SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

6. warsztaty eksperckie w Brukseli

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

22 maja 2019, SPCleantech uczestniczy w 6. warsztacie ekspertów „Umiejętności w Inteligentnej Specjalizacji Przemysłowej i Transformacji Cyfrowej” w Brukseli. Projekt „Umiejętności na rzecz Inteligentnej Specjalizacji Przemysłowej i Transformacji Cyfrowej (SIS & DT) koncentruje swoje wysiłki na opracowywaniu konkretnych rozwiązań pogrupowanych według modułów w celu wsparcia grup interesariuszy na wszystkich szczeblach w implementacji „Strategii Umiejętności dla Przemysłu 2030”.

Podsumowujące warsztaty mają na celu przeprowadzenie końcowej pogłębionej dyskusji na temat strategii „Umiejętności dla Przemysłu 2030” i towarzyszących jej zaleceń dotyczących wdrażania strategii. Uczestnikom zostaną zaprezentowane opracowane kluczowe rozwiązania, a następnie będą mieli możliwość bezpośredniego podzielenia się swoimi opiniami. Kluczowi uczestnicy reprezentujący różne grupy interesariuszy na wszystkich poziomach: Ponadnarodowy, Krajowy, Regionalny, Miejski, Klastry i Przemysł zostali zaproszeni do wspólnego omówienia proponowanych zaleceń podzielonych na trzy główne tematy:

  • Sfinalizowania rozwiązania, które definiuje i kieruje wdrażaniem wizji – moduły Przywództwo i Zarządzanie, Strategia Umiejętności i Komunikacja
  • Sfinalizowanie zaleceń dotyczących finansowania ogromnego wysiłku UE w zakresie umiejętności – moduły Finansowanie i Zachęty
  • Ostateczne, ale nie mniej ważne, zdefiniowanie rozwiązań dla rozwoju konkurencyjnej puli talentów dla europejskiego przemysłu – mianowicie moduły Wykrywanie i Pielęgnowanie Talentów, Przyspieszony Program Nauczania na Światowym Poziomie, Infrastruktura Szkoleniowa Kierowana przez Przemysł oraz Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w całej UE oparte na Jakości.

W imieniu Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorczości, Rynku Wewnętrznego i MŚP) Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) rozpoczęła dwuletni projekt mający na celu opracowanie wspólnej wizji do 2030 i wspieranie działań w formie zestawu narzędzi zwiększającego możliwości rozwoju umiejętności zaawansowanych technologii dla inteligentnej specjalizacji przemysłowej i transformacji cyfrowej. Profesjonaliści posiadający umiejętności w zaawansowanych technologiach mają potencjał, by zaspokoić rosnące potrzeby wynikające z inteligentnej specjalizacji przemysłowej i transformacji cyfrowej oraz zaoferować solidne podstawy dla przyszłego pracownika.

Konkurencyjność przemysłu jest w dużym stopniu uzależniona od kompetencji i kreatywności jego pracowników. W przemyśle powszechnie uznaje się, że potencjalne niedobory i luki w rozwoju umiejętności w połączeniu z niedopasowaniem podaży pracy i popytu bezpośrednio szkodzą tworzeniu miejsc pracy. Czwarta Rewolucja Przemysłowa przynosi poważne zakłócenia skali, w której obecnie prowadzone są działania podnoszące kwalifikacje i przekwalifikowania, a zatem prawdopodobnie zwiększy te potencjalne luki. Ponadto prawdopodobne jest, że zaawansowane gospodarki charakteryzujące się dużymi rynkami konsumenckimi, takimi jak Unia Europejska (UE), staną w obliczu największych niedopasowań umiejętności.

WS6_SIS_DT_Background Document