SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Wizyta z Merinova (Fi)

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

W dniu 24.05.2018 Johan Wasberg, dyrektor ds. rozwoju z naszego klastra partnerskiego Merinova z Vaasa w Finlandii odwiedził SPCleantech. Podczas spotkania w Krakowie omówiono i uzgodniono dalszą współpracę i udział we wspólnych projektach w Regionie Morza Bałtyckiego Innovation Express i innych.

Merinova, która jest wiodącym klastrem technologii energetycznych w regionie skandynawskim i silnikiem fińskiego eksportu, składa się z 140 firm z branży, z których wiele jest liderami na rynku światowym w swojej niszy. W sumie 11 000 osób jest zatrudnionych przez firmy, których łączny obrót wynosi 4,4 miliarda euro. 80 procent sprzedaży pochodzi z eksportu, a eksport jest tak znaczący, ponieważ stanowi 30 procent całkowitego eksportu Finlandii w zakresie technologii energetycznych.

Klaster gromadzi najlepszych ekspertów z różnych agencji i branż przy tym samym stole i prowadzi projekty współpracy, które często kreują nowe i rewolucyjne rozwiązania. Może to być nowy biznes w sektorze energetycznym lub innowacje technologiczne na poziomie globalnym. Poprawia również procesy biznesowe i produktywność oraz eliminuje wąskie gardła i inne problemy, które mogą występować w procesach, oraz opracowuje dla nich odpowiednie rozwiązania. Współpracując z firmami partnerskimi, może również tworzyć systemy spełniające normy środowiskowe i jakościowe.

Merinova jest również znana z rozległych inwestycji w badania i rozwój, które potroiły się w ostatnich latach. Tymczasem personel, który pracuje nad badaniami i rozwojem, podwoił się.

Z inicjatywy Merinovy ​​w 2001 roku rozpoczęła działalność firma EnergyVaasa. Siłą napędową byli przede wszystkim członkowie zarządu Merinova Heikki Miilumäki (Wärtsilä), Juhani Pylkkänen (ABB) i Jorma Pitkämäki (miasto Vaasa).

Celem EnergyVaasa było nawiązanie kontaktu z takimi organami decyzyjnymi w Vaasa, które wówczas nie były właścicielami Merinovy. Kiedy powstała EnergyVaasa, były to zwłaszcza firmy należące do grupy. Założeniem grupy było wymyślenie nowych pomysłów na program OSKE i stworzenie różnego rodzaju instalacji demonstracyjnych w zakresie energii w Vaasa.

Wśród tych projektów jest mała instalacja demonstracjyjna energii wiatru na rondzie w Farmarevägen i Ladugårdsvägen, kilka małych turbin wiatrowych na Uniwersytecie w Vaasie i samochód elektryczny na Technobothnia.