Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Wyróżnienie dla SPCleantech

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

W sobotę 10.10.2020 spotkaliśmy się w samym sercu Krakowa, by wspólnie tworzyć platformę łączącą świat nauki, biznesu i aktywizmu społecznego. Carbon Footprint Summit 2020 był pierwszym szczytem klimatycznym w tej części Europy! Było to wydarzenie hybrydowe, a więc zarówno on-line jak i off-line w Hali Kärcher Cracovia. Program na końcu wpisu.

Carbon Footprint Summit

Podczas wydarzenia prezes SPCleantech, Janusz Kahl przyjął w imieniu klastra nagrodę za promocję odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Wydarzenie łączyło w sobie międzynarodową konferencję w formule TED oraz przestrzeń partnerską Fair Job Fairs i ma formułę hybrydową – offline i online.

W jednym z paneli dyskusyjnych udział wziął prezes SPCleantech, Janusz Kahl. Podczas dyskusji poruszony był temat możliwości bezpośredniej implementacji modeli eko-innowacji z Danii czy Szwecji do Polski. Została także poruszana tematyka odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, technologii Cleantech oraz problematyka śladu węglowego.

Cleantech czyli czysta technologia – czym jest dokładnie?
Aby uporać się z zagrożeniem katastrofy klimatycznej oraz rozwiązać problem nadmiernego obciążenia środowiska naturalnego, musimy zredukować nasz ślad ekologiczny. Oznacza to między innymi ograniczenie zużycia zasobów i energii, zminimalizowanie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń. Na szczęście, odpowiednio rozwijana technologia może być naszym sprzymierzeńcem i pomóc nam w osiągnięciu tego celu.

Jakie są założenia ‘cleantech’?
Cleantech, czyli czysta technologia, to termin odnoszący się do technologii, usług i procesów, które zmniejszają negatywne oddziaływanie na środowisko. Nie posiada on ścisłej definicji i jest używany w stosunku do szerokiej gamy rozwiązań, często zamiennie z pojęciem ‘zielonej technologii’.

Cleantech można podzielić na kilka kategorii, takich jak produkcja i przechowywanie energii, energooszczędność, zielony transport, materiały zaawansowane, produkcja, rolnictwo, recykling etc. Poza redukowaniem śladu ekologicznego, rozwiązania te dążą zazwyczaj do zmniejszania kosztów i optymalizacji działania.

Czysta technologia w praktyce
Najbardziej oczywistymi i znanymi wszystkim przykładami ‘cleantechu’ może być energia odnawialna – zarówno sama technologia taka jak panele słoneczne oraz powiązane usługi, na przykład dystrybucja fotowoltaiki.

Startupy zajmujące się cleantech rozwijają także innowacyjne rozwiązania, które mogą uchodzić za futurystyczne. Są one ulepszeniem obecnie istniejących technologii bądź czymś zupełnie nowym.

Jeden z interesujących przykładów są panele słoneczne, które można nadrukować na przedmioty codziennego użytku, jak na przykład telefony komórkowe. Rozwijane są również elektrostatyczne zasłony okienne, które dzięki odpowiednio wmontowanemu materiałowi filtrują światło słoneczne, nie wpuszczając do środka ciepła. Rozwiązanie takie mogłoby znaleźć zastosowanie w regionach, gdzie domowa klimatyzacja nie jest powszechna, a które coraz częściej doświadczają wysokich temperatur w lecie. Niezależnie od lokalizacji, zasłony pomogą także obniżyć zużycie energii oraz związane z nim koszty. Innym rodzajem technologii są systemy optymalizacji oświetlenia dla budynków czy parkingów podziemnych, które dostosowują jasność do aktualnych potrzeb. Mogą się one przyczynić do oszczędności energii rzędu co najmniej 20, a nawet 70 procent.

Te trzy przykłady, związane głównie z energią, to zaledwie kropla w morzu rozwiązań kryjących się pod pojęciem ‘cleantech’. Pokazuje to jak szeroki jest to obszar oraz jak dużo pola do usprawnień jest w niemal każdym aspekcie wykorzystywanej przez nas technologii.

PROGRAM – fjf (1)