SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Zielone dachy i żyjące ściany

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Zielone dachy i żyjące ściany są modelem i inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu. Każdy nowy budynek we Francji – biurowiec, hotel czy magazyn – będzie musiał mieć na dachu zieleń lub ogniwa słoneczne. To za sprawą ustawy przyjętej we Francji w marcu 2015, która nakazuje zagospodarowanie dachów w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska naturalnego. Trend ten jest widoczny na całym świecie. Klaster SPCleantech wspiera i angażuje się w działania członków klastra mających na celu lobbowanie tego typy myślenia, działań i implementacji projektów w miastach, gminach oraz na osiedlach mieszkaniowych. Więcej na temat zielonych dachów i żyjących ścian na spcleantech.pl/smart-cityzrownowazony-rozwoj-miast/zielone-dachy-i-zyjace-sciany/

Jeżeli jesteś zainteresowany problematyką zielonych dachów i żyjących ścian lub chcesz przeprowadzić projekt czy inwestycję z tym związaną, skontaktuj się z nami. SPCleantech oraz nasi partnerzy posiadają wiedzę na ten temat. Wspólnie możemy także aplikować o środki unijne na tego typu projekty. 

 

Zielone dachy i żyjące ściany

 |  Kategoria:

Zielone dachy i żyjące ściany są modelem i inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu. Każdy nowy budynek we Francji – biurowiec, hotel czy magazyn – będzie musiał mieć na dachu zieleń lub ogniwa słoneczne. To za sprawą ustawy przyjętej we Francji w marcu 2015, która nakazuje zagospodarowanie dachów w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska naturalnego. Trend ten jest widoczny na całym świecie. Klaster SPCleantech wspiera i angażuje się w działania członków klastra mających na celu lobbowanie tego typy myślenia, działań i implementacji projektów w miastach, gminach oraz na osiedlach mieszkaniowych.

Jeden z członków założycieli SPCleantech, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Enerie Cité” (www.pnec.org.pl) zajmuje się problematyką zielonych dachów i żyjących ścian od lat. W ramach projektu współfinansowanego ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zorganizowano seminaria, konferencje, wyprodukowano filmy, materiały dydaktyczne promujące działania idące w tym kierunku.

Projekt nawiązuje do trendów modernistycznej architektury XXw, zapoczątkowanych przez urodzonego w Szwajcarii, światowej sławy architekta, Le Corbusier’a, czyli koncepcji „ogrodów na dachach”, jako kompensacji przestrzeni zielonej zajętej przez budynek. Rozwiązania dotyczące stosowania zielonych dachów znane były już w starożytności, a narody Północy przed setkami lat przy pomocy dachów wykonanych z darni chroniły swoje domostwa przed surowym klimatem.

Ostatnimi czasy dużą popularnością wśród niekonwencjonalnych upraw miejskich cieszą się pionowe ogrody, które powstają poprzez wprowadzanie na elewacje budynków nie tylko pnączy, ale także bylin, krzewów, a nawet małych drzew w zaprojektowanych uskokach (specjalnych wgłębieniach) elewacji. Zielony dach to specjalne pokrycie dachowe, składające się z wielu warstw na którym dozwolone jest sadzenie roślin. Inwestycje ta wiążą się z dodatkowymi kosztami, ale także licznym korzyściami.

  • zielone dachy redukują znacznie spływ wód deszczowych, a odpływ ulega znacznemu spowolnieniu,
  • ekstremalne różnice temperatur oraz niszczące promieniowanie ultrafioletowe działające na powierzchnie dachów zostają ograniczone, a dzięki temu elementy konstrukcji dachu oraz warstwy techniczne wymagają mniej remontów i napraw,
  • zieleń na dachu jest dobrym izolatorem termicznym :schładza latem, ociepla zimą, co pozwala zredukować koszty ogrzewania oraz wydatków na klimatyzację w upalne dni,
  • wraz z roślinnością na ulicach i w parkach oczyszczają powietrze, produkują tlen i schładzają miasto podczas upałów, zapobiegając tworzeniu się miejskich „wysp ciepła”,
  • roślinność ta minimalizuje hałas
  • zielone dachy i ściany stanowią powierzchnie biologicznie czynne, stanowią element tzw. ekokompensacji
  • pozwalają także na lepsze wykorzystanie kosztownych terenów miejskich jako terenów zielonych czy ogrodów, co w konsekwencji ma pozytywny wpływ na atrakcyjność inwestycji i jej opłacalność.

Celem projektu jest poszerzenie wiedzy polskich samorządów na temat wpływu zielonych dachów i ścian na poprawę efektywności energetycznej budynków, poprawę retencji wód opadowych i wzbogacenie bioróżnorodności terenów miejskich, jak również promocja najlepszych europejskich i polskich praktyk w zakresie wdrażania technologii zielonych dachów i żyjących ścian.

Jeżeli jesteś zainteresowany problematyką zielonych dachów i żyjących ścian lub chcesz przeprowadzić projekt czy inwestycję z tym związaną, skontaktuj się z nami. SPCleantech oraz nasi partnerzy posiadają wiedzę na ten temat. Wspólnie możemy także aplikować o środki unijne na tego typu projekty.