Konferencja „Rynek pracy przyszłości – ewolucja czy rewolucja?”
Dnia 18.09.2024 SPCleantech zorganizował wraz z Grodzkim Urzędem Pracy w Krakowie konferencję o transformacji gospodarczej w perspektywie zmian na rynku pracy zatytułowana „Rynek pracy przyszłości – ewolucja czy rewolucja?”. Konferencja miała miejsce w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22, Zabłocie 22 w Krakowie.
Jak będzie wyglądał rynek pracy za kilka, kilkanaście lat? Jakie kompetencje będą pożądane przez pracodawców? Które zawody znikną, które zostaną zautomatyzowane lub zrobotyzowane, a które w najbliższej przyszłości nie czekają rewolucyjne zmiany? Na te i podobne pytania próbowali odpowiedzieć w swoich wystąpieniach uczestnicy konferencji. Wystąpieni prezesa SPCleantech, Janusz Kahhl było zatytułowane „Wpływ nowej dyrektywy EPBD (budynkowej) na zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej”. Na zakończenie konferencji odbył się panel z udziałem prelegentów. Wiele pytań, które padły z widowni i dyskusja na ich temat pokazały ogromne zainteresowanie poruszonymi tematami oraz ich kompleksowość.
Program Konferencji
- „Kompetencje a rynek pracy przyszłości – czy roboty zastąpią człowieka?” – Jacek Kwiatkowski z Fundacji Małopolska Izba Samorządowa podjął próbę odpowiedzi na pytanie, jak zmieniający się rynek pracy wpłynie na przyszłe ścieżki kariery. Wystąpienie było odwołaniem do idei uczenia się przez całe życie jako kluczowego elementu adaptacji do nowych realiów.
- „Innowacyjne technologie rewolucjonizujące współczesne branże” – Antoni Życzkowski z firmy Astor przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie automatyki, robotyki i intralogistyki. Skupił się na roli adaptacji pracowników i niezbędnych umiejętnościach, które pozwolą na skuteczne funkcjonowanie w zmieniającym się środowisku pracy.
- „Wpływ nowej dyrektywy EPBD (budynkowej) na zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej” – Janusz Kahl, Prezes South Poland Cleantech Cluster non-profit, duński, fiński i islandzki konsul honorowy w Krakowie, podjął próbę analizy wyzwań związanych z wdrażaniem w Polsce Krajowego Planu Renowacji Budynków. Omówił zapotrzebowanie na nowe miejsca pracy i kompetencje, które będą kluczowe w realizacji planów związanych z Europejskim Zielonym Ładem.
- „Sztuczna inteligencja a przyszłość rynku pracy: wyzwania, szanse i nowe horyzonty” – Kamil Mielnik z Learning Solutions omówił rosnącą rolę sztucznej inteligencji na rynku pracy. Prelegent przedstawił, w jaki sposób AI może stać się narzędziem wsparcia, a nie zagrożeniem, oraz jak pracodawcy i pracownicy mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.
Rynek pracy w ciągu najbliższych lat będzie ulegał znacznej transformacji. Wraz z rozwojem gospodarki i nowych technologii nastąpi zmiana dostępnych miejsc pracy. Automatyzacja, technologia cyfrowa i sztuczna inteligencja w ogromnym stopniu wpływają na sytuację na rynku pracy, przyczyniając się do powstawania nowych stanowisk, które nigdy wcześniej nie istniały. Kluczowe jest, abyśmy mieli wiedzę na temat przeobrażeń dokonujących się na rynku. Zrozumienie istoty zmian pozwoli na podejmowanie przemyślanych decyzji dotyczących edukacji, szkoleń czy rozwoju zawodowego. Dlatego tak ważne są kwestie przekwalifikowywania się, zdobywania nowych kompetencji i świadomego planowania ścieżki kariery. Musimy być przygotowani do ciągłej nauki i zdobywania wiedzy, jeśli chcemy nadążyć za zachodzącymi zmianami i być konkurencyjni na rynku pracy.
Na zachodzący w gospodarce proces transformacji przygotowani muszą być również pracodawcy, którzy będą musieli zmierzyć się z rozwojem zaawansowanych technologii. Wymagać będzie to od nich nakładów finansowych na rozwój infrastruktury oraz szkoleń pracowników. Gotowość pracodawców do zmian, a także adaptacji do nowych warunków, będą miały decydujący wpływ na ich przyszłość. Świadomość luk kompetencyjnych pracowników i chęć ich niwelowania, będą kluczem do utrzymania konkurencyjności firm na rynku.
Jednym z elementów ściśle powiązanym z rynkiem pracy jest edukacja. Wykształcenie, kwalifikacje, kompetencje zawodowe, które są efektem nauczania, muszą stale podążać za potrzebami pracodawców. Z perspektywy przygotowania przyszłych pokoleń do wyzwań, jakie niesie ze sobą zmieniający się rynek pracy, kluczowe staje się zacieśnienie współpracy pomiędzy systemem edukacji a sektorem zatrudnienia. Efektem wspólnych działań powinno być dostosowanie oferty dydaktycznej do specyfiki potrzeb lokalnych rynków pracy.
Konferencja była znakomitą okazją do zgłębienia kluczowych kwestii związanych z przyszłością rynku pracy oraz wymiany doświadczeń w gronie ekspertów, doradców zawodowych, decydentów i liderów rynku. Wydarzenie skierowane było do osób, które kształtują politykę zatrudnienia, zarządzają zasobami ludzkimi oraz doradzają w zakresie rozwoju zawodowego. Uczestnictwo w konferencji pozwoliło na zdobycie niezbędnej wiedzy oraz narzędzi do skutecznego planowania strategii, które sprostają wyzwaniom i szansom w przyszłości.