Inteligentne Strategie V4

South Poland Cleantech Cluster uczestniczy w nowo rozpoczętym projekcie wyszehradzkim wraz z partnerami – Czech Smart City Cluster, Slovak Smart City Cluster oraz Digitalis Jolet non-profit z Węgier. Projekt „Inteligentne Strategie V4” otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego.

Celem projektu jest połączenie odpowiednich partnerów w danym obszarze strategii SMART oraz przygotowanie procedur klasyfikacji strategii SMART w krajach V4 w jeden kompleksowy portal bazy danych. Projekt oferuje partnerom V4 współpracę międzynarodową w zakresie ujednolicania strategii SMART z zasadami GreenDeal/SDG. Wizją jest wzmocnienie jedności i skuteczności we wdrażaniu strategii SMART we wszystkich krajach V4.
Więcej na temat projektu 

South Poland Cleantech Cluster

jest inicjatorem projektu krk UrbanHub.pl - hubu zrównoważonej urbanizacji w Środkowo- Wschodniej Europie
krk UrbanHub jest partnerem w konsorcjum miast europejskich urbanhub europe składającego się z BLOXHUB w Kopenhadze, KIRAHub w Helsinkach, Munich Urban Colab, FACTORY Hammerbrooklyn Hamburg, FAKTORY Berlin, Urban Resilience Hub Barcelona
 krk UrbanHub to krajowe i międzynarodowe miejsce spotkań, które angażuje ludzi w architekturę, design i zrównoważony rozwój miast. Odbywa się to poprzez wystawy, debaty, wydarzenia, rozwój biznesu i nowe partnerstwa.
krk UrbanHub to ekosystem do tworzenia miast przyszłości, a zarazem przestrzeń do dzielenia się pomysłami, umiejętnościami i strategią projektowania budynków i rozwoju miast w oparciu o podejście skoncentrowane na ludziach i wysokich standardach zrównoważonego rozwoju oraz społeczność oparta na członkostwie, łącząca rozwój miast, architekturę, design, projektowanie, budowę, gospodarkę w obiegu zamkniętym i cyfryzację.
zobacz więcej

South Poland Cleantech Cluster

SPCleantech jest współzałożycielem European Alliance for Cross-Industrial Circular Economy Investments (ICEI Alliance) składającego się z europejskich klastrów i uniwersytetów. W latach 2020-2021 odbyły się spotkania przygotowujące powołanie Europejskiego Sojuszu na rzecz Międzyprzemysłowych Inwestycji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, których gospodarzem było Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Digipolis, Kemi, Finlandia.

ICEI Alliance ma ambicje, aby uczynić Europę globalną platformą przemysłowej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przyspieszyć wdrażanie światowej klasy rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle. Działa jako szereg kierowanych przez biznes projektów inwestycyjnych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Członkowie sojuszu wspierają firmy w strukturyzacji ich projektów inwestycyjnych, a także w dostępie do źródeł finansowania.
Więcej na temat ICEI Allience

Odwiedziny u producenta biogazu

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

01.10.2019 SPCleantech odwiedził największego producenta biogazu w Europie, duńską firmę Nature Energy z Odense w Danii. W spotkanie wzięli udział dyrektor techniczny, Hans Henrik Dahl Andersen, chef produkcji, Jonas C. Svendsen oraz Martin, przedstawiciel SPCleantech w Danii. Celem spotkania było nawiązanie współpracy w zakresie produkcji biogazu, co staje się coraz bardziej aktualne w Polsce, zwłaszcza po przyjęciu nowej ustawy o OZE. Nature Energy jest zainteresowana produkcją biogazu w Polsce poprzez inwestycje w duże biogazownie w całym kraju. Po spotkaniu odwiedziliśmy nowoczesną biogazownię pod Odense.

Nature Energy jest jednym z pionierów biogazu. Firma traktuje produkcję biogazu jako zobowiązanie do uczestniczenia w ekologicznej konwersji Danii i uważa biogaz za trzeci element transformacji na równi z energią słoneczną i wiatrową. Nature Energy jest wiodącym producentem biogazu w kraju z 15 zakładami, które każdego roku przetwarzają ponad 1 000 000 ton odpadów itp. na biogaz – lub wystarczająco dużo, aby ogrzać ponad 30 000 gospodarstw domowych energią neutralną pod względem emisji CO2.

Firma dostarczamy również biogaz do samochodów z wielu stacji benzynowych i będzie nadal rozwijać produkcję biogazu we współpracy z  partnerami w zakresie zrównoważonego gospodarowania odpadami domowymi, rolnymi i przemysłowymi.

Wraz z zieloną transformacją Dania jest na dobrej drodze do przejścia z „czarnej” gospodarki opartej na paliwach kopalnych (węgiel, gaz i ropa naftowa) na „zieloną” gospodarkę z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna, wiatr, woda i recykling. Jako ważny wkład w zieloną transformację Nature Energy jest wiodącym duńskim producentem biogazu produkowanego z materiałów organicznych pochodzących z rolnictwa oraz odpadów pochodzących z przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a zatem neutralnych pod względem emisji CO2.

Nature Energy produkuje zielony gaz, biogaz, wykorzystując obornik, odpady żywnościowe i inne produkty komunalne. Ogranicza to emisję gazów szkodliwych dla klimatu z rolnictwa. Jednocześnie zielony gaz wypiera kopalny gaz ziemny, ponieważ rosnąca ilość zielonego gazu oznacza, że mniej kopalnego gazu ziemnego należy wydobywać na Morzu Północnym.