Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Szwedzko – polskie Forum Innowacji

 |  Kategoria: Wydarzenia

SPCleantech wziął 11.06.2015 udział w Szwedzko – polskim Forum Innowacji zorganizowanym w Warszawie przez Ambasadę Królestwa Szwecji, Business Sweden  oraz Ministerstwo Gospodarki.

Szwecja i Polska posiadają długie i bogate doświadczenia współpracy gospodarczej, a duże firmy szwedzkie obecne są na polskim rynku od ponad 100 lat. Zarówno Szwecji, jak i Polsce niezwykle bliskie jest pojęcie innowacji – począwszy od dokonań Alfreda Nobla, Mikołaja Kopernika czy Marii Skłodowskiej-Curie, na nowatorskich osiągnięciach technologicznych z obydwu krajów kończąc.

Wywodzące się ze Szwecji Skype czy Spotify to doskonałe przykłady nowinek technicznych, które odmieniły codzienne życie milionów konsumentów na całym świecie. Także duże szwedzkie firmy, jak Volvo czy SAAB, od lat promują innowacje poprzez swoje produkty. Polska natomiast stopniowo staje się start-upowym zagłębiem regionu, a rodzimi przedsiębiorcy coraz częściej doceniają korzyści płynące z działalności badawczo-rozwojowej. Firmy takie jak Comarch czy Vigo System to dziś wizytówki polskiej gospodarki, między innymi dzięki inwestycjom w nowatorskie, technologicznie zaawansowane rozwiązania.

Celem Szwedzko-Polskiego Forum Innowacji jest stworzenie platformy do dyskusji na temat warunków niezbędnych do osiągnięcia innowacyjnego i zrównoważonego rozwoju w sferach publicznej oraz prywatnej, opartego o najlepsze polskie i szwedzkie rozwiązania.

Podczas wydarzenia podpisany został list intencyjny w zakresie rozszerzenia szwedzko-polskiej współpracy o obszar innowacji, którego sygnatariuszami jest Wicepremier i Minister Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, Janusz Piechociński oraz Minister Przedsiębiorczości i Innowacji Szwecji, Mikael Damberg.