Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Członkowie SPCleantech na 4 Design Days w Katowicach

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Członkowie SPCleantech, firmy architektoniczne Horizone Studio z Krakowa oraz Bjerg Arkitekter Polska z Warszawy wzięli udział w dniach 24-27.01.2019 w panelach dyskusyjnych podczas kolejnej edycji 4 Design Days, święta architektury, designu i nieruchomości.

Przez cztery dni ikony światowego i polskiego designu, najwięksi architekci i projektanci, producenci i firmy usługowe oraz deweloperzy dyskutowali o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze i designie. 4 Design Days od pierwszej edycji organizowane są w sprawdzonej formule dwóch dni dla profesjonalistów oraz dwóch dni otwartych dla pasjonatów architektury i designu. W 2019 roku wydarzenie odbyło się równolegle w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach.

Przedstawiciele Horizone Studio, Dominik Darasz opowiedział o doświadczeniu firmy w projektowaniu i prezentacjach w technologii AR i VR, a Bartłomiej Kisielewski wziął udział w sesji DESIGN. WNĘTRZA PUBLICZNE. Edukacja na miarę czasów.

Katarzyna Wojda, dyrektor Bjerg Arkitekter Polska wzięła udział w sesji ARCHITEKTURA. PRZESTRZEŃ PUBLICZNA | Zrównoważone miasto przyszłości – podczas której omawiano tematy jak:
Łączenie nowoczesnej architektury i ekologicznych rozwiązań. Błędy, których nie można powielać. Przykłady, które trzeba naśladować.

Podczas 4 Design Days zastanawiano się nad:

Jeśli architektura zrównoważona jest miernikiem postępu cywilizacyjnego, a ekologia staje się nowym kultem wysokorozwiniętych społeczeństw, to gdzie jesteśmy u progu drugiej dekady XXI wieku? Skoro architektura tak istotnie oddziałuje na poziom zużycia energii, skalę zanieczyszczenia środowiska, a szczególnie emisje gazów cieplarnianych, to co trzeba poświęcić, by przełom się dokonał? W pełni ekologiczne miasto, przyjazna dzielnica, zeroenergetyczny budynek – czy te idee staną się masowe? Oblicza równowagi architektury – które modele inspirują do korzystania ze zrównoważonych rozwiązań w budynkach komercyjnych i publicznych oraz tworzą warunki do lepszego życia i pracy?

Konkurencyjność oparta na cenie – to już nie dla Polski. Rozwinięta gospodarka to gospodarka innowacyjna. Krzesło, lampa, telewizor, buty czy aplikacja – jak wykorzystać design do budowania konkurencyjności przedsiębiorstw? Jak zwrócić uwagę klienta oraz odnaleźć szybką i tanią drogę do tworzenia nowatorskich produktów? Biznes + design = sukces. Bruksela kibicuje i wspiera ten związek.