Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

6. warsztaty eksperckie w Brukseli

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

22 maja 2019, SPCleantech uczestniczy w 6. warsztacie ekspertów „Umiejętności w Inteligentnej Specjalizacji Przemysłowej i Transformacji Cyfrowej” w Brukseli. Projekt „Umiejętności na rzecz Inteligentnej Specjalizacji Przemysłowej i Transformacji Cyfrowej (SIS & DT) koncentruje swoje wysiłki na opracowywaniu konkretnych rozwiązań pogrupowanych według modułów w celu wsparcia grup interesariuszy na wszystkich szczeblach w implementacji „Strategii Umiejętności dla Przemysłu 2030”.

Podsumowujące warsztaty mają na celu przeprowadzenie końcowej pogłębionej dyskusji na temat strategii „Umiejętności dla Przemysłu 2030” i towarzyszących jej zaleceń dotyczących wdrażania strategii. Uczestnikom zostaną zaprezentowane opracowane kluczowe rozwiązania, a następnie będą mieli możliwość bezpośredniego podzielenia się swoimi opiniami. Kluczowi uczestnicy reprezentujący różne grupy interesariuszy na wszystkich poziomach: Ponadnarodowy, Krajowy, Regionalny, Miejski, Klastry i Przemysł zostali zaproszeni do wspólnego omówienia proponowanych zaleceń podzielonych na trzy główne tematy:

  • Sfinalizowania rozwiązania, które definiuje i kieruje wdrażaniem wizji – moduły Przywództwo i Zarządzanie, Strategia Umiejętności i Komunikacja
  • Sfinalizowanie zaleceń dotyczących finansowania ogromnego wysiłku UE w zakresie umiejętności – moduły Finansowanie i Zachęty
  • Ostateczne, ale nie mniej ważne, zdefiniowanie rozwiązań dla rozwoju konkurencyjnej puli talentów dla europejskiego przemysłu – mianowicie moduły Wykrywanie i Pielęgnowanie Talentów, Przyspieszony Program Nauczania na Światowym Poziomie, Infrastruktura Szkoleniowa Kierowana przez Przemysł oraz Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w całej UE oparte na Jakości.

W imieniu Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorczości, Rynku Wewnętrznego i MŚP) Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) rozpoczęła dwuletni projekt mający na celu opracowanie wspólnej wizji do 2030 i wspieranie działań w formie zestawu narzędzi zwiększającego możliwości rozwoju umiejętności zaawansowanych technologii dla inteligentnej specjalizacji przemysłowej i transformacji cyfrowej. Profesjonaliści posiadający umiejętności w zaawansowanych technologiach mają potencjał, by zaspokoić rosnące potrzeby wynikające z inteligentnej specjalizacji przemysłowej i transformacji cyfrowej oraz zaoferować solidne podstawy dla przyszłego pracownika.

Konkurencyjność przemysłu jest w dużym stopniu uzależniona od kompetencji i kreatywności jego pracowników. W przemyśle powszechnie uznaje się, że potencjalne niedobory i luki w rozwoju umiejętności w połączeniu z niedopasowaniem podaży pracy i popytu bezpośrednio szkodzą tworzeniu miejsc pracy. Czwarta Rewolucja Przemysłowa przynosi poważne zakłócenia skali, w której obecnie prowadzone są działania podnoszące kwalifikacje i przekwalifikowania, a zatem prawdopodobnie zwiększy te potencjalne luki. Ponadto prawdopodobne jest, że zaawansowane gospodarki charakteryzujące się dużymi rynkami konsumenckimi, takimi jak Unia Europejska (UE), staną w obliczu największych niedopasowań umiejętności.

WS6_SIS_DT_Background Document