SPCleantech to sieć współpracujących ze sobą podmiotów związanych z branżą cleantech które łączą swoje zasoby, wiedzę i umiejętności w celu osiągnięcia wspólnych celów.
Głównym celem SPCleantech jest stworzenie  dynamicznego ekosystemu, który zachęca do wymiany wiedzy, promuje innowacje oraz napędza wzrost gospodarczy i konkurencyjność swoich członków.
Oto niektóre z głównych korzyści płynących z członkostwa w innowacyjnym klastrze SPCleantech:

  • Współpraca i networking
  • Dostęp do zasobów 
  • Wymiana wiedzy i szkoleń
  • Innowacje i badania 
  • Wspólne promocje i marketing 
  • Wsparcie instytucjonalne 
  • Rozwiązanie wspólnych problemów

Razem możemy więcej - dołącz do nas

SPCleantech wspiera działania podejmowane w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie bardziej zrównoważonego i ekologicznego podejścia do działalności gospodarczej oraz dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w celu optymalizacji procesów biznesowych, zwiększenia efektywności i poprawy konkurencyjności.

Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa

Nowa plarforma współpracy w SPCleantech – Przemysł 4.0

 |  Kategoria: Aktualności SPCleantech

Odwiedziny 20.09.2017 w Sztokholmie, a zwłaszcza w Västerås Science Park, Expectrum, klastrze robotów, Robotdalen oraz głównej siedzibie koncernu ABB w Västerås, a także kontakty nawiązane podczas tych wizyt zainsporowały SPCleantech do stworzenia nowej platformy współpracy Przemysł 4.0. Platforma ta przyczyni się do promowania pojęcia Przemysł 4.0 wśród członków klastra oraz wspierania ich w procesie wprowadzania nowych technologii. 

Od jakiegoś czasu wkraczamy w Przemysł 4.0, w którym komputery i automatyka zaczynają współpracować w zupełnie nowy sposób, gdzie roboty połączone są zdalnie z komputerowymi systemami wyposażonymi w algorytmy uczenia maszyn, które mogą uczyć się i kontrolować roboty przy bardzo małym zaangażowaniu ludzkich operatorów.

Przemysł 4.0 wprowadza tzw. „Inteligentną fabrykę – smart factory”, w której systemy cyberfizyczne monitorują procesy fizyczne fabryki i podejmują zdecentralizowane decyzje. Fizyczne systemy stają się Internetem Rzeczy (Internet of Things), komunikującym się i współpracującym zarówno między sobą, jak i z ludźmi w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.

Klaster Robotdalen, wspiera innowatorów, przedsiębiorców, badaczy i przedsiębiorstwa w opracowywaniu i komercjalizacji swoich innowacji robota. Oferuje kompetencje w zakresie rozwoju produktu, analizy technicznej, symulacji, rozwoju biznesu i rozwoju rynku. Partnerzy i sieć współpracy dają dostęp do np. finansowania, twórców prototypów, wczesnych klientów i inkubatorów. W ramach Robotdalen (Dolina Robotów) współpraca odbywa się pomiędzy przemysłem, środowiskiem akademickim a operatorami publicznymi w okręgach Södermanland, Västmanland i Örebro.  Współpraca ta ma na celu umocnienie regionu jako światowego lidera w procesie produkcji, badań i rozwoju robotyki.

W Robotdalen nawiązaliśmy osobisty kontakt z Adamem Hagman, inżynierem polskiego pochodzenia odpowiedzialnym w klastrze za roboty przemysłowe oraz roboty działające w służbie zdrowia i szpitalnictwie.

ABB z główną siedzibą w Västerås (S) jest pionierem technologii, który współdecyduje o przyszłości digitalizacji przemysłowej. Od ponad czterdziestu lat koncern jest na czele innowatorów wprowadzających cyfrowo połączone i zintegrowane urządzenia i systemy przemysłowe. Corocznie zwiększa efektywność, bezpieczeństwo i wydajność w przemyśle, transporcie i infrastrukturze na całym świecie. Firma ABB działa od ponad 130 lat i jest obecna w w ponad 100 krajach i zatrudnia około 136 000 osób.

Firma ABB inwestuje w elektromobilność od przełomu wieków. Od 2010 roku grupa oferuje szybkie rozwiązania ładowania samochodów elektrycznych. Na całym świecie zainstalowano ponad 5000 sieciowych systemów dla samochodów osobowych i dostawczych.

ABB jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych i oprogramowania robota, sprzętu i kompletnych rozwiązań aplikacyjnych. Koncern jest obecny w 53 krajach i zainstalował ponad 300 000 robotów, wspieranych przez najszerszą sieć usług oferowanych w branży.

ABB with headquarter in Västerås (S), is a technology pioneer who co-decides on the future of industrial digitization. For over forty years, the group has led innovators introducing digitally integrated and integrated industrial devices and systems. Every year it increases efficiency, safety and productivity in industry, transportation and infrastructure around the world. ABB has been operating for more than 130 years and is present in more than 100 countries and employs approximately 136,000 people.

ABB has been investing in electromobility since the turn of the century. Since 2010, the group offers fast charging solutions for electric cars. Worldwide, more than 5,000 networked passenger and delivery systems have been installed.

ABB is a leading provider of industrial robots and robotics software, hardware and complete application solutions. The company is present in 53 countries and has installed over 300,000 robots, supported by the widest range of services offered in the industry.