Korzyści z przynależności do SPCleantech
Podstawową wartością i celem przynależności do SPCleantech jest możliwość czerpania z tego faktu korzyści, które przekładają się na większą innowacyjność, czyli na większą zdolność rozwoju – w wymiarze organizacyjnym i osobistym. Korzyści te wynikają z aktywnego uczestnictwa w ekosystemie innowacji, a co za tym idzie, z dostępu do sieci współpracy i do zasobów ułatwiających budowanie przewagi konkurencyjnej. Co do zasady, Klaster jest taką platformą współpracy, której wartość zależy od aktywności Partnerów, czyli z Klastra korzysta ten, kto umie i ma po temu możliwości.
W tym celu SPCleantech wdrożył Program Partnerstwa SPCleantech czyli działania na korzyść członków i partnerów klastra poprzez budowanie partnerstw i tworzenie SIG – Grup specjalnego zainteresowania (Special Interest Groups). Celem strategii jest integracja działań członków klastra, którzy są zainteresowani wspólnym wysiłkiem polegającym na identyfikacji kluczowych wyzwań, wymiany wiedzy i rozwijania strategicznych partnerstw z innymi członkami klastra lub innymi interesariuszami w celu zwiększenia swojej innowacyjności czy przeprowadzenia transformacji cyfrowej.
Poprzez Program Partnerstwa SPCleantech łączymy ludzi, dzielimy się wiedzą i skalujemy biznesy.
1. Opisujemy i definiujemy wyzwanie (challenge)
Wspólnie z właścicielem wyzwania (challenge owner) definiujemy i kwalifikujemy wyzwanie istotne dla firmy lub organizacji
2. Budujemy team
Rekrutujemy multidyscyplinarny zespół z naszego ekosystemu (członkowie SPCleantech) oraz wśród partnerów i badaczy, aby sprostać wyzwaniu
3. Wymyślamy i współtworzymy rozwiązania
Wybieramy metodę, planujemy, zapraszamy i organizujemy spotkania (warsztaty), aby stworzyć konkretne koncepcje i rozwiązania (project development proces)
4. Podsumowujemy proces
Przygotowujemy raport podsumowujący ustalenia i rekomendacje
5. Oceniamy wyniki i wdrażamy
Oceniamy, śledzimy, dzielimy się wynikami i wdrażamy produkty, usługi i technologie lub aplikujemy o środki na dalsze prace rozwojowe i wdrożeniowe
Każda inicjatywa w ramach Programu Partnerstwa SPCleantech powinna zakończyć się wdrożeniem wyników prac zespołów (teamów) stworzonych w celu rozwiązania zaproponowanego wyzwania w firmie lub organizacji lub aplikacją o środki krajowe (NCBR, PARP, RPO) lub unijne (Horizon Europe) w celu wdrożenia opracowanych rozwiązań.
Jeżeli masz wyzwanie (challange) lub pomysł na nowy innowacyjny produkt, usługę lub model biznesowy skontaktuj się z j.kahl@spcleantech.com. Na pewno wspólnie znajdziemy rozwiązanie z korzyścią dla nas wszystkich.
W chwili obecnej mamy w SPCleantech 12 SIG oraz 8 aplikacji do NCBR o dalsze finansowanie projektów.