budownictwo – moda czy konieczność? Czy warto certyfikować budynki?” Kolejna konferencja na ten temat będzie miała miejsce w styczniu 2019 w Rzeszowie, a następnie w innych miastach Polski. 

Łódzki Textorial Park II jako jedyny polski projekt w międzynarodowym prestiżowym zestawieniu BREEAM Christmas 2018

Łódzki projekt Textorial Park II, który ma powstać przy ul. Tymienieckiego, został wybrany przez brytyjską organizację BRE jako jedna z najciekawszych inwestycji, promowanych w ramach BREEAM Christmas 2018. W ramach corocznej akcji BRE wyróżnia najciekawsze projekty na świecie, które otrzymały certyfikat BREEAM w danym roku i wyznaczają nowe standardy w zakresie budownictwa przyjaznego ludziom i środowisku.

Textorial Park II to zespół trzech budynków o funkcji biurowo-usługowej i łącznej powierzchni najmu ok. 26 tys. m kw., który powstanie na terenie słynnego Księżego Młyna w Łodzi. Inwestycja wiąże się z rewitalizacją dwóch historycznych budynków dawnych magazynów bawełny adaptowanych na funkcje handlowo-usługowe, uzupełnionych o nowoczesny obiekt biurowy. Historyczna tkanka, wpisana do rejestru zabytków, była nie tylko wyzwaniem projektowym, ale też utrudnieniem w osiągnięciu tak wysokiego poziomu certyfikacji ekologicznej (w chwili otrzymania certyfikatu Textorial Park II był najwyżej ocenionym kompleksem biurowym w Polsce w BREEAM NC 2016).

Rewitalizacja ponad 2-hektarowego terenu związana z planowaną inwestycją stanowić będzie ciekawą ofertę nie tylko dla pracowników nowych budynków, ale też dla mieszkańców okolic Księżego Młyna. Na parterze projektowanych obiektów znajdą się głównie lokale o charakterze handlowo-usługowym, planowana jest nawet filia miejskiej biblioteki, natomiast wokół budynków zaprojektowano atrakcyjną, wielofunkcyjną przestrzeń miejską z małą architekturą, zachęcającą mieszkańców do wspólnego spędzania czasu. Kompleksowy projekt uwzględnia również ideę zrównoważonego transportu, na terenie Textorial Park II powstanie m.in. stacja obsługi rowerów, a na parkingu znajdą się gniazda do ładowania samochodów elektrycznych i preferencyjne miejsca postojowe dla korzystających z car-sharingu.

Inwestorem jest St. Paul’s Developments Polska – brytyjski deweloper skupiający swoją działalność na wymagających projektach rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Za projekt odpowiada biuro architektoniczne Horizone Studio z Krakowa. Jednostką prowadzącą certyfikację było Sweco Consulting. Inwestycja jest ciekawym przykładem rozwijającego się w Polsce trendu na rynku deweloperskim rewitalizacji dawnych zakładów przemysłowych i nadawania im nowych funkcji. W  tym przypadku modernizowanym obiektom towarzyszyć będzie niebanalna nowa architektura. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2019 rok.