Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Produkcja bioetanolu

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Członek South Poland Cleantech Cluster, firma ASPEN z Jarocina planuje wybudowanie zakładu produkującego spirytus odwodniony tzw. bioetanol oraz spirytus rektyfikowany. Na lokalizację wybrano miejscowość Witaszyce koło Jarocina.

SPCleantech zaangażował się w proces wyszukiwania partnerów do realizacji projektu oraz ewentualne dodatkowe źródła finansowania projektu planowanego przez członka klastra firmę Aspen. Wiecej o projekcie pod spcleantech.pl/smart-gridzielona-energia/1537-2/

Inwestor zakupił tutaj działkę o powierzchni 49.200 m2, sąsiadującą z Cukrownią i Rafinerią „Witaszyce” Spółką Akcyjną. Wybór miejsca lokalizacji zakładu podyktowany był kilkoma aspektami:

Zakład produkcji alkoholi będzie posiadać zdolność do produkcji alkoholu 125.000.000 litrów na rok przeliczonego na alkohol 100%. Produkcja będzie prowadzona 340-350 dni w roku, co odpowiada produkcji 3676 hl/24h alkoholu w przeliczeniu na 100%.

Firma Aspen zakupiła licencje firmy R. Katzen Associates International Inc., w technologii której będzie prowadzona produkcja spirytusu. Należy podkreślić, że Katzen Inc., na podstawie Gwarancji Wydajności będącej załącznikiem A do Umowy Licencyjnej zawartej pomiędzy Aspen a Katzen Inc. gwarantuje zdolność produkcyjną Zakładu Aspen:

125.000.000 litrów/rocznie alkoholu bezwodnego,
w tym  20.000.000 litrów/rocznie alkoholu rektyfikowanego

W pierwszej kolejności zakład będzie produkował surowy alkohol o stężeniu 92% co stanowi 3676 hl/24h alkoholu przeliczonego na 100 procentowy, z którego zostaną wytworzone:

  • alkohol odwodniony w ilości 105.000.000 litrów rocznie,
  • alkohol rektyfikowany w ilości 20.000.000 litrów rocznie.

Technologia Katzena, według której będzie prowadzona produkcja spirytusu, przewiduje wytwarzanie spirytusu z kukurydzy oraz żyta.