Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Wizyta w Sztokholmie oraz Västerås (S)

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

W dniach 18-21.09.2017 SPCleantech reprezenrowany przez prezesa, Janusza Kahla uczestniczył w konferencji zorganizowanej przez szwedzkie Ministerstwo Spraw Zasgranicznych w Sztokholmie i Västerås. W odwiedzinach uczestniczył także ambasador Szwecji w Polsce, Stefan Gullgren.

Celem odwiedzin było zapoznanie się z sytuacją ekonomiczną kraju oraz przedstawienie Szwecji jako jednego z najbardziej innowacyjnych krajów na świecie i nawiązanie kontaktów z różnymi organizacjami.

W pierwszym dniu wizyty studyjnej zorganizowano spotkanie w Stockholm Chaimber of Commerce, gdzie CEO Maria Rankka przedstawiła działalność oraz zaprosiła do współpracy. Po południu odbyłą się audiencja u króla Szwecji, Carl Gustav XVI oraz królowej Sylvia.

W drugim dniu odbyła sie wizyta w jednym z najbardziej innowacyjnych miast Szwecji, Västerås – 100 km na zachód od Sztokholmu. Marszałek regionu Västmanland, Minoo Akhtarzand przedstawiła region jako jeden z najbardziej innowacyjnych w Szwecji. Västerås Chaimber of Commerce przedstawiło swoją działalność. Następnie zapoznaliśmy sie z z działalnością Västmanlands Industrialization Council i odwiedzili Västerås Science Park, Expectrum, który specjalizuje sie w tematyce robotyzacji.

Kulminacją pobytu w Västerås były odwiedziny w ABB Corporate Research & Synerleap, gdzie Research Manager Leif Pettersson pokazał najnowsze rozwiązania w zakresie energetyki oraz Smart Grid.

W trzecim dniu odwiedzin odbyły sie spotkania w Swedish Institute/Svenska Instituttet. Dyrektorka institutu, Annika Rembe opowiedziała o działalności instytutu oraz zaprezentowano wizerunek Szwecji za granicą, narzędzia do promocji Szwecji oraz stronę internetową Sharing Sweden.

Podczas owocnej wizyty w regionie Sztokholmu, Janusz Kahl nawiązał wiele interesujących kontaktów, zwłaszcza z Västerås Science Park, Expectrum w zakresie robotyki oraz z ABB Corporate Research & Synerleap, który ma duże centrum badawczo-naukowe w Krakowie.