Odwiedziny u producenta biogazu
01.10.2019 SPCleantech odwiedził największego producenta biogazu w Europie, duńską firmę Nature Energy z Odense w Danii. W spotkanie wzięli udział dyrektor techniczny, Hans Henrik Dahl Andersen, chef produkcji, Jonas C. Svendsen oraz Martin, przedstawiciel SPCleantech w Danii. Celem spotkania było nawiązanie współpracy w zakresie produkcji biogazu, co staje się coraz bardziej aktualne w Polsce, zwłaszcza po przyjęciu nowej ustawy o OZE. Nature Energy jest zainteresowana produkcją biogazu w Polsce poprzez inwestycje w duże biogazownie w całym kraju. Po spotkaniu odwiedziliśmy nowoczesną biogazownię pod Odense.
Nature Energy jest jednym z pionierów biogazu. Firma traktuje produkcję biogazu jako zobowiązanie do uczestniczenia w ekologicznej konwersji Danii i uważa biogaz za trzeci element transformacji na równi z energią słoneczną i wiatrową. Nature Energy jest wiodącym producentem biogazu w kraju z 15 zakładami, które każdego roku przetwarzają ponad 1 000 000 ton odpadów itp. na biogaz – lub wystarczająco dużo, aby ogrzać ponad 30 000 gospodarstw domowych energią neutralną pod względem emisji CO2.
Firma dostarczamy również biogaz do samochodów z wielu stacji benzynowych i będzie nadal rozwijać produkcję biogazu we współpracy z partnerami w zakresie zrównoważonego gospodarowania odpadami domowymi, rolnymi i przemysłowymi.
Wraz z zieloną transformacją Dania jest na dobrej drodze do przejścia z „czarnej” gospodarki opartej na paliwach kopalnych (węgiel, gaz i ropa naftowa) na „zieloną” gospodarkę z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna, wiatr, woda i recykling. Jako ważny wkład w zieloną transformację Nature Energy jest wiodącym duńskim producentem biogazu produkowanego z materiałów organicznych pochodzących z rolnictwa oraz odpadów pochodzących z przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a zatem neutralnych pod względem emisji CO2.
Nature Energy produkuje zielony gaz, biogaz, wykorzystując obornik, odpady żywnościowe i inne produkty komunalne. Ogranicza to emisję gazów szkodliwych dla klimatu z rolnictwa. Jednocześnie zielony gaz wypiera kopalny gaz ziemny, ponieważ rosnąca ilość zielonego gazu oznacza, że mniej kopalnego gazu ziemnego należy wydobywać na Morzu Północnym.